a

Lise Öğrencisinden Nazım Hikmet heykeli

ad826x90

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle, Nazım Hikmet’in heykelinin açılış töreni gerçekleştirildi.

Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi, Edirne’nin en genç Heykeltraşı 17 yaşındaki Umut Berke Özcan’ın  uzun süredir üzerinde çalıştığı Nazım Hikmet Heykeli’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Umut Berke Özcan’ın çok sayıda arkadaşının yanısıra, CHP Belediye Başkan Aday Adayı Şükrü Ciravoğlu ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını Edirne Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Tunca yaptı.


Tunca, “Öyle ki bu eser Nazım’ın inandığı ve mücadelesini yürüttüğü düşünce ve değer sisteminin kendisini yeniden ve sürekli üretmesinin maddi bir kanıtı, somut bir sonucudur. Özellikle altını çizmek isterim ki eserin yaratıcısının, ömrünün baharında gencecik bir kardeşimizin olması ve paylaştığı fikir bir tesadüf sonucu değil, bilimsel, materyalist perspektifin sonucudur. Çünkü açıkça her birimiz biliyoruz ki; eşitlik ve özgürlük düşüncesi çağlar boyunca insanlığın ilerlemesinde rehber olmuş ve nesiller boyunca kendini aşarak gelişmiş ve bugün Umut Berke’nin aklı ve elleri aracılığıyla bizlerle tekrar buluşmuştur. Bizler için Nazım ve Umut Berke ile burada buluşmanın diğer bir anlamı da topluma dayatılan ve adına sanat dedikleri çürümüşlüğe olan isyanımızı tekrar tekrar ilan etmektir” dedi.
Eserin sahibi 17 yaşındaki Umut Berke Özcan burada yaptığı konuşmasında; Bu yaşımızda böyle bir insanın heykelini yapmanın verdiği gururun yanında farkettiğim önemli bir nokta var. Cumhuriyet’i yaşatacak olan biz gençlerin okumaktan ve Nazım Hikmet gibi büyük insanları tanımaktan yoksun kaldığımızı görüyoruz. Dürüst olmak gerekirse Nazım Hikmeti tam anlamıyla bu heykeli yaparken tanıdım ve şimdiye kadar ne kadar eksik kaldığımı farkettim. Bu duyguya benimle birlikte ortak olduğunuz için size ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.
Konuşmaların ardından Nazım Hikmet heykelinin açılışı gerçekleştirildi. Program şiir ve müzik dinletisiyle son buldu. Koralp SELÇUK

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Uyuşturucu ile Mücadele Kapsamında ‘UYUMA’ Projesiyle İhbar Hattı Kuruldu

HIZLI YORUM YAP