a

‘Kültürel Değerimiz: Tavuk Ormanı’ Paneli Düzenlenecek

ad826x90

Edirne Çevre Gönüllüleri, bir kültürü yansıtan Edirne’nin Sarayiçi’nde bulunan ‘Tavuk Ormanı’ nın değerini anlatmak için bir panel düzenliyor.

Edirne ÇEvre Gönllüleri Derneği ve Trakya Üniversitesi ibirliğiyle Edirne Barosu’nda 12 Haziran Çarşamba Günü ‘Kültürel ve Doğal Değerimiz: Tavuk Omanı’ adlı panel düzenleyecek. Panel öncesi açıklamalarda bulunan Edirne Çevre Gönüllüler Derneği Başkanı Ayten Eren; Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde T.Ü. ile birlikte yapılması planlanan etkinliği, bayram tatili nedeniyle 12 Haziran Çarşamba günü Edirne Barosu Konferans Salonu’nda gerçekleştireceklerini söyledi.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren açıklamasının devamında; “Gelecek kuşaklardan ödünç aldığımız eşi benzeri olmayan, tarih, doğa ve kültür alanı olan Sarayiçi Tavuk Ormanı ne yazık ki artık her yönden geri dönülmez kayıplara uğramış durumda. Tavuk Ormanı konusunda bugüne kadar yapılmış olan akademik ve kurumsal çalışmaları bir araya getirmek, elimizdeki değerin ne olduğunu, neleri, nasıl korumamız gerektiğini saptamak ve çözüm önerileri almak üzere Trakya Üniversitesi ile birlikte ‘Kültürel ve Doğal Değerimiz: Tavuk Ormanı’ konulu bir panel gerçekleştiriyoruz. Bu hedefle, uzun zamandır bu alanda çalışmalarını sürdüren, T.Ü. Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaraş kolaylaştırıcılığında, T.Ü. Edebiyat Fakültesi’nden Öğr. Gör. Dr. Yavuz Güner, T.Ü. Fen Fakültesi’nden Dr. Öğr. Gör. Necmettin Güler ve Dr. Öğr. Gör. Mustafa Kaya bu çalışmaya katılan panelistlerimizdir.
Bu etkinlikteki hedefimiz; Tavuk Ormanı‘nın, buradan çıkan sonuçlarla farkındalık yaratılarak gerçek değerinin görülmesi ve muhatap kurumlarla birlikte acil koruma kapsamında kaynak değerleri, gelecek kuşaklara devredilmesi ve miras olarak sahip olmaktan gurur duyacakları alan haline getirilmesidir. Panelimizde değerli doğa fotoğrafçısı Ali Çıtak’ın ‘Kelebekler’ fotoğraf sergisi ve ‘Tavuk Ormanı’ fotoğraf sunumu da olacaktır. Edirne’mizi seven, kentimize değer veren herkesi panelimize bekliyoruz.” diye kaydetti.

TAVUK ORMANI HAKKINDA KISA BİLGİLER

Tavuk Ormanı, padişah bahçelerinden bir yadigardır ve bir rivayete göre Tavuk Ormanı isminin hikayesi şu şekilde;  Tavuk Ormanı denilen bu 58 hektarlık ormanlık alanda binlerce tavuk yetiştirilmesinin asıl amacı ;  Selimiye Camii’nin inşası esnasında kullanılmak için üretilen Horasan Harcına katılmak üzere çok sayıda yumurta akının elde edilmesiydi. Yumurta akları bu harca katılırken, tavuk etleri ise askeri bölgelere gönderiliyordu.

Aynı zamanda bu alanda birçok şifalı bitkiye de rastlamak mümkündür. Bunlara örnek olarak ;  akyıldız, morsümbül-adasoğanı, dağ sümbülü-arapotu, akçebardak, gölsoğanı, çoban değneği, yaban soğanı, düğün çiçeği, andız, çiğdem, yılan yastığı-dana ayağı, karakafes verilebilir.

Tavuk Ormanı’nın içerisine 1671 yılında ,Padişah IV. Mehmet (Avcı Mehmet) tarafından Av Köşkü yaptırılmıştır. Av Köşkü aynı zamanda Bülbül Köşkü olarak da anılmaktadır ve günümüze yalnızca küçük bir kısmı ulaşmıştır. Ve günümüze dek ulaşan kısmı Edirne Belediyesi tarafından 2002 yılında restore edilmiştir.

Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tatilin Son Gününde Beklenen Yoğunluk Oluşmadı

HIZLI YORUM YAP