a

Kıyıköy’de 2 Milyondan Fazla Ağaç Katliamı İddiası

ad826x90

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’de ağaç katliamı yaşanıyor. Rusya’daki doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’ye ulaştıracak Türk Akımı Projesi çalışmaları kapsamında Kıyıköy’de  bu kez 2 milyondan fazla ağacın kesildiği iddia edildi.

Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamı tartışmaları devam ederken bu sefer de ağaç katliamı Kıyıköy’de yaşandığı iddia ediliyor.

Kıyıköy Güven Mahallesi Muhtarı İsmail Özen; “Katliam gittikçe arttığını ifade ederek;”İfadelerimizi aldılar daha savcılığa herhangi bir şeyde bulunmadılar. Dilekçe veriyoruz 30 günlük süreyi bekliyorlar. Tam 30’uncu gün cevabını veriyorlar. İşi bilerek ağırdan alıyorlar. Müteahhit daha yaka yerlerin hafriyatını taşımak yerine ormanın içine yıkıyor. Bu nedenle geniş kazıyorlar. Çıkan toprağı ormana yığıyorlar. Nasılsa memlekette ses çıkaran da yok. Ciddi bir masraf harcayacaklar ki doğayı katlediyorlar” diye konuştu

Doğalgaz hattındaki ormanlık alanın Tekirdağ’ın Saray ilçesine kadar olan 30 kilometre uzunluğundaki alanı kapsadığını söyleyen Özen; “Orman hattı Saray’a kadar devam ediyor. Bizim hattımızda 30 kilometrelik yol komple ormandan geçiyor. Bu 30 kilometrelik hatta yüz binlerce ağaç kesildi. Devletin verdiği orman işletmesinin boru hattından geçmeyecek kısmını halka kestirdiler. O halka kestirdikleri hat kadar keserek orman altında yıkarak bırakarak götürüyorlar” dedi.

Yaşanan ağaç katliamı ile ilgili olarak şikayetlerde bulunduklarını ifade eden Özen, “Şikayetlerimizi ağırdan alarak orman katliamını devam ettiriyorlar. Savcıya daha ulaşamadık. Savcıya gittiğimizde tahkikat için jandarmaya yönlendirdi. Jandarma daha tahkikatı yapmadı. 200 metreye çıkan yer var. Jandarmanın tahkikatı almaması çok düşündürücü. Orman işletmesi 26.5 metreyi geçmeyelim diye başına insan dikiyor. Ama firma çatır çatır ağaçları keserken başında kimse yok” diye konuştu.

“ACAYİP BİR KATLİAM VAR”

TEMA Vakfı eski temsilcisi Hakan Dedeoğlu, “Orada acayip bir katliam var. Çok acı bir durum.Ben 1 milyon 650 bin ağacın kesildiğini zannediyordum ama Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı Samet Ayan 2 milyondan fazla ağacın kesildiğini söyledi. Projeyi incelerseniz orada 1 milyon 650 bin lafları geçiyor. ÇED raporunda resmiyet 26.5 metre genişliği üzerinden geçiyor. Fakat oradaki genişliği en az 5 metre olan iş makinelerini yan yana koyduğunuzda 13-14 tane iş makinesi alana sığabiliyor. En dar yerleri 30-35 metre” şeklinde konuştu. 

“KIYIKÖY’DE MÜTHİŞ BİR TALAN OLGUSU VAR”

Kaz Dağları’nda yaşanan ağaç kesimlerine de dikkat çeken Dedeoğlu, “Tüm ülkenin hatta dünyanın dikkatini çeken Kaz Dağları gerçekten çok önemli büyük bir katliamdır. Gerek yer üstü gerekse yeraltı noktasında ne yazık ki yabancılara kurban verilmiştir. Dolayısıyla bunun o noktasal anlamda gözden geçirilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan Kıyıköy ziyaretimde gözlemlediğim kadarıyla müthiş bir talan olgusu görülüyor. Sürekli toprak ormana boca ediliyor. Burada orman kırılıyor. Bir ağacı kesersen, budarsan tekrar fışkırır. Hatta yangında bile yandığı zaman yeniden çıkar. Ancak burada ormanı kırıyorlar. Toprakla ağacı kırıp üstünü örtüyorlar. Burada enterasan bir çarpıklık olduğunu gözlemledim. İnsanlar malına sahip çıkamıyor” dedi.

Dedeoğlu, “Ağaç Kesme Kooperatifi Başkanı orada bana kesilen alanları gösterip, bir yerden sonra ağaç kesmeyi bıraktıklarını söyledi. Neden diye sorduğumda projenin dışına çıktıkları için durduklarını söyledi” Devlet millet demektir. Millet devlet olduğunun farkında olarak hareket etmelidir. Milleti yani devleti idare eden iktidar ve onun altındaki kolluk kuvvetlerine kadar herkesin devlete uygun hareket etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bundan herkes zarar görecektir.”diye konuştu.

Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Murat Sevgi de “Kimse boru hattına karşı değil ancak ortada yanlış bir işleyiş var. Kıyıköy’den Saray’a uzanan hat orman alanı. Bu hattın güvenliği için orman traşlanıyor. Çifte boru geçen yerlerdeki genişlişliğin 52 metreye çıktığı belirtiliyor ancak bölgedeki arkadaşlarımız tek boru geçen yerlerde ağaç katliamı yaşandığını söylüyor” ifadelerini kullandı.

“YÜZBİNLERCE AĞAÇ KESİMİ İDDİLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç ise “Geçtiğimiz günlerde ağaç katliamı yaşandığı öne sürülen hattı yerinde inceledim. Çift boru geçen yerlerde 53 metrelik koridor açıklığı için geçiş izni alınmış. Bazı yerlerde 100 metreye varan açıklık olduğu ve yüz binlerce ağaç kesildiği iddiaları ise gerçeği yansıtmıyor” dedi.

“NİÇİN FAZLA AĞÇ KESTİLER?”

TEMA Vakfı üyesi Hakan Dedeoğlu ise Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç’in açıklamasının doğru olmadığını ifade ederek “Ormanlık alandaki fazla ağaç kesimlerinin nedenleri araştırılmalı. Niçin fazladan ağaç kestiler? Kıyıköy Belediye Başkanı’nın, ‘çift boru geçen yerlerde genişlik 2 katına çıkarıldı’ söylemi doğru değil.” Haber Merkezi

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“İşsiz Sayısı Lübnan Nüfusuna Eşit”

HIZLI YORUM YAP