a

Kırkpınar’ın Başpehlivanı Orhan Okullu Oldu

ad826x90

657’nci Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde kıran kırana yapılan güreşler sonrasında finale Şaban Yılmaz ve Orhan Okulu çıkmayı başardı. Altın kemerin sahibi ise puanlamada rakibi Şaban Yılmaz’ı yenen Orhan Okulu oldu.

Çeyrek final müsabakalarında Şaban Yılmaz ile Faruk Akkoyun arasındaki güreşin 20’nci dakikasında, Akkoyun ayağında sakatlandı. Sağlık ekiplerinin müdahalesine rağmen güreşe devam edemeyen Faruk Akkoyun güreşten çekilince Şaban Yılmaz, yarı finale çıkan ikinci başpehlivan oldu.

Üçüncü turda rakiplerini mağlup eden İsmail Balaban, Ali Gürbüz, Fatih Atlı, Orhan Okulu, Şaban Yılmaz, Serhat Balcı, Faruk Akkoyun ve Hüseyin Gümüşalan çeyrek finale yükselen pehlivanlar oldu. Çeyrek finale yükselen 8 pehlivan üçüncü  gün Er Meydanına çıkıp ter döktü. Çeyrek final müsabakalarında Ali Gürbüz ile İsmail Balaban, Hüseyin Gümüşalan ile Orhan Okulu, Şaban Yılmaz ile Faruk Akkoyun ve Serhat Balcı ile Fatih Atlı eşleşti. Mücadele ile geçen müsabakalarda Ali Gürbüz, Orhan Okulu, Şaban Yılmaz ve Serhat Balcı yarı finale yükselen pehlivanlar oldu.

57 başpehlivanın içerisinde finale kalmayı başaran Orhan Okulu ve Şaban Yılmaz’ın karşılaşması öncesinde Edirne Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ve 658’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağası Seyfettin Selim pehlivanları yanına giderek başarılar diledi. Kol bağlayıp dualı çayıra çıkan 2005 yılı başpehlivanı Şaban Yılmaz ile 2015 yılı başpehlivanı Orhan Okulu’nun karşılaşmasını Hüsnü Patron yönetti.

Başpehlivanlık finalinde Er Meydanına çıkan Yılmaz ve Okulu arasında kıran kıran mücadele yaşandı. Yılmaz ve Okulu müsabakasının ilerleyen dakikalarında Orhan Okulu altın puanla 657’nci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık müsabakalarında üçüncü olan Ali Gürbüz ve Serhat Balcı’ya, ikinci olan Şaban Yılmaz’a ve birinci olan Orhan Okulu’ya ödülleri Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından takdim edildi.

Finali kazanarak 657. Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu şunları kaydetti: “Rakiplerimi tebrik ediyorum. 2015 de başpehlivan olmuştum. Tekrar başpehlivan olmak için çok çalıştım.  Kırkpınar’a yakışır mücadele ettik. Benimle beraber çalışan ve antrenman yapan arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum. Hocam Kemal Yılmaz’a ve Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’e teşekkür ediyorum.” Kadriye TUNÇ/ Makbule TUNÇ

 

 

 

 

 

 

 

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İhaleye Tek Başına Katıldı 658. Kırkpınar Ağası Oldu

HIZLI YORUM YAP