a

Kırklareli’ndeki ‘Linyit Kömür Ocağı’Projesine Manisa’dan İzin!

ad826x90

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı ve Trakya Platformu Kırklareli Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem,Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü’nün Topçuköy’de kurmayı planladığı linyit ocağının proje tanıtım dosyasında proje kapsamında tarım alanlarının tarım dışı amaçla kullanılması için gerekli iznin Kırklareli yerine ‘Manisa’dan alınacağının yazılması üzerine şaşkın olduklarını ifade etti.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı ve Trakya Platformu Kırklareli Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem sosyal medya hessabından yaptığı paylaşımda, bakanlığı proje dosyasını inceleyip uygun bulunduğunu açıklamasına rağmen Kırklareli yerine Manisa yazılmasını; “İncelenip değerlendirildi ise neden Kırklareli’den değil de Manisa’dan izin alınacak diyorlar” diye eleştirdi.

Çidem ayrıca; “Topçuköy mahalle değil köydür. Köy tüzel kişiliği devam etmektedir” dedi.

ÇED yönetmeliğini hatırlatan Çidem “Dosyanın sadece bu bölümleri bile mevzuata aykırılık teşkil etmektedir. Mevzuata aykırılık teşkil eden dosyalar için ÇED Yönetmeliği Madde 6- 4’e göre,  “Bu Yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır” denilmektedir. Dolayısıyla mevzuata aykırılık teşkil eden bu dosya için ÇED süreci sonlandırılmalıdır” dedi.

2015 yılında durdurulmuş!

2015 yılında Topçuköy’de “IV. Grup Linyit Kömürü Ocağı” açılıp işletilmesi planlanmış, ancak halkın karşı çıkması ve ÇED sürecine itirazları sonucu ÇED süreci sonlandırılmıştı. Aynı ruhsat alanı Temmuz 2016’da Karotlu Sondaj Yöntemiyle Linyit Kömürü Arama Projesi olarak gelmiş, köy Muhtarları dava açarak ‘ÇED gerekli değildir kararı’ Mahkeme tarafından iptal edildiğini hatırlatan Çidem; “Biz de kamuoyunun bir parçası ve bileşenlerimizin temsilcisi olarak bahse konu yayınlanan dosyaya göz attık. Yaşadığımız yerlerde planlanan projeleri Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Trakya Platformu olarak, bilim, hukuk ve yürütme kurullarımızda inceliyoruz” dedi.

Yeraltı sularını kullanmak mümkün olmayacak”

Çidem, proje için adı geçen alanların tamamının raporda 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planlarının E19 paftasında “Tarım Arazisi” olarak gösterilen alan içerisinde kaldığını hatırlattı.

Çidem açıklamasının devamında şunlaı kaydetti: “Faaliyet alanında su ihtiyacının yeraltı suyundan karşılanmasının planlanması durumunda yasa gereği arama-kullanma belgesi için ilgili DSİ Bölge Müdürlüğüne müracaat edilip gerekli izinler alınacaktır. İzin verilmesi mümkün değil. Çünkü; “5 Kasım 2009 tarih ve 27397 sayılı Resmi Gazete yayınlanan  ilanda faaliyet alanı 1-3 Lüleburgaz havzasındadır.  “1-1 Çorlu, 1-2 Vize, 1-3 Lüleburgaz ve 1-5 Babaeski alt havzalarında yapılmış olan yer altı suyu tahsisleri emniyetli işletme rezervine ulaştığından yeni yer altı suyu tahsisi yapılmayacaktır” hükmü vardır. Dolayısıyla yer altı suyu kullanmak mümkün olmayacaktır. Bizler bölgede yaşayanlar olarak, yaşam alanlarımızda planlanan her projeyi incelemeye, bunlarla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmeye, yaşam alanlarımızı yok edecek her projeye karşı bilimin ve hukukun desteğiyle, anayasal haklarımız kapsamında karşı durmaya ve yaşamı savunmaya devam edeceğiz” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“BİZ HALA ÜRETİYORUZ, SESİMİZİ DE DUYUN ARTIK!”

HIZLI YORUM YAP