a

Kılıçdaroğlu’na Yapılan Saldırıyı Protesto Ettiler

ad826x90

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı asker cenazesinde  uğradığı saldırının ardında CHP bugün eş zamanlı olarak 81 ilde sokağa çıkarak durumu protesto ettiler.

CHP Edirne İl Örgütü bugün Saraçlar Caddesi’nde bulunan PTT binasının önünde biraraya geldi. Basın açıklamasına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, DP Edirne İl Başkanı, Saadet Partisi Edirne İl  Başkanı, DSP, Haziran Hareketi, ÖDP, Emekli-Sen, Edirne Kadın Dayanışması, AKAMEDER Kadın Meclisi, Bodrum Kadın Dernekleri, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, ADD,Türk Kadınlar Birliği, ÇYDB, Öğretmenler Derneği,  Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT),Cem Vakfı, TMMOB, KESK, Eğitim-İş, Şoförler Odası, Muhtarlar Odası , Avrupa Balkan Roman Dernekleri Federasyonu, STK’lar ve halk katıldı.

Basın açıklamasını CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı okudu. Pekcanlı; “Dün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’na hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldır, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır

“PROTESTO DEĞİL, ORGANİZE BİR EYLEM”
Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının sıradan bir protesto olmadığını savunan Pekcanlı; “Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır.” dedi.
“SALDIRININ AZMETTİRİCİLERİ BELLİDİR”
“Bu saldırının azmettiricileri bellidir” diyen Pekcanlı açıklamasının devamında şunları kaydetti:” Adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisini ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; Bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in “İki büyük eserimden biri” dediği , Cumhuriyet Halk Partisine kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısına hazırlayanlar onlardır.
“DİMDİK AYAKTA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken , bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler. Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlere, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkârıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisinin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya devam edeceğiz.

SAĞDUYUYA DAVET ETTİ
Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. “Gün kızgın demiri soğutma günüyse” herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi,birlik ve bütünlüğü feda edilemez.
“ANKARA VALİSİ VE İÇİŞLERİ BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİDİR”
Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar. Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.
“MİLLİ SAVUNMA BAKANIN’NIN BAHSETTİĞİ “MESAJ”NEDİR?”
Bu arada Milli Savunma Bakanı’na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımız linç etmek isteyen ,”O evi yakın” diye bağıran hainlere dönüp de “Mesajlarınızı verdiniz” demek ne anlama gelmektedir. Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir? Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bu gün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler. Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Destek veren herkese teşekkür ediyorum.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Edirne Lisesi Kuruluşunun 162. Yılını Kutladı

HIZLI YORUM YAP