a

KESK’in 23.Yılında Şeyh Bedreddin’li Kutlama

ad826x90

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Edirne Şubeler Platformu, 23’üncü kuruluş yıl dönümü etkinliği düzenledi.

Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sivil Toplum Kuruluşları, Okumagrubu, ÖDP, HDP, ve Edirneliler katıldı. Katılımın yoğun olduğu etkinliğin açılış konuşması yapan Ayhan Fırtına ’’ Emeğe karşı eşi görülmemiş saldırıların yaşandığı bir dönemde “Hak verilmez mücadeleyle alınır” ilkesini rehber edinen, kamu emekçileri mücadele tarihinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi KESK 23 yaşında! 23.Yılımızda Yoksullaşmaya, İşsizliğe, Güvencesizliğe Karşı Mücadelemizi Kararlılıkla Sürdürüyoruz! Emeğe karşı eşi görülmemiş saldırıların yaşandığı bir dönemde “Hak verilmez mücadeleyle alınır” ilkesini rehber edinen, kamu emekçileri mücadele tarihinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi KESK 23 yaşında!” diye konuştu.

“KESK, bu ülkede hak verilmez alınır şiarını ilke edinenlerin yarattığı fiili ve meşru mücadelenin adıdır” diyen Fırtına şunları kaydetti:” KESK, sendikal harekette kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesinin yüzüdür. KESK, faşizme karşı demokrasi, emperyalizme karşı bağımsızlık, savaşa karşı barış, baskılara karşı özgürlük, dinci gericiliğe karşı laiklik, ırkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların kardeşliği için mücadele eden kamu emekçilerinin sesidir. KESK, kökleri toprağın derinliklerine inen ulu bir çınarın bilgeliğidir.

KESK’in tarihi Türkiye’de demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinin tarihi ile bütünleşerek iç içe geçmiştir. 12 Eylül karanlığını ülkemizde kamu emekçilerine yol açarak yırtanların tarihi KESK’in, KESK’lilerin tarihidir. KESK’in tarihi kul anlayışından örgütlü topluma giden yolu açma ve geleceğe taşıma hedefinin tarihidir. Onlarca yıldır sürdürdüğümüz mücadelemizde zorlu süreçlerden, çetin sınavlardan geçtik. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olarak görenler olarak her zaman emek ve demokrasi düşmanlarının hedefinde olduk.

OHAL koşullarında resmi kuruluşunu yapan KESK, bugün OHAL’den daha ağır koşullarda bir kez daha saldırıların odağında.  Bir kez daha açığa almalarla, ihraçlarla, sürgünlerle, baskı ve şiddet politikaları ile emek ve demokrasi mücadelemizi bastıracaklarını sananların hedefindeyiz.

Ancak geçmişte mücadelemizi engellemeye çalışan, bizi kapı kulu olarak görenler nasıl ki tarihin çöplüğündeki yerini aldıysa, piyasa değerleri, savaşa tapan ahlakları, derin kuyular gibi uğuldayan ağızlarıyla bunlar da bir gün çekip gidecekler. Şiddet ve dehşetleriyle,  emeğe, akla, bilime, kültüre, sanata düşman karanlıklarıyla yok olacaklar.

Emeğin hakları mücadelesi sürdürenlerin, demokrasi, barış ve özgürlük isteyenlerin önündeki engellerin hiç olmadığı kadar arttığı bugün bizim için sadece bir kutlama günü değil, mücadeleyi yükseltme günüdür.”

Açılış konuşmasının ardından ‘’Şeyh Bedreddin Destanı’’ adlı tiyatro gösteri ile etkinlik sona erdi. Kadriye TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Belediye Başkanı Kim Olacak?

HIZLI YORUM YAP