a

KAZANIN SORUMLUSU YAĞIŞMIŞ!

ad826x90

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası, başkanı Nihat Çolak, Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi yakınlarında meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği, 362 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili olarak, şu açıklamalarda bulundu.

Uzunköprü Halkalı seferini yapan, içinde 362 yolcu ve 6 personel bulunan yolcu treni; 8 temmuz saat 17:00’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi’nde raydan çıkarak kaza yapmıştır. Öncelikle yaşanan elim kazada yitirdiğimiz 24 vatandaşımızın ailelerine yakınlarına başsağlığı ve sabırlar yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Basit tedbirlerin alınmamasının çok büyük acıları yaşattığı günleri yaşıyoruz. Karşılaştığımız vahim tablo gösteriyor ki bu bir kaza değil cinayettir.

24 insanımızı yitirdik. Resmi açıklamalarda kazanın nedeni olarak metrekareye düşen 32mm yağmur gösterilmektedir. Resmi makamlarca çok açık ve net olarak suçlu bulunmuştur. Suçlu aşırı yağış, yağmur yani doğal afet. Oysa Meteoroloji Mühendisleri Odası açıkladı: “Çorlu Meteoroloji İstasyonun yağış tekerrür analizlerine göre bölgede meydana gelen yağışlar 7 yılda bir görülmesi mümkün yağışlardır. Bu tespitlerden anlaşılan şudur ki bu  kazayı yağışlara bağlamak gerçek nedenini gizlemek, topu taca atmaktır.

Ulaşım güzergâhlarında yol geometresi ve mühendislik çalışmaları sonucunda gerek demiryol gerekse karayolu olsun yol boyunca birçok menfez ve benzeri yapıların inşası doğaldır ve zaruridir. Ancak yol güzergâhına inşa edilen menfez ve benzeri yapıların kapasite hesaplamaları, 7 yıllık 10 yıllık değil, 100 yıl gibi yağışların tekerrür analizlerine göre maksimum riski karşılayacak değerlere göre yapılmalıdır. Tabi ki bir de projede öngörülen değerde yüzey sularını taşıyabilmesi için dere yatağı ve en önemlisi menfezlerin dal çalı gibi husubatlardan düzenli temizlenmesi yani rutin bakımının yapılması gereklidir. Kaza yeri fotoğraflarında çalı ve bitkilerden menfez kesiti görülmemektedir. Bu da menfez ve çevresinde dere yatağında temizlik ve bakımın yapılmadığını göstermektedir. Bir başka konu yine menfez üzerinde rayların bastığı traverslerin beton oluşudur. Bu da bize ahşap traverslerin betonla değiştirildiği yani burada yakın dönemde bir çalışmanın yapıldığı anlaşılmaktadır. Kaza teknik olarak beton traverslerin altındaki dolgunun boşalması sonucunda oluştuğuna göre yakın dönemde yapılan traverslerin değiştirilmesi işleminde alt dolgunun niteliksiz olduğu, dolgu işleminin tekniğine uygun yapılmadığı ihtimalini de gündeme getirmektedir”dedi.

“Soma da Ermenek’te yaşanan iş cinayetlerinde olduğu gibi Çorlu tren faciasına da öngörülebilir” diyen Çolak; “Menfez kesiti mi yetersizdir? Yapımı, üst dolgusu mu hatalıdır? Elbette hepsi araştırılıp değerlendirilecektir. Bugüne kadar doğa ve çevre şartları, demiryolunun çalışması işletilmesi gibi nedenlerle güzergâhlarda raylarda ve demiryolunun tüm elemanlarında olabilecek hata ve kusurlar yol bekçileri veya benzeri görevlilerde titizlikle incelenerek görünen kusurların rapor altına alınmadığı biliniyordu. Şimdi bu uygulamadan vaz mı geçilmiştir, ya da böylesine hassas önemli bir bakım hizmeti için yüksek maliyet gerekçesiyle tasarrufa mı gidilmiştir? Her ne olursa olsun, dış etkiler çevresel faktörler ne olursa olsun bu kaza olmamalıydı.

Soma da Ermenek te yaşanan iş cinayetlerinde olduğu gibi Çorlu tren faciasına da öngörülebilir ve önlenebilir nedenler yol açmıştır!

Kamucu toplumcu, insanın ulaşımını temel alan ulaşım politikalarını terk ederek özelleştirmelerle piyasacı, rant ve kar hırsıyla örülen iktidarın yanlış ulaşım politikaları sonucunda bu tür önlenebilir kazaları yaşıyoruz ve bu politikalardan kurtulmadığımız sürece yaşamaya da devam edeceğiz.

Demiryol ulaşımını genelde ekonomik ve güvenli olduğu için tercih eden vatandaşlarımız ne yazık ki bu tercihlerin kurbanı olmuşlardır. TCDD bu güvenin yeniden tesis edebilmesi için öncelikle kazanın aydınlanması, nedenlerinin açığa çıkarılması ve sorumlularının cezalandırılması için gerekli çalışmaları meslek örgütlerinin de katılımıyla şeffaf tarafsız bir komisyon ile başlatmalıdır. Doğa olayları gerekçe gösterilerek kazanın üstü örtülmemelidir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Edirne Temsilciliği olarak kazanın perde arkasında ki gerçeklerin açığa çıkarılması  için her türlü girişimde bulunarak kazanın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” diye konuştu. Kadriye TUNÇ

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YENİ KHK’YA DİKKAT!

HIZLI YORUM YAP