a

Kardeş Türküler Rüzgarı

ad826x90

Birçok kültürel ve sanat etkinliklere imza atan, Edirne halkının sanata ve sanatçıya bakışının içinde yaşayan farklılıklarıyla renkler katan Papağan Organizasyon bu sefer de Kardeş Türküleri Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde Edirnelilerle buluşturdu.

Edirnelilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Kardeş Türküler, söyledikleri türküleriyle, horonlarıyla, halaylarıyla gerçek yaşamdan esinlenerek bütün renkleri bir araya getirdi.

Konser sonrası Kardeş Türküler Solistlerinden Feryal Öney ve Vedat Yıldırım gazetemiz GERÇEK’e açıklamalarda bulundu.

Kardeş Türküler’in sahnedeki performansı yoğun ilgiyle karşılandı. Geçtiğimiz günlerde ilk kez Çorlu’da sahne aldıklarını ve Edirne’ye ikinci kez  geldiklerini ifade eden Vedat Yıldırım; “Bizim aslında sahnede verdiklerimiz bu memleketin gerçekleri yansıtıyor. Bu, gündelik hayatta komşuluk ilişkilerine de yansıyor. Böyle bir renkliliğimiz var bizim, ama ne yazık ki memlekette tek tipçilik olduğu için onu ön plana çıkarıyorlar. Biz haklı olduğumuzu biliyoruz. Haklı olmanın verdiği o heyecan var. Haklıyız bu haksızlığa uğramaktan dolayı.

Edirne’yi gezerken de mimarisindeki o etkiyi görebiliyor insan. Mimarilerde Yahudilerin, Ermenilerin, Türklerin etkilerini görüyorsunuz. Bunlar da sahneye yansıyor.” diye konuştu.

Feryal Öney  de “Biz 25 yıldır bu işin içinde olduğumuz için, bu şarkıları söylediğimiz için belki de biz de bir merak duygusu gelişti. Gezdiğimiz yerleri, yemek yediğimiz yemekleri, konuştuğumuz dili, Türkçe dediğimiz dili, her şeyi çok merak ettik. Türkçe acaba saf Türkçe mi yoksa başka dillerden de esintiler var mı diye düşünüyoruz. Dolayısıyla da bir mahalleyi gezerken, bir mahalleyi yürürken daha dikkatli oluyorsunuz. Sizden gizlenen saklanan yüzyıllardır aslında varolup da görülmeyen birçok şeyi görmeye başlıyorsunuz. Bu çok zevkli bir şey. Bunu sahnede de yaşamak çok güzel ama gelen seyircinin de böyle uyanıklıkla gelmiş olması bizi çok sevindiriyor. Bizde ilk 3-4 şarkımızda tedirginlik olur. Tedirginlikten kastım acaba nasıl bir ortam olacak? Sonra anlıyoruz ki aslında bizimle beraber olan insanlarla 25 yıl yaşlanmışız. Edirne’ye ikinci  gelişimiz. Geçen gün de Çorlu’da ilk defa bulunduk.” dedi.

Edirne’nin ve Edirnelilerin değişmemesi gerektiğini söyleyen sanatçılar Öney ve Yıldırım; “Edirne böyle kalsın böyle çok güzel. Özgürlüğüne düşkün bir il. Edirne’nin yaşam biçiminin değişmesini istemiyoruz. ” ifadelerini kullandılar. 

“Ayrıca üniversite gençliğinin konsere gelmesini önemsiyoruz ve bu geleneği takip etmeleri bizim için çok önemli.” ifadelerinde bulundular. 

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kırbiç 6.Kez Güven Tazeledi

HIZLI YORUM YAP