FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel 30 Eylül 2019 33 Görüntüleme

Kanser Raporunu Açıkladı, Hapis Cezası Aldı

Sağlık Bakanlığı’nın halktan gizlediği kanser raporunu bir yazı dizisiyle halka duyurduğu gerekçesiyle 5 yıldan 12 yıla kadar hapsi istenen bilim insanı Bülent Şık hakkındaki açılan davanın üçüncü duruşması görüldü. Şık, “yasaklanan bilgilerin temini” suçlamasından beraat ederken; “göreve ilişkin bilgilerin açıklanması” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelenmedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Kocaeli, Ergene Çayı Havzasında yer alan Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ile Antalya’da yapılan araştırmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaştığı gerekçesiyle bilim insanı Bülent Şık’ın“Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!” başlıklı yazı dizisi nedeniyle 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada karar çıktı. Şık, “yasaklanan bilgilerin temini” suçlamasından beraat ederken; “göreve ilişkin bilgilerin açıklanması” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Şık yaptığı savunmasında, “Sağlık Bakanlığı’nın 2010-2016 arasında Kocaeli, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Antalya’da yürüttüğü araştırmanın sonuçlarına göre, “Analiz edilen örneklerin yüzde 17,3’ü mevzuatın izin verdiği oranların üzerinde pestisit kalıntısı içeriyor”

Şık savunmasının devamında “Ben Cumhuriyet gazetesinde çalışmadan elde edilen kısmi bulguları kamuoyuna duyuralı bir buçuk yıl oldu. Bütün bu zaman zarfında bazı siyasal parti temsilcileri, tabipler odası, TMMOB bünyesindeki çeşitli meslek örgütleri, sendikalar, insan hakları örgütleri, sağlık, doğa, çevre, gıda ve ekoloji alanlarında faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum kuruluşu bakanlıktan araştırmadan elde edilen sonuçların açıklanması ve tespit edilen sorunların çözümü için ne gibi önlemler alındığı hakkında bilgi verilmesi talebinde bulundular. Aynı talepler duruşmalara katılan ve bir kısmı baroları temsilen gelen avukatlar aracılığıyla mahkemenizde de dile getirildi. Bir kamu kurumu olan bakanlık böylesine geniş bir kamu kesimince dile getirilen bir talebi nasıl sessizlikle karşılar anlamak güç. Sessiz kalması Sağlık Bakanlığı’nın işlediği suçu büyütüyor” ifadelerini kullandı.

Topluma karşı sorumluluk taşıdığını ve bu bilinçle hareket ettiğini bu durumda suç işlemediğini söyleyen Şık, “Toksik ve kanserojen kimyasallardan kaynaklanan çevre kirliliği başta çocuklar olmak üzere, insan ve doğal hayatın sağlığına yönelik olarak ciddi bir risk oluşturur ve bu riski bertaraf etmek için ilgili kamu kurumlarının gereken tedbir ve güvenlik önlemlerini alma yükümlülüğü vardır. Bu yükümlülüğü yerine getirmemek, açıkça ve bilinçli bir şekilde insanları tehlikeye atma suçunu işlemek olarak görülmelidir. Ben bu suçu işlemedim, o nedenle beraatımı talep ediyorum” dedi.

Şık’ın açıklamasının ardından kararını açıklayan mahkeme başkanı Şık’ın “yasaklanan bilgilerin temini” suçlamasından beraatine; “göreve ilişkin bilgilerin açıklanması” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Kararda “sanığın pişmanlığı olmadığı” gerekçesiyle hapis cezasında erteleme yapılmadı. Karar itiraz yoluyla istinafa taşınacak, istinaf hükmünden sonra cezası kesinlik kazanacak.

Ceza almam davanın özünü değiştirmeyecek”

Çağlayan Adliyesi’nde görülen davanın ardından Şık, basın açıklamasında bulundu. Şık açıklamassında şunları kaydetti: “Bu davanın özü çocuk sağlığını korumakla ilgili. Çevre kirliliği ne kadar yoğunsa bir bölgede çocuk sağlığı o ölçüde riske giriyor. Bu dava aslında çocuklarının sağlığını korumakla devletinin yurttaşların bilgi vermemesi ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Verilen bu kararla aslında halk sağlığını doğrudan ilgilendiren milyonlarca yurttaşı ilgilendiren bir araştırmanın sonuçlarının gizli tutulabileceği ortaya çıkarılmış oldu. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Ben elinde sonunda bu araştırmanın topluma yansıyacağını düşünüyorum. Benim ceza almış olmam davanın özünü değiştirmeyecek. Çalışmadan elde edilen bilgi yığını kamuoyuna yansıtılmamış olacaktı. Bilgi edinmenin halk olduğunu bilmek hepimizin hakkı. Dolayısıyla bu davanın biteceğini düşünmüyorum yurttaşlar bu çalışmanın sonuçlarını bilene kadar bitmeyecek”

Tema Tasarım | Osgaka.com