a

İŞÇİLERE BİR DARBE DE YEREL YÖNETİMDEN

ad826x90

Çorlu Aygün Alüminyum Fabrikası Yönetimi 14 işçiyi sendikalı oldukları gerekçesiyle  işten çıkarıldılar. 120 günden fazladır direnen işçiler fabrika önüne çadı kurdular.Kaymakamlık, valilik ve belediye de izinleri kaldırdı.  Çerkezköy Türk Metal Sendikası’nın Teşkilatlandırma Sekreteri Murat Kırıl; “Kaymakamlıktan, belediyeden ve valilikten olan bütün izinlerimizi iptal ettiler. Şu anda fabrikamızın önüne bile girmemize izin vermiyorlar. Yeniden izinleri almaya çalışıyoruz.” dedi.

 

 

Aygün Alüminyum işçilerinin işlerinden çıkarıldıkları yetmedi bir de işçilerin direnişini kırmak için Kaymakamlık, Çorlu Belediyesi ve Tekirdağ Valisi kurulan direniş çadırlarına izin vermiyor.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Aygün Alüminyum Fabrikası’nda çalışan 14 işçi sendikalı oldukları gerekçesiyle 4 aydır işinden çıkarılıyorlar ve işten çıkarılmalarının ardından 126 gündür direnişleri sürüyor.

Aygün Alüminyum Fabrikası’nda çalışan işçiler sendikalı oldukları gerekçesiyle Ramazan Bayramı sonrası işten çıkarıldılar. Konu ile ilgili gazetemiz GERÇEK’e açıklamalarda bulunan Çerkezköy Türk Metal Sendikası’nın Teşkilatlandırma Sekreteri Murat Kırıl; “Kaymakamlıktan, belediyeden ve valilikten olan bütün izinlerimizi iptal ettiler. Şu anda fabrikamızın önüne bile girmemize izin vermiyorlar. Yeniden izinleri almaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

PATRON ESKİDEN SENDİKALIYMIŞ”

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Emekli-Sen Trakya Bölge Sorumlusu ve Av ukat Haşim Korkmaz; “Aygün Alüminyum’da 123 gündür 14 işçi sendiklı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılmış. Bu işten çıkarılan işçiler, aslında Türk Metal Sendikası’na üyeler. Sendika yetki yazısı gelmiş bakanlıktan, yetki yazısı gelmesine rağmen 14 işçiyi işten çıkarıyorlar. Ve bu patron da zamanında kendisi de sendikalaşma mücadelesi vermiş, garibanmış. Daha sonra atölye açmış, fabrikatör olmuş. Tamamen Çin’deki, gibi ucuz köle pazarını yaratma düşüncesinde bir kişi.

İşçilerin kurduğu bir çadır vardı. Dün jandarma çadırı kaldırma niyetindeydi. Biz onu engellemek için gittik ve engel de olduk. Bugün yine kaldıracaklarını söylediler. Bu 14 işçi hakkında işleri yavaşlattıkları gerekçesiyle tutanak tutmuşlar. Sanki işçiler imza atmaktan, savunmaktan kaçınmış gibi tutanak tutmuşlar.

KAYMAKAMLIK, BELEDİYE VE VALİLİK TARAFINDAN ALDIĞIMIZ İZİNLER İPTAL EDİLDİ”

Tek amaçlarının işten çıkarılan arkadaşlarının işlerine dönmek olduğunu ifade eden Çerkezköy Türk Metal Sendikası’nın Teşkilatlandırma Sekreteri Murat Kırıl: “Direnişimiz Ramazan Bayramından önce başladı. Türk Metal Sendikası orada örgütlenme yaptı. Örgütlenmeden sonra Çalışma Bakanlığı yetki sertifikası geldi. Yetki belgesinden sonra da öncelikle 12 tane arkadaşımızı daha sonra da 2 tane arkadaşımızı ‘performans düşüklüğü’ deyip işten çıkardılar. İşten çıkardıktan sonra biz çadırımızı kurduk. Arkadaşların işlerine geri dönmeleri adına 120 günden fazladır direnişteyiz. Çadırdayız. Dün itibariyle jandarma bizi tebliğ etti. Oradan çıkmamızı ve çadırlarımızı sökmemizi istediler. Kaymakamlıktan, belediyeden ve valilikten aldığımız bütün izinlerimiz iptal ettiler. Şu anda fabrikamızın önüne bile girmemize izin vermiyorlar. Yeniden izinleri almaya çalışıyoruz. Aygün Alüminyum’da çalışan işçilerin yüzde 70’i sendika üyesi olan arkadaşlar, içeriden de devamlı destek veriyorlar. Biz de işten çıkarılan arkadaşlarımızın yanında 120 günden fazladır, fabrika önündeki direnişimizi devam ettiriyoruz. Yetkililerimiz bu konuya itiraz etti. Biraz yavaş işliyor bu süreç ama bizim tek amacımız işinden olan arkadaşlarımızın tekrardan işlerine dönmeleridir” dedi. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Özdemir, ‘Edirne’yi Bedenimle ve Ruhumla Yaşadım’ Dedi ve Gitti

HIZLI YORUM YAP