a

“İDK Toplantısı Salgın Sürecinde Alelacele Yapılmak İstenmesi Kamu Yararı İlkesine Aykırıdır”

ad826x90

Trakya Platformu Sözcüsü Avukatı Bülent Kaçar, Saros Körfezine yapılmak istenen FSRU İskele Projesi’nin İDK Komisyon toplantısının 6 Mayıs’ta yapılmasına tepki göstererek; İller arası seyahat yasağı, 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı gibi önlemler yürürlükte iken Edirne İl ve ilçelerinden hiç bir kurum ve kuruluş temsilcisinin İDK Komisyon Toplantısına katılabilmesi mümkün olmadığına dikkat çekerek,” İDK toplantısının bu zorlu coronavirüs salgını sürecinde alelacele yapılmak istenmesi kamu yararı ilkesine de aykırıdır.” Kaçar ayrıca İDK toplantısının 15 Haziran’dan sonra yapılmasını istedi.

Saros Körfezi’ne yapılması planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı Edirne İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 6 Mayıs 2020’de İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılması yönünde karar aldı. Alınan karara tepkiler gelmeye devam ediyor.

Av. Kaçar sosyal medya hesabından Bakanlığın aldığı karara tepki göstererek şunları kaydetti: “T.C. Cumhurbaşkanlığının Kararına Rağmen T.C. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme İzin Ve Denetim Genel Müdürlüğü Bünyesinde Kurulan Saros Fsru İskele Projesi ÇED İnceleme Değerlendirme Komisyon Toplantısı 15.06.2020 Sonrasına ertelenmemiştir.

Genel müdürlük 30.04.2020 günü yaptığı internet duyurusu ile halkın katılım toplantılarını ertelediği halde 06.05.2020 günü yapılacak Saros FSRU İDK toplantısını ileri bir tarihe ertelemeyerek alınan coronavirüs (kovid 19) tedbirlerine aykırı bir durum oluşmasına sebebiyet vermiştir.

İller arası seyahat yasağı, 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı gibi önlemler yürürlükte iken Edirne il ve ilçelerinden hiç bir kurum ve kuruluş temsilcisinin İDKkomisyon toplantısına katılabilmesi mümkün değildir.

İDK Komisyon toplantısı ertelenmez ise ÇED sürecinde önemli bir unsur olan halkın katılımı ilkesi zarar görecektir. İDK toplantısının bu zorlu coronavirüs salgını sürecinde alelacele yapılmak istenmesi kamu yararı ilkesine de aykırıdır.

Kamu kurum ve kuruluşları Coronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için ivedilikle tedbir ve önlemler alınmaktadır. Bu minvalde, Bakanlığınızın 2020/6 sayılı Genelgesi yayımlanmış olup, söz konusu Genelge’nin 3.Maddesi gereğince, ÇED süreçlerinde Yönetmeliğin 12.Maddesi kapsamında yapılması gereken “İnceleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantıları” 19 Mart 2020 – 10 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmeyerek toplantılar ileri tarihe ertelenmiştir.

ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün 06.05.2020 günü yapılacak Saros FSRU ÇED İDK Toplantısını 15 haziran 2020 gününden sonraki bir tarihe ertelemesi yasal zorunluluktur.

Saros FSRU İskele Projesi ÇED İnceleme Değerlendirme Komisyon toplantısının 15.06.202 günü sonrasına ertelenmesi için idari ve yasal olarak gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.” Haber Merkezi

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dr. Şevket Hüseyin Akpınar Koronavirüsü Yendi

HIZLI YORUM YAP