a

“Herkes Kazanıyor Belki Ama Kent ve Doğa Kaybediyor”

ad826x90

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, imar affı ile ilgili açıklamalarda bulunarak, İmar affının kente ve doğaya zarar vereceğini söyledi.

EKK Başkanı Ziya Gökerküçük çıkarılan imar affının müteahitler ve bina sahiplerine şirin görünüldüğünü belirterek, “Yetkililerin dediğine göre; Edirne’de onbin, ülkede 26 milyon bağımsız bölümün yüzde 60’ı kaçakmış. Çünkü nasılsa devlet bir gün kaçak yapıları aklar diye düşünmemizi sağlayan iktidarlar var. Bu zihniyetle mevzuata uymayanları haklı çıkarırsanız kaçak yapının sonu gelir mi?” dedi.

” Teşvik yerine af getirmek toplumu suça teşvik etmektir” diyen Gökerküçük şunları kaydetti: “Seçim öncesinde iktidar imar barışı adı altında imar affı yasasını çıkardı. Yıllardır göz göre göre uygulanmayan mevzuat ile müteahhitler ve bina sahiplerine şirin görünüldü. Yasaları uygulamak merkezi ve yerel idarelerin görevi iken bu mevzuatlar geçmişte bir şekilde uygulanmadı. Belediyeye verilen proje ile uygulanan, yapılan yapı birbirini tutmadığında yasalara göre yapılan proje gereği yapıdaki eksik veya fazlalar yıkılmalıydı. Her türlü af ile toplumu suça teşvik eden yöneticiler; SSK affı, vergi affı, emlak afları, cezaevlerinde af gibi her türlü affı yaparak toplumu suça, kurallara uymamaya neden olmaktadır. Evet, vatandaşımız memnun, bina yapan iş insanları memnun, hükümetler yarattıkları sorunu çözüme kavuşturdukları için iyi görünerek aldığı oylarla ve kasaya girecek paraları ile memnun. Memnun olmayan yok gibi! İşini doğru ve mevzuata uygun yapanlar memnun değildir. Ama onlar da gelecekte mevzuat dışı işler yapma hayali ve umudu ile memnun olabilirler. Ya kentler ve doğa! Onlar memnun olabilirler mi? Yurttaşlık bilinci gelişmiş, kentlerin sahibi olarak, yasalara uyan kentliler memnun olabilir mi? Olmaz, olamaz ve olmamalıdır. Teşvik yerine af getirmek toplumu suça teşvik etmektir. Vergisini düzenli ödeyen, yapısını mevzuata uygun yapan kişi ve kurumların adeta cezalandırıldığı bir sistem yanlış bir sistemdir.

Edirne’de belediyemizin aynı olmasa da benzeri amaçla, 2014 yılında gündeme getirdiği ‘hak aktarımı’ olarak gündeme gelen meclis kararı Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçmişti. O günlerde yapılan itirazlar ile durdurulmuştu. Şimdi iktidar benzer uygulamayı imar barışı gibi şirin cümlelerle cilalayarak topluma sunmuştur.

Kente karşı, kent sakinlerine karşı, doğaya karşı suç işlemeyi âdet haline getirenleri sürekli olarak affettiğinizde sorunlar baş edilemeyecek boyuta gelir. Yetkililerin dediğine göre; Edirne’de onbin, ülkede 26 milyon bağımsız bölümün yüzde 60’ı kaçakmış. Çünkü nasılsa devlet bir gün kaçak yapıları aklar diye düşünmemizi sağlayan iktidarlar var. Bu zihniyetle mevzuata uymayanları haklı çıkarırsanız kaçak yapının sonu gelir mi?

İktidarlar barış sözünden bile ürker iken kaynak bulmak için kente karşı işlenen suçları imar barışı adı ile affedemez. Yasalara uyan vatandaş aleyhine eşitsizlik yaratamaz. Devleti devlet yapan meşruiyetin arkasında vatandaşıyla yaptığı mutabakata, anlaşmaya uygun davranacağı varsayımıdır. İyi vatandaşlar, günün sonunda kötülerin, işgalcilerin, yasaları delerek rant temin edenlerin kazançlı çıktığını; devletin dönüp dönüp onları affettiğini, mazur gördüğünü anladıkları zaman yasalara uymayı bırakırlar. Bu çağdaş, gelişmiş devletlerin, toplumların yapmadığı bir uygulamadır.

Suç işlemeyi âdet hâline getirenleri sürekli affettiğinizde problemler baş edilemez noktaya gelir. Nasılsa devlet bir gün kaçak yapıları affeder diye düşünenleri haklı çıkarırsanız kaçak yapının sonu gelmez. Yasalara uyan vatandaş aleyhine eşitsizlik meydana getirilmemelidir. İyi vatandaşlar da kötülerin affedildiğini gördüğünde yasalara uymayı bırakırlar.

Bu nedenle iktidarın yasalaştırdığı imar barışı, imar affı uygulaması yanlıştır ve kentlerimize, doğamıza zarar verecek, toplumda ayrışmalara neden olacak ve suç işlemeyi alışkanlık haline getirecektir. Herkes kazanıyor belki ya da kazandı görülüyor ama kentlerimiz ve doğamız kaybediyor, geleceğimiz zarar görüyor. Dileriz ki bu son olur ve şimdiden sonra af olacak kaçak, çarpık yapılaşma olmaz.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Kimyasal Hadım Çözüm Değil”

HIZLI YORUM YAP