a

HDP Edirne Eşbaşkanları Belli Oldu

ad826x90

HDP Edirne İl Örgütü 2. Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Tek listeli seçimde HDP Edirne Eşbaşkanı Beşir Belke seçilirken Eş Başkanı Pelin Laçin Zımba oldu
HDP Edirne İl Örgütü binasında gerçekleştirilen kongreye DBP Parti Meclis Üyesi Hikmet Duman, DBP Tekirdağ İl Eşbaşkanı Hilmi Karaoğlan, SES Edirne Şube Eşbaşkanı Poyraz Baykar, Yapıyol Gnel Yönetim Mehmet Ali Köseoğlu,Enez, Keşan Havsa, Süloğlu Eşbaşkanları ve Haziran Hareketi Türkiye Yürütme Kurulu üyesi aynı zamanda Okumagrubu adına Zeki Özkorkmaz ile partililer katılım gösterdi.
90 delgenin oy kullandığı seçimde HDP Edirne 2.Olağan İl kongresi aday listesindeki İl Eş Başkanı Beşir Belke ve Eşbaşkanı Pelin Laçin Zımba seçildi.

Tek liste şekklinde yapılan seçimlerde HDP Edirne İl Eşbaşkanı Beşir Belke yönetim kurulu asil üyeler Eşbaşkanı adayı Pelin Laçin Zımba, Selahattin Karatoprak, Müzeyen Belke, Süleyman Hızmalı, Seray Ay, Kerim Tüfekçi, Müslüm Kaynarca, Yedek üyeler; Salih Gezer, Necat Yıldız, Bahri Dinç, il disiplin kuruluna asil yedekler Gülbeyaz Karatoprak, Abdurrahman Öztürk, Salper Devrim Zımba ve yedek üyelere de Ai Güzel. Büyük Kurultay delegeleri, Pelin Laçin Zımba, Beşir Belke Hanım Güzel, Selah Taşçı, Vedat Çağan, Müzeyen Belke, Bahri Dinç, Hasan Atik oldu.
Kongerede HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın mesajları okundu.
HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran kongrede yaptığı konuşmasında, “Duyduk ki Edirne’de kongremizi yapmak için ayrıca bir yer vermemişler ama biz alternatifleri her zaman buluruz.İktidarlar saldırılar müktedirler saldırı gerçekleştirir. Bizi köşeye sıkıştırmak ister. üç kişinin beş kişinin bir araya gelmememsi için direnmemesi için, sesini yükseltmemsi için her türlü olağını kullanır ama bizim de bunların karşısında her zaman bir alternatifimiz var. Bütün bu engellemelere rağmen buraya kadar gelmeniz çok önemli çok değerli bu açıdan tekrar saygıyla selamlıyorum.” dedi.
“Kendisini OHAL’siz yürütemeyen bir iktidar var karşımızda”
“Hem Türkiye’de hem Ortadoğu’da, dünyada değişen dönüşen bir süreç içerisindeyiz” diyen Başaran,” 15 Temmuz darbe girişimi diye adlandırdığı ancak kendisinin bir darbeye çevirdiği günden bugüne insanlığın görmediği vahşetleri yaştan bir hükümet sistemleriyle karşı karşıyayız. Öyle bir iktidar ki kendini OHAL’siz yürütemeyen, artık kendini çıkardığı KHK’larsız yürütemeyen bir iktidar var karşımızda. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde aslında çok darbeler gördü. Darbeler ilk defa karşılaşan bir ülke değil Türkiye ama ilk defa bir siyasal iktidar darbecilik gömleğini giyerek bütün zor aygıtlarrıyla halkın üzerine saldırıyor. İlk defa 6 milyon oy alan bir partinin eş genel başkanları dahil 9 milletvekili tutuklandı. 6 milletvekilinin vekilliği düşürüldü. Bir gece KHK’larıyla insanları işinden aşından oldu, bir gece KHK’larıyla belediyelere, halkın iradesine kayyumlar atandı.
Bir gece KHK’sıyla binlerce insanın çalışma alanlarını yürüttüğü dernekleri, kurumları kapatıldı” ifadelerini kullandı.
Yapı-Sen Genel Yöneticisi Mehmet Ali Köseoğlu ise; ” Biz kamu emekçileri sendikaları olarak yıllardır emek, demokrasi özgürlük ve barış mücadelei veriyoru Ve bu mücadeleyi verirken de diğer emek demokrasi güçleriyle birlikte siyasi partilerle birlikte bu yoğun baskılara direnmeye çalışıyoruz. Biz işimizi emeğimizi özgürlüklerimizi elde tutabilmek için öncelikle coğrafyamızın barış içerisinde olması gerekiyor. Biz korkuyoruz. İşsiz kalmaktan korkuyoruz, aç kalmaktan korkuyoruz ama işsiz kalmak, aç kalmak onursuz bir yaşamaktan daha iyidir. Mücadelemizi en yüksek noktaya getirdiğimizde işimizde güvencede olacak, aşımızda güvencede olacak geleceğimizde güvencede olacak bunun bir tek şeyi var o da barış. Barışı sonuna kadar savunacağız.” dedi.
Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi ve Okumagrubu üyesi Zeki Özkorkmaz; “Kongreler bir muhasebe zamanıdır. Ne yaptık, nasıl yaptık naıl yapacağız bunun özeti gibidir. Buraya gelen tüm dostları, tüm hdp emekçilerini gelinen süreçte,ve önümüzdeki süreçte barışı kucaklayan bir dille, barışı kucaklayan bir dünyayla burada başarılı bir sonuç çıkarmasını hedefleyen bir duruş sergilemesini dileyerek dostlukla selamlarım.”şeklinde kaydetti.
Konuşmaların ardından seçime gidildi. 90 delegenin oy kullandığı seçimde HDP Edirne Eşbaşkanları Beşir Belke ve Pelin Laçin Zımba oldu.

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Afrin’e Yönelik Operasyon Ülkemizi Bir Çıkmaza Sürekler “

HIZLI YORUM YAP