a

“HALKIN AVM’Sİ ULUS PAZARI”

ad826x90

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu kurulan üç yapıdan biri olan Edirne Cuma Pazarı(Cumpa) ile ilgili Gerçek Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. UPEK Başkanı Bülent Reisoğlu, Cumpa’ nın kira ve ekonomik ihtiyaçlarını kooperatif olarak karşıladıklarını belirtirken Edirne Belediyesi’nin bu konuda gerekli desteklerinin de olduğunu ifade etti. Edirne Cuma Pazarı’nda yapılan yeniliklerle, Edirne halkının AVM’si olduğunu söyledi.

Uluslararası ölçekli ve toplulumuzdaki her kesmin cuma günleri ilgi ile ziyaret ettiği Ulus Pazarı’nın kooperatif başkanısınız. Sizin gözünüzden Ulus Pazarı’nı bize anlatabilir misiniz? Cumpa’nın oluşmasına nasıl karar vererek yola çıktınız?

Ulus Pazarı, İstanbul’da Beşiktaş İlçesi Ulus Mahallesi’nde kurulan bir pazardan adını alarak günümüze kadar ulaşmış, Türkiye’nin ilk ve tek marka tescilli pazarıdır. Marka tescilli pazarın markalaşma süreci Ulus Pazarı’ndaki esnafın girişimiyle başladı. Pazar,  normalde sıradan bir halk pazarıydı ama semtinin zengin bir bölge olmasından kaynaklı pazara ünlü isimler, tiyatrocular, sanatçılar, yazarlar gibi toplumda yer tutan isimlerinin gelmesiyle pazar şöhrete kavuştu. Oradan sosyetiklerin pazara gelmesiyle adı Sosyete Pazarı olarak kaldı. Ama biz adının sosyetik sosyete pazarı olarak kalmasından ziyade mahallesinin adıyla kalmasını istiyoruz, Ulus Pazarı adını markalaştırıyoruz. 640 esnaf üyesiyle kooperatifleşme sürecine gelerek esnafların birleşimiyle  oluşturduğu sebze meyve hariç diğer ürünlerin satıldığı bir pazardır.

Burada üç tane yapı kurduk. 3 tane yapı, 3 tane pazar. Etiler Ulus Pazarı kalktıktan sonra 2002 senesinde Kocaeli Ulus Pazarı şuan ki adıyla Kartepe Ulus Pazarı kooperatif bünyesinde kuruldu. 2004 senesinde de Edirne’ye gelerek; bölge halkına hizmet vermek amacıyla Bulgaristan, Yunanistan ve Trakya’daki halka hizmet vermek amacıyla kurulan Pazar oldu.

Bölge halkının da isteği üzerine Edirne Belediyesi’nin girişimi ve esnaflarla birlikte kurulan pazar, Trakya Bölgesi’nin en önemli pazarlarından biri haline geldi. Sonra da 2008 senesinde İstanbul Çekmeköy semtinde de Ulus Pazarı’nı kurduk ve merkezimiz Çekmeköy Ulus Pazarı oldu. Bu yapı devam etmekte. Pazarların esnafları buradan hizmet vermekte ve geçimlerini sağlamaktadır.

 

Halk arasında Ulus Pazarı’na Cumpa deniliyor. Cumpa’nın hikayesini sizden dinleyecek olursak neler söylemek isterseniz?

Bizim halkımız pratik zekaya sahip. Hemen kendiliğinden oluşan bir pratik zeka ürünü olarak Cumpa olarak halkımız tarafından kısaltılıp markalaştırıldı. Bu çok hoşumuza gidiyor. Halk kanıksamış bunu. Bir isim bulma ihtiyacı oluşmuş. Bizim dışımızda gelişen bir olay. Sevindirici. Bu tür şeyler halk arasında kendiliğinden doğuyor.

Cumpa’ya yurt dışında yaşayan insanların ilgisi oldukça fazla. Bunun nedeni nedir?

Yakın ilçelerden, Bulgaristan ve Yunanistan’ın ise yakın ilçelerinden gelen vatandaşlar Edirne’ye bu pazar sebebi geliyorlar. Ürünlerin ucuz ve kaliteli olması, hizmet anlayışı ve bol ürün çeşidi sebebiyle pazara rağbet her geçen gün artıyor. Çünkü Bulgaristan ve Yunanistan’ın yakın ilçelerinde böyle bir pazar yapısı yok. Bu yüzden böyle bir organizasyon olmadığı için de ilgi görüyor. Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen misafirlerimizde çok yoğun bir ticaret hacmi oluşturuyorlar. Edirne’de yemek yiyorlar, içiyorlar, alışveriş yapıyorlar, tüm ihtiyaçlarını görüp geri dönüyorlar. Bu da ekonomik olarak Edirne’ye büyük katkı sağlamaktadır.

Bu pazarın bir de ekonomisiyle ilgileniyorsunuz. Belediyeden kiralanan bu pazarın ekonomisi nasıl bir katkı söz konusudur?

Edirne Belediyesi’ne  bu konuda teşekkür ederiz. Pazarla ilgili zaten Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’ın da çok katkısı var. Pazarın ihtiyaçlarının giderilmesi, zabıta biriminin çalışması açısından müthiş destekleri var. Her türlü sorunu gideriyorlar. Pazarımız, belediyeye aylık 40.500 lira kira ücreti ödemekte. Geriye kalan, gerekli giderlerin hepsi bize ait. Güvenlik ekiplerimiz var. Bakım, tamir,onarımlarımız, ışıklandırma, elektriklerimiz var. Onları da yapıyoruz. Belediyeye ayrı herhangi bir külfet oluşturmuyoruz. Belediyenin bize destek vermesiyle organizasyonun başarılı bir şekilde sürmesini sağlıyor.

 

Halk pazarından beklenti daha ucuz alışveriş yapabilme beklentisidir. Kooperatifiniz bu pazarı oluştururken veya şimdi bu beklentiye karşılık verebiliyor mu?

Beklentiye cevap veremeyen yapılar çökmeye mahkumdur. Karşılığında arz-talep olmazsa, kendi kendinize ticaret yapmaya kalkarsanız olmaz. Karşılığı mutlaka bulunursa o süregelir. Eğer o hizmetin karşılığını vatandaş, pazara girip de istediği ürünü, istediği kaliteyi, yakalamıyorsa bir daha pazara gelmiyor. Pazarlar dağılıyor, zayıflıyor ya da gücünü yitiriyor. Ama bizim amacımız; saç ayağı gibi, vatandaşın menfaati, belediyenin menfaati ve esnafın menfaatidir. Bu üç menfaat bir araya gelecek ki pazar yapısı ayakta kalabilsin. Sadece esnafın menfaati de olmuyor, sadece vatandaşın menfaati de yada sadece belediyenin de menfaati de olmuyor. Üçü bir araya gelecek. Burada önemli olan vatandaşın buraya gelebilmesini sağlayacak ürünleri ayaklarına getirmek. Vatandaş geldiği zaman istediği şartlarda, iyi koşullarda bulabiliyorsa, sistem yürüyor. O iyi koşulları sağlayabilmek içinde pazarın yaklaşık son bir sene içerisinde bakım onarım tadilat işlerini yapıyoruz. Bütün ışıklandırma-aydınlatmalarını yeniledik. Açık alanlarını kapattık. Pazar yarı açık AVM haline dönüştü. Halkın AVM’si oldu.

Cumpa’nın ziyaretçilerinin pazara girdiğinde güvenliğini sağlayabilmek adına aldığınız önlemler nelerdir?

Belediye zabıta müdürlüğümüzün zabıta birimleri halkın rahatlığı konusunda sabahın erken saatlerinden, akşamın geç saatlerine kadar bize destek veriyorlar. Ayrıca bizimde kooperatif bünyesinde, halkın daha iyi alışveriş yapabilmesini sağlamak için kendi oluşturduğumuz danışma birimleri ve halkla ilişkiler birimleri, 15 kişilik bir ekiple pazarın içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Ürün değişimi, para iadesi gibi işlemleri birimlerimizde halledebiliyorlar.

Pazar esnafının ne kadarı Edirne’den ne kadarı şehir dışından?

Eskiden Edirneli, İstanbullu vs. esnaf diye ayırırken bundan vazgeçtik. Şimdi bu pazarın hepsi Edirneli esnaf.İstanbul’dan gelen esnaf kendini Edirneli esnaf olarak addediyorlar. Diğer türlü zaten ayrımcılık oluyor. Biz bunu bıraktık. Ama sabit sayı vermek gerekirse 350 esnafımızın 140 tanesi Edirne dışından, 160 tanesi Edirne’de ikamet eden esnafımızdır. Diğer 50 esnafımız ise Kırklareli, Babaeski’den gelen esnaflarımızdır. Çok güzel karma bir esnaf yapısı oluşturduk.

Cumpa’da sosyal sorumluluk gereği yapılabilecek faaliyetlere alan açabiliyor musunuz ya da bu yönlü bir teşvikiniz var mı?

Evet, bizler kooperatif olarak, sosyal ve kurumsal sorumluluğumuzu yerine getirmek için çalıştığımız bölgelerde sosyal etkinlikleri, sivil toplum kuruluşlarıyla istişare ederek eğitim, spor gibi alanlarda kendi gücümüz oranında ve esnafımızın katılabileceği şekilde destek ve yardımlarda bulunmaya çalışılıyoruz.

Dezavantajlı kesimlere yönelik, ekonomik ihtiyacı olan insanlarımıza, yönelik kooperatifinizin geliştirdiği veya geliştireceği projeler var mı?

Pazarlarda en büyük sorun tekelleri kırmak ve oluşmasını engellemektir.Bir ürünü en yüksek fiyata satılması. Bu yüzden biz pazarda ürünü üç beş kişi değil, daha fazla kişinin satmasını sağlayarak rekabet oluşmasını sağlıyoruz. Bu da kendiliğinden fiyatları aşağıya çekiyor. Ama bunun dışında esnaflarımızı yönlendiriyoruz. Parti mallarını İstanbul’da değil de Edirne’de satmaları yönünde yönlendiriyoruz.Mesela çok güzel mallar fabrikada bulunduğunda; ‘Bu parti mallarını Edirne’ye saklayın, Edirne’ye ihya edin’ diyoruz.İstanbul bu mala doymuş ve Edirne’de bu mal olmadığı için ucuz malı Edirne’ye yönlendiriyoruz. Edirne’ye gelen ucuz malların bir kısmı  bu şekilde oluyor. Bu da ekonomik geliri düşük vatandaşlarımızın da ürünlerden faydalanmalarına yardımcı oluyor.

Son olarak gazetemiz Gerçek’e aktarmak istediğiniz bir şey var mı?

Edirne Gerçek Gazetesi’ne yayın hayatına başlamasından dolayı tebrik ediyorum. Edirne’ye çok güzel renk ve soluk getirdiniz. Bu çalışmaların katlanarak başarılarını diliyoruz. Gerçek anlamda gazetecilik yapılacağına inanıyoruz. İlk çıktığı günden beri takibindeyiz. Başarılarının devamını diliyoruz.

Kadriye TUNÇ

 

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“HAVUZLARDA BEDENSEL ENGELLİ HAVUZLAR YOK”

HIZLI YORUM YAP