a

Halk Saros’a Sahip Çıktı, Tutanak Tuttu

ad826x90

Trakya’nın incisi olan Sazlıdere Köyü sınırları içerisinde Saros FSRU Gemi İskelesi Projesine ait Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde “Halkın Katılımı Toplantısı” halkın katılımlı toplantısını halkın tepkisi üzerine ikinci kez gerçekleştirilemedi.

Cumhurbaşkanlığı’nca geçen ay ‘acele’ kamulaştırma kararı alınan Saros Körfezi Sazlıdere sahilinde BOTAŞ tarafından kurulacak FSRU Limanı’na ilişkin Keşan ilçesindeki Çevresel Etki Değerlendirmesi toplantısı bölge halkı, STK ve çevrecilerin yoğun protestosu nedeniyle ikinci kez gerçekleştirilemedi.
Sazlıdere kurulacak planlanan FSRU Limanı’na ilişkin ÇED toplantısı Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazar Yeri Kompleksi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda dün saat 11.00’de başladı. “Saros’uma dokunma”, “Sazlıdere Gazlıdere olmasın”, “Saros torunlarımızın mirasıdır”, “Trakya enerji merkezi olacaksa Hamzaderi’yi niye yaptınız?”. “En güçlü silah gıda ve sudur”, “Trakya Türkiye’nin öncüsü ve incisidir”, “Geleceğimeze dokunmayın” yazılı pankartlar ve sloganlar eşliğinde salona gelen halk raporu hazırlayan firmanın sunum yapmasına izin vermedi. Sunum yapamayan firma halkı ikna edemedi. Sık sık protesto ile sunumu başlatmayan halk Saros’a ve körfeze sahip çıktı
Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Bülent Kaçar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Bülbül’ün tüm  uyarılarına rağmen susmadı ve halkın da desteğiyle uzun bir konuşma ve savunma yaptı.

HALK KENDİ TUTANAĞINI TUTTU”

Av.Bülent Kaçar  Saros Körfezi’nin Trakya’nın özel ekolojik, doğal varlıklarından olduğunu, Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinin tam arasında kurulacak FSRU Gemi Limanı ve 17 km lik Doğalgaz Boru Hattı projesi ile bölgenin telafisi imkansız büyük zararlara uğrayacağını söyledi.
Kesinleşmiş olan Danıştay kararının Saros kıyılarını koruma altına aldığını belirten Kaçar, hukukun üstünlüğü ilkesi gereği Danıştay kararlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açısından bağlayıcı olduğuna vurgu yaptı.

Kaçar toplantı sonrası gazetemize yaptığı açıklamada ise; “Saros FSRU ÇED halkın katılımlı toplantısı ÇED yönetmeliği 9. Maddesi’ne göre halkın itirazları, halkın yazılı itiraz dilekçeleri Bakanlık yetkilerince teslim alınmadığı için  ve teslim alınmak istenmediği için toplantı bitirilmeden bakanlık yetkililerin salondan ayrılmasıyla yapılmamıştır. yüzlerce yazılı dilekçelerini vermek isteyen insanlar heyete dilekçelerini imza karşılığında vermek istediler. Ama hyet alındı belgelerini resmi olarak imzalatmak istemediği için bu dilekçelerini almadılar ve dilekçeleri almadan salondan ayrıldılar. Halk bunun üzerine alternatif bir tutanak tuttu. Halk kendi tutanağını tuttu” dedi.
CHP Edirne eski Milletvekili Kemal Değirmendereli, Edirne Barosu Başkan Adayı Gökhan Karakoç’un da katılım gösterdiği ÇED toplantısında halka destek veren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Keşan Sazlıdere de halka rağmen yapılmak istenen doğayı yok edecek liman projesi çed bilgilendirme toplantısında yöre halkımız ve çevreciler ile birlikte doğayı savunuyoruz. Ranta karşı çevremizi, doğamızı korumaya devam edeceğiz” dedi.
Yaklaşık 1,5 saat süren toplantı sonunda dilekçe tartışması yaşandı. Heyet itiraz dilekçelerini almak istemeyince tartışma çıktı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Bülbül ile yanındaki heyet salonu terk etti.

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük de toplantıda yaşananları aktararak şunları dile getirdi: “Yetkililer toplantıyı açma niyetine girdiği anda biz bu toplantının açılmaması gerektiğini çünkü onları dinleyecek insanların olmadığını bizim de zaten bilgi sahibi olduğumuz için böyle bir toplantı da bize yapmanızın gereksiz olduğunu. İtiraz dilekçelerimizi verelim dedik karşılığında da imza alalım dedik. Orada gerginlik oldu.Biz dedik ki bankaya para yatırsak bile dekont alıyoruz. Onlar imza atmadı. Biz dayattık ondan sonra da toplantıyı terk edip gittiler. Nasıl bir rapor hazırladılar bilmiyoruz. Daha sonra tutanak tuttuk itiraz dilkçelerimizi Kent Konseyine verdik. Kent konseyi de bu dilekçelerle beraber bir üst dilekçe ille birlikte Çevre ve Şehircilik Müdürlğü’ne verecekler.”

HALKIN TUTANAĞI ŞÖYLE:
İtiraz dilekçeleri kabul edilmeyen sivil toplum kuruluş temsilcileri
ile halk bir tutanak tutarak imza altına aldı. Halk tarafından tutulan tutanak şöyle:
“Keşan ilçesi Sazlıdere Köyü’nde BOTAŞ A.Ş. tarafından yapılmak istenen Saros FSRU Gemi İskelesi’nin 2 Ekim 2018 günü Keşan Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılacağı duyurulan ÇED Halkın Katılımı Toplantısı yapılamamıştır.
ÇED Yönetmeliği’nin 9.maddesine göre halkın yüzlerce yazılı itiraz dilekçesi Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce alınmamıştır. Basın önünde yüzlerce kişi yazılı itiraz dilekçelerini yetkililere resmi olarak vermek istemelerine rağmen halkın katılımı yetkililerce engellenmiştir.
Keşan Kent Konseyi bileşenlerine ve Edirne sivil toplum kuruluşlarına ve halka söz verilmemiş, konuşmalarına fırsat verilmemiştir.
Yetkililer resmi ÇED toplantısını usul ve yasaya aykırı olarak sürdürmüş,sorulara yanıt vermemiş ve toplantı bitirilmeden salondan ayrılmışlardır.
Yapılan bir ÇED halkın katılım toplantısı değildir.
ÇED Yönetmeliği’nin 9. maddesine göre usulüne uygun bir ÇED Halkın katılımı Toplantısı yapılamadığını birlikte imza ve tutanak altına alınmıştır. 02 Ekim 2018”
Necmettin Boyyüc (Keşan Kent Konseyi Bşk.), Cengizhan Aktan (Keşan Belediyesi Başkan Yard.), A. Bülent Kaçar, Nizamettin Yavuz ( S.S. Sazlıdere Tarımsal Kalkınma Koop.),  Mehmet zeybek (Sazlıdere Köyü), Dr. Mehmet Akbal (Edirne Tabip Odası Bşk.), Aytekin Eliüs (Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği Bşk.),  Mehmet Ali Bir (Sazlıdere Köyü), Hakan Eşme (Keşan
Doğa Çevre Kültür Derneği), Yılmaz Eren (Edirne TMMOB İKK Tem.), Edirne CHP Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yazman Sabahattin Yıldırım , Ali Gülmez (Zerlanis Kültür Sanat Derneği  Yazman), TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne Şube Başkanı İbrahim Erhan Yönel , DİSK Emekli Sen Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, Keşan Engellileri Korume Derneği Gen. Sekreteri Sedat Aydemir, Saros Gözde Sitesi Kat Malikleri Yönetimi Ramazan Bozkurt , Gelibolu Dost Patiler Derneği Jülide Gençay Fincancı, Keşan TMMOB Mimarlar Odası Sekreteri Şenol Yalı, Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi Bşk. Abbas Kılıçarslan, Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Turizm ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Temsilcisi Emre Şevik, Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, Özgünay Zeybek (Sazlıdere Köyü),  Serdar Durak (Sazlıdere Köyü Yrdım ve Kalkındırma Derneği Bşk.), Hakan dedeoğlu (Sazlıdere Oylum Yapı Sitesi),  Sıdıka Zeybek (Sazlıdere Köyü). Kıymet Kara Sazlıdere Köyü)., Seyide Zeybek Sazlıdere Köyü)., Mehmet Baş Sazlıdere Köyü). Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ölen Sokak Hayvanlarının Çöpe Atıldığı İddiasına Belediyeden Tepki

HIZLI YORUM YAP