a

Gerçek Gazetesi Soruyor: Kültürel Değerlerimiz Ne Zaman Miras Değeri Taşıyacak?

ad826x90

Gazetemiz Gerçek, yayın süresi boyunca Edirne’deki kültür varlıklarının korunması amaçlı bir dizi haber ve röportaj yapmıştır. Kısaca hatırlayacak olursak; Edirne’nin en büyük tabyası olan Hıdırlık Tabyası’nı, mimar, arkeolog ve bilirkişiler eşliğinde inceledik. Gelinen aşamayı ve tarihi yapı hakkında bilgiler aktarmıştık. Bunun dışında Edirne Suni Gölet’te bulunan yok olmaya yüz tutmuş tabyalarımızın durumunu paylaşmıştık. Şimdi de Edirne’nin önemli kültür varlıklarından olan halk dilinde ‘Kubbesiz Camii’ olarak bilinen Evliya Kasım Paşa Camii’nin durumunu inceledik.

Evliya Kasım Paşa Camii; eski ‘Yalı Camilerinden’ olup, Fatih Sultan Mehmet ve II. Beyazıt zamanında Vezirlik ve bir süre de Sadrazamlık yapmış olan Kasım Paşa tarafından 1479 tarihinde yaptırılmıştır. Kasım Paşa, vefatından sonra Camii haziresine defnedilmiştir. Türbe olarak ziyarete açılmıştır.

 

Ziyaretçilere açık olan kültür hazinemizin ziyaretçileri günümüzde madde bağımlılarından başkası değildir. Kültür hazineleri korumakla yükümlü kültür bakanlığının yetkileri dahilinde bulunan Evliya Kasım Paşa Camii ve etrafının harabeye dönmesi kabul edilir gibi değildir.

Bir kentin kültürünü anlamak istediğimizde bakacaklarımız, geçmişten günümüze insanların yaşam biçimi ve kenti çevreleyen, yaşam biçimimizi, kültürümüzü inşa eden tarihsel dokudur. Edirne’nin tarihsel dokusuna baktığımızda; asırlık eski evleri, sinegogu, görünür alandaki müzeleri, bir türlü bitirilemeyen kazıları görürüz. Bilmediklerimiz, görmediklerimiz de var veya bilip de görmezden geldiklerimiz de var diyebiliriz. Evliya Kasım Paşa Camii de bilip de görmezden gelinen bugünkü yeni adıyla harabedir.

 

Gazetemiz Gerçek muhabirleri bu, bilinip de görmezden geldiklerimizden olan Evliya Kasım Paşa Camii’nin muhabirlerimizin objektifinden ekranlarımıza düşen fotoğrafları incelerken; Gazetemiz Gerçek çalışanlarının canları yandı. Sahip çıkılması gereken önemli, tarihsel alanlarımızın adeta bir çöplüğe çevrilmiş olması, hele de tarihe başkentlik etmiş olan bir şehir için içler acısıdır.

Bu değerlere sahip çıkılmaması, duyarlı olan her insanın canını yakar. Bu değerlere sahip çıkmak, restore etmek ciddi emek ve duyarlılık ister elbette. Evet, emek ciddi, maliyetli veya yorucu olabilir fakat bir tarihsel dokunun yok olmasından daha önemli değildir. Duyarlı olabilmek insanlık göstergesidir. Bu değerlere sahip çıkmak kültür bakanlığının görevidir. Muhabirlerimizin bilinip de görmezden gelinen bu tarihsel değerleri gün yüzüne çıkarması umarız işe yarar ve hiç değilse bundan sonra tarihsel değerlerimize sahip çıkılır.

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Diyabete Dikkat Çekildi

HIZLI YORUM YAP