a

GAZETECİ KIYIMLARI BAŞLADI: ” HEP EMEKÇİDEN Mİ GİDECEK”

ad826x90

Basın İlan Kurumu(BİK) Genel Kurulu son günlerde artan döviz kurundan dolayı  kağıt kriziyle birlikte zor günler geçiren gazetelere yönelik asgari kadro 7 olan çalışan sayısı 6’ya düşürüldü.Gazetelerde asgari çalışan sayısının 7’den 6’ya düşürülmesi yurt çapında en az bin 200 gazetecinin işsiz kalması ihtimalini ortaya çıkardı.Bu karardan sonra Edirne’deki gazetelerde gazete emekçileri işlerinden çıkarılmaya başlandı.

Bu kıyımlardan nasibini alan meslektaşımız Edirne Gazetesi Editörü olan Sena Rayit ile görüştük.

 Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Rayit;  Biz bu haberi ilk duyduğumuzdan beri asla ve asla kabul etmedik. Aslında hiçbir emekçinin kabul etmemesi gereken bir durum bu. Biz zaten bu zor şartların bilincindeyiz ama bu istihdamın arttırılmasından yana olan emekçileriz. Kalkıp da böyle bir haber duyulduğunda biz olumlu karşılamadık. Bu durumu ekip arkadaşlarımdan çoğunluğu da olumlu karşılamadı.” dedi.

Gazetecilerin bir mesaisi yok “

Bu kararların sadece bir avuç insan tarafından kabul gördüğüne dikkat çeken Rayit; “Sadece bunu savunan bir avuç insan olumlu karşıladı. Neye göre olumlu karşıladıklarını hala anlamış değilim.Biz işimizi patronun karına göre ve patronun cebini doldurmasına göre değil; işimizi yapmak için  çalışıyoruz. Çünkü gazetecilerin bir mesaisi yok. Gazeteci hastalık dinlemez, gazeteci mesai dinlemez. Zaten çok az kişiyle çalışıyoruz. Birbirimize sahip çıkmamız gereken yerde biz maalesef yolları ayırmayı tercih ediyoruz. Ve en kolayına kaçıyoruz. Çünkü bu hayatta hiç kimse iyiyi örnek alınmıyor kötüyü örnek alıyoruz.” dedi.

Bu tür kıyımlar olmamalı”

Bu kıyımların bir başlangıç olduğunu ve devamının geleceğini ifade eden Rayit; “Daha başındayız. İhale ve ilanlarda iptaller var. İlanlar düşüyor bu da zora düşecek. Bu sayı altıya düşürüldü şuan peki daha da zorlaştığı anda kaça düşecek? Hep emekçi den mi gidecek? Hep emekçi mi kaybedecek burada. Daha çok kazandırılmak gerekirken maaalessef bizde bir sıkıntı var.Ben üzülüyorum açıkçası çünkü bana göre olmaması gerekiyor. Biz bu işin başındayız ama daha çok istihdam yapılması gerekirken biz bu mesleğe git gide küstürülüyoruz. Bazı yazılı basın yazılı yayından vazgeçerek internet yayına geçtiler.Bence gazete kültürü çok çok farklı bir şey. Gittikçe kaybolan bir meslek, kazandırılması gerekirken bu tür kıyımlar olmamalı.” dedi.

 “Bu kararlar da naylon gazetecilik yapanların daha da aratacağını düşünüyorum” diyen Rayit şunları kaydetti: “ Gazetede  çalışan sayısının 6 kişiye düşürülmesine sevinen insanlar zaten hesap kitap yapan insanlardır. Elemanını düşünmüyor. Bir yandan örneğin yaklaşık 2 bin 500 tl maaş vermek var diğer yandan da 700-800 tl var. Adam nasıl daha fazla kar yapabilirim diye düşünüyor ve 2 bin 500 maaş alanı çıkartıyor. Çünkü diyor ki ‘bu adam buna çalışmak zorunda, bu adam bu habere gitmek zorunda’ mantığıyla bakıyor. Bu şartlar rağmen bizler bu işe çok fazla gönül veren insanlarız. Halden anlayan emekçileriz. Çünkü biz sokağa çıktığımızda benle de konuşuyorsun bir gazeteci olarak, vatandaşla konuşuyorsun.Halkın sesi olduğumuz için belki de halden anlıyoruz. Çok da zorlamadık şartları ama onlar bizi artık çok fazla zorluyor açıkçası. Bunun gibi kararları hiç bir zaman desteklemeyeceğim.Sonuna kadar da emekçi arkadaşlarımın arkasındayım. Bu mesleği  de bitirmelerine bence biz izin vermemeliyiz. Bu başkaldırmada ne kadar olabilir bilmiyorum. Çünkü herkesin bir ekmek korkusu var. Kadrolar çok az. Çoğu naylon. Korku bundan kaynaklı. Umarım bu durumlar düzelir.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“YKS Sonuçları Ortaöğretimdeki Çöküşün Aynası Olmuştur”

HIZLI YORUM YAP