a

Feyzioğlu’dan Seçim Uyarısı:”Yenilenmesi Halinde….”

ad826x90

Türkiye Baro Başkanı Metin Feyzioğlu, beraberinde bazı baro başkanları ile birlikte Edirne Barosu’nu ziyarette bulundu.

Ziyareti sırasında gündeme dair açıklamalarda bulunan  Feyizoğlu gündeme dair açıklamalarda bulunarak; “”Artık bir an önce bu sürecin sonuçlanması lazım. İstanbul’daki tüm seçimlerin yenilenmesi anlamında sandık kurullarının örgütlü bir faaliyetin içinde olduğu iddiasıyla, seçmen listelerinde büyük sahtecilik olduğu iddiası, Türkiye’de sadece bu seçimi değil, bundan önce kazanılmış ve kaybedilmiş tüm seçimleri hem Türkiye’de hem dünyada sorgulatır. Seçmen listelerinin, seçmenlerin gerçek olup olmadığının, evlerin polisler tarafından ziyaret edilerek tespit edilmeye başlandığı bir duruma dönüşmüş. Bu, insanları huzursuz eder.” dedi.

İstanbul’daki seçim sonuçlarının bir türlü sonuçlanmamasını bu konun seçim mevzuatına göre yapılması gerektiğinin altını çizen Feyizoğlu; “Çok önemli bir hususun altını çizelim, seçim sürecinde hukuka, seçim mevzuatına göre, belli işlemlerin, belli süre içerisinde yapılması gerekir. Bunlardan biri seçmen listeleridir. Seçmen listeleri askıya çıkar, askıya çıktıktan sonra bir itiraz süresi vardır. O itiraz süresi sonunda kesinleşir. Bu kesinleşme olduktan sonra seçim bitmiş, oylar sayılmış, seçmen listelerinin seçimin sonucunu etkileyecek şekilde yeniden tartışma konusu yapılması mümkün değildir. Hangi siyasi parti derse desin mümkün değildir. Bizim bütün açıklamalarımız siyasi partiler üstüdür. Bizden o ya da bu siyasi parti lehine ya da aleyhine tek cümle duyamazsınız. Sadece hukuk duyarsınız ve hukuk da burada diyor ki, seçmen listelerini tekrar tartışma konusu yapamazsın.” dedi.

Seçmen listelerinin, seçmenlerin gerçek olup olmadığının, evlerin polisler tarafından ziyaret edilerek tespit edilmeye başlandığı bir duruma dönüş olması insanları huzursuz edeceğini ifade eden Feyizoğlu açıklamasının devamında şunları kaydetti:”Sandık kurulu başkan ve üyelerinin tartışma konusu yapılmış olması da ikinci önemli konudur. Seçimlerin temel hükümlerine ilişkin kanunda sandık kurulu üyelerinin şikayete tabi bir sürecinden söz ediliyor. Sandık kurulu üyelerini zaten siyasi partiler veriyor, başkanı da kamu görevlisidir. Kamu görevlisi olduğuna göre devlet güvencesiyle oraya ismi verilen bir kişidir. Sonraki süreç ise kanunda aynen şöyledir, bu isimlere karşı İle ve ilçeye itiraz edilebilir diyor. Bunun adına şikayet deniyor. O şikayet süresi de geçmiş. Bu ne demektir? O da kesinleşmiş. Bu iki husustan dolayı artık geriye dönüp seçim yenilenmesi iptalinden söz edilirse hem iç hem de dış kamuoyunda şu algı oluşur. ‘Seçimin sonucu istendiği gibi çıkmadığı için mazeret üretiliyor’ derler. Türkiye, bundan sıkıntı çeker. Bunu hak etmez, hiçbirimiz hak etmeyiz. Seçmen listelerinin, seçmenlerin gerçek olup olmadığının, evlerin polisler tarafından ziyaret edilerek tespit edilmeye başlandığı bir duruma dönüşmüş. Bu, insanları huzursuz eder. Buradan Yüksek Seçim Kurulu kararını beklemeyi bir kez daha hatırlatıyorum. Bu süreç tamamlanacak. Ama süreç tamamlanırken, sürecin kesinleşmiş parçalarını sürekli açalım denmemesi lazım.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Böbreklerinde 500’den Fazla Taş Çıkarıldı

HIZLI YORUM YAP