a

Emekli-Sen Meclisi Göreve Çağırdı: 12 Milyon 300 Bin Emekli Açlık Sınırının Altında

ad826x90

Emekli-Sen Türkiye geneli meclisi göreve çağırarak imza kampanyası başlattı.

Başlatılan kampanya kapsamında DİSK Emekli-Sen Edirne Şubesi de araç trafiğine kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması düzenledi. “Basın açıklamasını DİSK Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu okudu.

” BU KRİZ BAĞIRA BAĞIRA GELEN KRİZDİR”

Krizin faturasını halka çıkardıklarını vurgulayan Sait Dayıoğlu; “Yeni yönetim biçiminin garantiye alındığı, seçimlerin hemen ardından ise ülkemiz kendini büyük bir ekonomik krizin içinde buldu. Bu kriz; 1980’lerden itibaren, uygulanmasına başlanan, bilim dışı, anti sosyal, üretime dayanmayan, inşaat öncelikli, devletin görevini ihale açmakla sınırlayan, ihalelerin yandaş şirketlere verilmesine olanak sağlayan, yeni liberal ekonomik modelin, yol açtığı, derin yapısal krizdir. Yani iddia edildiği gibi, ABD ile yaşanan, Papaz gerginliğinin yol açtığı, gelir geçer bir kriz değildir. Zira bu kriz, yukarıda belirttiğimiz nedenlere dayanan ve bağıra bağıra gelen bir krizdir. Öyle olduğu içindir ki, iktidar bloğu, normal süresinin dolmasına 1,5 yıl gibi uzun bir süre varken, seçimleri öne çekmek suretiyle, iktidarını krizin olumsuz sonuçlarından korumayı tercih etti. Bir başka değişle, uzmanların kriz geliyor uyarılarını dikkate alıp, halkı krizin olumsuz sonuçlarından koruyacak tedbirler alması gereken iktidar, bunu yapmak yerine, seçimleri 1,5 yıl erkene alarak iktidarını garantiye almayı tercih etti ve seçimlerin hemen ardından, krizin ağır faturasını halka ödetmeye başladı.” dedi.

“AÇLIK SINIRI ALTINDA MAAŞ ALAN 12 MİLYON 300 BİN EMEKLİ VAR”

Elektrik, doğalgaz, su, ulaşım, akaryakıt aklınıza ne geliyorsa, iğneden ipliğe halkın yaşamını yakından ilgilendiren temel tüketim ürünlerinin fiyatları fahiş şekilde arttığını ifade eden Dayıoğlu şunları kaydetti: “Emekçilerin Türkiye emekçi halkının yaşamını günden güne çekilmez hale getiren krizin, ağırlaşarak sürdüğü bu günlerde, halkın iradesinin temsilcisi olan TBMM’nin devre dıaşı bırakılması ve ülkenin tek kişinin atadığı bakanlar tarafından yönetiliyor olması, toplumun parlamentoya güvenini sarsacak ve parlamentonun gereksizliği algısına yol açabilecek tehlikeli bir uygulamadır.

Kuşkusuz, emekçi halkın bu krizin ağır sonuçlarından korunması, parlamenter demokrasinin eksiksiz işletilmesi ve bakanların halkın temsilcilerinden oluşan parlamentoya hesap vermeleri ile mümkündür. Ne yazık ki, yeni hükümet modelinde, TBMM’nin, tek tek bakanlar ile hükumetin tümünü denetlemesi ortadan kaldırılmış, meclis devre dışı bırakılmıştır. Açıkçası, seçimle gelmeyip, yeniden seçilme endişesi taşımayan, meclise hesap verme sorumlulukları da bulunmayan, bakanların yönettiği ülkede, ekonomik, idari ve siyasi kararların geniş halk yığınları lehinde olması beklenemez.

Nitekim seçimlerden bu yana yaşadıklarımız, söylediklerimizi doğrulamaktadır. Elektrik, doğalgaz, su, ulaşım, akaryakıt aklınıza ne geliyorsa, iğneden ipliğe halkın yaşamını yakından ilgilendiren temel tüketim ürünlerinin fiyatları fahiş şekilde artıyor. Bu ürünlerin birçoğunun fiyatı bir sefer değil iki hatta üç sefer arttığı ve toplumun neye ne zaman zam geldiğini takip edemez hale getirildiği günlerden geçiyoruz.

Türk Lirası hızla değer kaybediyor. Dikkat edin, dolar artıyor demiyorum. Çünkü yaşanan, doların değerlenmesi değil, Türk Lirasının değer kaybetmesidir. Nitekim dolar, diğer ülkelerin para birimleri karşısında değer kazanmamış, aksine Türk Lirası, Euro ve benzeri yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmiştir. Durum bu olduğu halde, yıllardır uyguladıkları rant ekonomisi ile ülkeyi dışarıya borçlandırmış, üretimi değil tüketimi özendiren politikalarıyla, her şeyi dolar karşılığı ithal eder duruma getirmiş olanlar, krizi ABD’nin yerli ve milli olan kendilerine karşı ekonomik savaş yürütmekle suçluyorlar. Bunun adına hedef saptırmak ve sorumluluktan kaçmak denir. Bir yandan elinizdeki ve yastık altındaki dolarları bozdurun, ABD’yi protesto edin, ABD mallarını boykot almayın naraları atılırken, diğer yandan ise gece yarısı devlet bankaları açılmakta ve milyonlarca dolar, piyasa değerinin yarı fiyatına yandaşlara satılmaktadır.

Krizin hızla tırmanmaya devam ettiğini piyasa verileri de doğrulamaktadır. Nitekim TÜİK, Ağustos ayı tüketici fiyatları artışını (TÜFE) aylık %2,3, yıllık ise %17,94 olarak açıkladı. Böylece Türkiye’nin tekrar yüksek enflasyonlu bir döneme girdiği açıkça ortaya çıkmış oldu.. Zira açıklanan yıllık artış oranı, son 15 yılın en yüksek TÜFE artışıdır. Daha kötüsü yurtiçi üretici fiyatları artışının (ÜFE) yüzde 32,13 olarak gerçekleşmiş olmasıdır. ÜFE’deki yüksek oranlı artışın piyasa etkileri ortaya çıktıkça, TÜFE artış oranları hızla artmaya devam edecektir. Öte yandan Elektriğe ve doğalgaza yapılan zamların, çarşı pazarda yol açacağı fiyat artışlarının, henüz istatistiklere yansımadığı da dikkate alınınca tüketici fiyatlarında, önümüzdeki aylarda önemli artışlar olacaktır.

Enflasyondaki hızlı artış büyük çoğunluğu 4 kişilik bir ailenin sadece mutfak giderinin karşılığı olan açlık sınırı altında maaş alan, 12 milyon 300 bin emekli başta olmak üzere, toplumun emekçi kesimlerinin gelirlerinin reel olarak erimesine yol açacaktır.”

MECLİSİ GÖREVE ÇAĞIRIYORLAR

Meclisi göreve çağıran Dayıoğlu şunları aktardı: “Ne yazık ki karşı karşıya olduğumuz tablo iç açıcı değildir. Önümüzün kış ve bu kış, ülke nüfusunun emekçi çoğunluğu için oldukça çetin geçecektir.

Dolayısıyla hamasete sığınmadan, gerçek parlamenter demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçirmek ve krizde hiçbir sorumluluğu bulunmayan emekçi halkı, krizin ağır sonuçlarından korumak, için, TBMM’yi devre dışı bırakan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, yoksul halkı yok sayan ekonomi politikalarının yerine, halkın talep ve ihtiyaçlarına uygun ekonomik politikalar uygulamasını sağlayacak kanuni düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

Bütün bu nedenlerle, krizin mağdur ettiği, kesimlerin başında gelen emeklilerin temsilcisi sendika olarak, TBMM’yi duruma el koyarak, sorumluluk almaya çağırıyoruz.

Sendika olarak, Parlamentoyu duruma el koymaya ve sorunlarımıza sahip çıkmaya çağırmak amacıyla, buğum Türkiye çapında bir imza kampanyası başlatıyoruz. Kampanyamız, 19 Ekim 2018 tarihine kadar, kent merkezinde kuracağımız stantlarda, mahallelerde, kahvelerde, parklarda yani emeklinin olduğu her yerde, imza toplayacağız. Toplanana imzalar, 25 Ekim 2018 tarihinde, Genel Merkezimiz tarafından, TBMM önünde yapılacak basın açıklamasından sonra, TBMM başkanlığına teslim edilecektir.” Makbule TUNÇ

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Gübre Fiyatlarındaki Artış Üretimi Tehdit Ediyor”

HIZLI YORUM YAP