a

Emekli-Sen Dayanışma Kahvaltısı Düzenledi

ad826x90

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Edirne Şubesi 18 Kasım Pazar Günü Dayanışma Kahvaltısı’nda bir araya geldi. Dayanışma Kahvaltısı’nda Emekli-Sen’e 7 kişi daha üye oldu.

Kahvaltı öncesi konuşma yapan Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu; “Emeklilik insan yaşamında önemli bir sürecin başlangıcıdır. Emeklilik hayatının olumlu yanlarının yanı sıra birçok olumsuz yanı da vardır. Olumlu tarafı; bireyin kendine daha çok zaman ayırması ve çalışma hayatı nedeniyle yapamadığı şeyleri yapması için zamanının olmasıdır. Olumsuz yanları ise; bireyin yeterli maddi imkanı olmaması nedeniyle sürekli gelir kaybına uğraması, fiziksel ve biyolojik olarak sağlık sorunları yaşaması ve psikolojik olarak toplumsal ilişkilerden uzaklaşmasıyla birlikte yalnızlık hissetmesi sayılabilir. ” diye konuştu.

Emeklilerin ekonomik sıkıntılar çektiğini ifade eden Dayıoğlu: “Sendikamız, üyelerinin ekonomik, demokratik, hukuksal ve sosyal hak ve çıkarlarını koruyup geliştirmeyi, buna engel olacak her türlü antidemokratik uygulamalara karşı, örgütlülük bilinci içinde demokratik yöntemler yoluyla mücadeleyi amaçlar.

SGK verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 12 milyon 300 bin kişi emeklidir. Emeklilerin yoksulluğu çok yüksektir. Düşük emekli aylıkları ve her geçen gün reel olarak emekli aylıklarının gerilemesi nedeniyle birçok emekli hayatlarını idame ettirebilmek için yeniden çalışma hayatına girmektedir.” dedi.

Dayıoğlu konuşmasında son olarak emeklilerin taleplerini şöyle dile getirdi: “DİSK Emekli-Sen bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kimseden icazet almadan ve boyun eğmeden, gelecek baskılara direnmeyi ve gerekirse bedel ödemeyi göze alarak, milyonlarca emekliyi toplu sözleşme masasında temsil etme yetkisi için fiili ve meşru mücadeleyi sürdürecektir.

İnsan onuruna yakışır emeklilik için;
– Emekli aylıkları yaşam koşullarına uygun hale getirilmelidir.
– Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenerek, en az asgari ücrete uyumlu bir
biçimde artış sağlanmalıdır.
– Aynı koşullarda emekli olanların aylıkları arasındaki uçurum kapatılmalıdır.
– Emekli aylıkları iyileştirilmeli, aylık bağlama oranları eski düzeye çekilmeli, güncelleme
katsayısında milli gelir artışının tümü dikkate alınmalıdır.
– Emekli aylıklarının belirlenmesinde hükümet emekli sendikalarıyla müzakere etmelidir.
– Yaşa takılan emeklilerin sorunu çözülmelidir.
– Emeklilerin sendikal haklarını kullanmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır.
– Emeklilere toplu pazarlık hakkı tanınmalıdır.
– Emeklilerin isterlerse sendika kurması veya isterlerse çalışırken üye oldukları
sendikalarda üyeliğinin devamı sağlanmalıdır.

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ…
YAŞASIN EMEKLİ- SEN…
YAŞASIN DİSK…”

Dayıoğlu’nun konuşmasının ardından Emekli-Sen Edirne Şubesi’nin bugüne kadar yaptığı çalışmalarını gösteren bir slayt sunumu yapıldı. Makbule TUNÇ

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“TRT Payının Bir Kısmı Yerel Basınla Paylaşılsın”

HIZLI YORUM YAP