a

Emeğin ve Dayanışmanın Günü 1 Mayıs Kutlandı

ad826x90

Edirne Emek ve Meslek Örgütler, 1 Mayıs İşçi ve emekçi Bayramı dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.

Edirne Şükrüpaşa İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen yaklaşık 5 binin üzerinden katılımcıyla davul ve zurna eşliğinde oluşturulan kortejle trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde hazırlanan platforma yürüdü. Şükrüpaşa İlkokulu önünde bir araya gelen kitle, polis kontrol noktasında aramadan geçerlerken polis pankartı açtırarak görüntü aldı. Kortej davul zurna eşliğinde yürürken ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’, ‘yaşasın 1 Mayıs yaşasın mücadelemiz’, ‘hak hukuk adalet’ gibi sloganları ile kortej yürüdü.

Türk-İş Edirne İl Temsilcisi Zeki Şişko, Kahramanmaraş Elbistan hastane personelinin Şanlıurfa’daki mitinge giderken kaza geçirdiklerini üzüntüyle öğrendiklerini belirterek, hayatını kaybedenlere rahmet yaralılara acil şifalar dilediklerini söyledi. Şişko, İnsana yaraşır iş, eşit işe eşit ücret, çocukların geleceği ve doğanın ranta kurban edilmemesi için 1 Mayıs’ta alanları doldurduklarını söyledi.

Şişko konuşmasında şunları kaydetti: “İnsana Yaraşır İş, Eşit İşe Eşit Ücret, Çocuklarımızın Geleceğiyle Doğanın Rant Kurbanı Edilmemesi için 1 Mayısta Alanlardayız. 1 Mayısta gündemimizi, geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına yapılan saldırılar oluşturuyor. Bugün burada daha da artan sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız. Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız işyeri farklı olsa bile işçi/emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz.
PASTA BÜYÜYOR AMA YOKSULLUK BİTMİYOR
Dünya ekonomisi gelişiyor, ticaret artıyor, karlar patlıyor ama emeğin bütün bu zenginlikten aldığı pay azalıyor. Bu nedenle sosyal adalet git gide bozuluyor. Pasta büyüyor ama geniş kesimlerin yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin adaletsiz bir şekilde paylaşılması tüm insanlığı tehdit ediyor.Yaşadığımız sorunları mücadeleyle aşmamız gerekiyor. Ancak, aramızdaki yapay ayrımları ortadan kaldırıp birlik olduğumuzda mücadeleyi kazanma şansımız ortaya çıkıyor.
Ekonomik kriz satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Birbiri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor! Bizler için temel gıda maddeleri dahi artık “lüks” haline geliyor. Krizden kurtulmanın yolu, işçi hak ve özgürlüklerinin baş düşmanı olan IMF programlarına benzer uygulamalarda aranmamalıdır. Rekor kıran işsizlik, hayat pahalılığı, sofralarımızdaki ekmeği küçültüp geleceğe güvenle bakmamızın önüne set çekiyor. Buradan güçlü bir şekilde bir kez daha söylüyoruz: Kıdem tazminatı örgütlü-örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığıdır. 
İşsizlik adeta patladı! İşsizlikteki artışın önüne geçilemiyor. İşsizlik, sosyal dışlanmayı kaçınılmaz hale getirip insan onuruna yaraşır yaşam umudunu söndürüyor. Özellikle, eğitimli genç işsizliği toplumsal bir felakete davetiye çıkarıyor. İşsizliğe çözüm bulunması için, insanı ve çalışmayı, yatırımı ve üretimi temel alan bir programı savunmamız zorunlu hale geliyor. Emeğin sömürülmediği, herkesin güvenceli, insanca çalıştığı bir işinin olduğu, ekonomik krizlerin faturasının emekçilere yıkılmadığı, kimsenin cinsiyetinden, inancından dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu, sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, düşünmenin düşünceyi ifade etmenin itiraz etmenin cezalandırılmadığı, emeğin eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu bir dünya ve ülke istiyoruz.”

Ekinlikte Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Tabip Odası üyesi Ertuğrul Tanrıkulu günün anlamına ilişkin bir şiir okudu.

Saraçlar Caddesi’nde coşkuyla kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri müzikler eşliğinde halay çekilmesinin ardından sona erdi. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Saraçlar’da Ağaçlar Devrildi

HIZLI YORUM YAP