a

EKK’den ‘AVM’lere Gitmeyin’ Çağrısı

ad826x90

Edirne Kent Konseyi, koronavirüs salgını devam ederken İktidarın ekonomik nedenler sonucunda aldığı karar ile park, bahçe ve sahiller kapalı iken AVM’lerin açılması yanlış bir karar olduğunu ifade ederek; “ Bu yanlış kararı boşa çıkarmak ise kentlilerin AVM’lere gitmemesidir” ifadelerine yer verdi

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu adın açıklama yapan Ziya Gökerküçük; “Dünya ve ülkemiz coronavirüs nedeniyle olağanüstü dönem yaşıyor. Edirne olarak da bunu en iyi anlayan kentlerden olduğumuzu sanıyoruz. Kentin yetkilileri her ne kadar bilgi paylaşımında kıskanç davranıyorsa da görünen bir gerçek var ki Edirne salgın mücadelesinde başarılı iller arasında. Bunda emeği geçenlere, başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm çalışanlara ve ‘evdekal’ kuralına uyarak salgının artışına engel olan kentlilerimize teşekkür ederiz.” dedi.

Ulus Pazarı, Kapalı Çarşılar ve semt pazarları gibi yerlerin hizmete açılması da yerel idareler tarafından bir kez daha düşünülmesi gereken kararlar olduğunun altını çizen Gökerküçük yaptığı yazılı açıklamad şunları kaydetti: “Havaların ısınması ile birlikte kentlilerin sokağa çıkma hevesleri artmış olsa da; Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin de içinde bulunduğu bilim insanları, sabırla bir süre daha evde kalarak salgının artmasına engel olmayı önermektedirler.

Kentlilerin sokağa çıkma heveslerini havaların ısınması yanında alınan karar ve uygulamalar da pekiştirmiştir. Bunun somut örneği AVM’erin açılmasıdır. Bilim kurulu üyeleri de dâhil bilim insanları, beyanlarında AVM açılmasının erken olduğunu söylemektedir. İktidarın karar vericilerinin ekonomik nedenler sonucunda aldığı karar ile park, bahçe ve sahiller kapalı iken AVM’lerin açılması elbette yanlış bir karardır. Bu yanlış kararı boşa çıkarmak ise kentlilerin AVM’lere gitmemesidir.

Bu merkezi karar yanında kentimizi ilgilendiren ve kent idarecileri tarafından alınan bir karar da Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’dır. Evet, ekonomi durmasın ama sağlık daha önemli değil mi? Sağlığın birinci şartı hasta olmayı engellemektir. Bu hem daha ucuz hem de acıların peşinen önlenmesidir. Hastalık gelince hem ekonomi daha çok zarar görmekte hem de acılar büyümektedir.

Bu nedenle AVM’lerin açılması merkezi bir karardır ve önüne geçilemedi ise yapılacak en güzel davranış buralara gitmemektir. Ancak yerelde Ulus Pazarı, Kapalı Çarşılar ve semt pazarları gibi yerlerin hizmete açılması da yerel idareler tarafından bir kez daha düşünülmesi gereken kararlardır.

Bu tür yerlerin kapalı kalması buralardan geçimini sağlayanların durumunun devlet makamlarınca karşılanmasını gerektirmektedir. Yetkililerimiz bundan kaçınmak adına bu işyerlerini açıyorlar ise bu ekonomi-sağlık ikileminden birini tercih demektir ki “önce sağlık” tercih edilmelidir. Devletin varoluş sebebi kara günlerde yurttaşlarının yanında olmaktır.

Öte yandan Ramazan ayı içindeyiz ve yakın zamanda Bayram kutlaması nedeniyle bir sosyal hareketlenme olacaktır. Gönül ister ki herkes yerinde kalsın ve bu bayramı gelecek sağlıklı günler hatırına sevdiklerimizden ayrı, hasretlik şeklinde geçirelim. Ancak bu isteğin tamamen hayata geçmeyeceğinin de bilincindeyiz. Bu nedenle oluşacak sosyal hareketlenme sonucunda risklerin en aza indirilmesi için yetkililerin her türlü önlemi alacağına inanmak istiyoruz.” Haber Merkezi

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Eylül’de Başlayacak

HIZLI YORUM YAP