a

“Egzoza Karşı Çiçek Kokusu”

ad826x90

Türkiye’nin farklı şehirlerinde 6 senedir gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Edirne’de 100’e yakın kadının katılımıyla gerçekleştirildi.  Etkinlikte basın açıklamasını okuyan Edirne Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Esranur Demircan, bisikletin kent yaşamının bir parçası olduğunu belirterek; “Biz yolların sadece motorlu taşıtlara ait olmadığından eminiz. Sizlerin de fark etmesini istiyoruz. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz” dedi.

İlk olarak 2013 yılında İzmir’de Sema Gür isimli kadının girişimi ve bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başlayan ve bu tarihten itibaren her sene düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliği Edirne’de de gerçekleştirildi. Bisikletlerini çiçekler ve çeşitli süs eşyalarıyla süsleyen kadınlar Atatürk Anıtı’nda buluşarak basın açıklaması okudu ve ardından Saraçlar Caddesi’nden yürüdükten sonra Meriç Nehri Köprüsü’nden Karaağaç’a kadar pedala bastılar ve her yerde kadınların  var olduğunu belirtmek için tur attı.

Edirne Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Esranur Demircan, turun bu yıl 63 şehirde, yurt içi ve yurt dışında eş zamanlı olarak düzenlendiğini söyledi. Bisikletin kent yaşamının bir parçası olduğunu ve doğa dostu bir ulaşım aracı olduğunu belirten Demircan; “Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracıdır. Eğer uygun “bisikletli ulaşım politikaları” olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık” dedi.
“EGZOSA KARŞI ÇİÇEK KOKUSU DİYORUZ”
Motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için etkinliğin sürdürüldüğünü dile getiren Demircan; “Biz yolların sadece motorlu taşıtlara ait olmadığından eminiz. Sizlerin de fark etmesini istiyoruz. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz. Egzosa karşı çiçek kokusu diyoruz” diye konuştu.

Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istediklerini beliten Demircan; “Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında “var” olmalı” dedi.

Etkinliğe katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da kadınların her yerde olduğu bir toplumu arzu ettiklerini belirterek, “Kadınlar her yerde olursa gelişmiş ve çağdaş bir şehir ve ülke oluruz diyoruz. Edirne’de bisiklet yolları için çalışıyoruz.” dedi.

Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

3. Havalimanı İşçilerine Edirne’de Destek

HIZLI YORUM YAP