a

Eğitim-Sen’den Valiliğe Okul Kontenjanı İçin Dilekçe

ad826x90

Eğitim-Sen Edirne Şubesi, MEB’in açıkladığı  Liselere Giriş Sınavı kontenjanlarında yer almayan liselerin sınavla öğrenci alması için Edirne Valiliği’ne dilekçelerini sundu.

Eğitim-Sen Edirne Şube Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Şube Başkanı Özer Demir; Liselere Giriş Sınavı kontenjanlarının açıklanmasıyla, Edirne’de bu yıl sınava girecek öğrencilerin ve aileleri, hayal kırıklığına uğradıklarını ifade etti.
Özer yaptığı yazılı açıklamanın devamında şunları kaydetti:”Bu yıl sınava girecek çocuklarımız 4+4+4 eğitim sisteminin başlatıldığı ilk grup olduklarından dolayı, sınava girecek öğrenci sayısında, MEB yetkililerinin de belirttiği gibi yaklaşık % 50 ( yüzde elli) lik bir artış olmuştur. Durum böyleyken sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarının da yaklaşık % 50 ( yüzde elli) artması beklenmekteydi.
Açıklanan kılavuzda, Edirne İline ait bilgiler incelendiğinde sınavla öğrenci alan okulların toplam kontenjanının %22 ( yüzde yirmi iki) lik artışla 540 ( beş yüz kırk) tan 660 (altı yüz altmış) a çıktığı görülmüştür. Bu 120 (yüz yirmi) öğrencilik artış 30 (otuz) Fen Lisesi, 60 (altmış) İmam Hatip Lisesi, 30 (otuz) Meslek Lisesi şeklinde belirlenmiştir.  Okul türlerine göre öğrenci artış oranları incelendiğinde, Fen Lisesi % 14 ( yüzde on dört), Anadolu Lisesi % 0 (yüzde sıfır), Sosyal Bilimler Lisesi % 0 ( yüzde sıfır), İmam Hatip Lisesi % 67 ( yüzde altmış yedi), Meslek Lisesi % 100 ( yüzde yüz) olduğu görülmüştür.
Çocuklarımızın ve velilerimizin karşı karşıya kaldığı bu haksızlığın giderilmesi için, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi  sınavla öğrenci alan okullar arasına eklenmeli.  Uzunköprü ve Keşan’da da 30 (otuz) ar kişilik birer akademik lise sınıfı sınavla öğrenci alan okullar arasına alınmalıdır.
Edirne Valiliğinin İlimiz çocuklarının mağduriyetinin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunmasını arz ederiz.” Haber Merkezi

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sağlık Bakanından AVM Uyarısı

HIZLI YORUM YAP