a

Edirne’nin Kurtuluşunun 96. Yılı Coşkuyla Kutlandı

ad826x90

Edirne’nin kurtuluşunun 96. yıl dönümü törenlerle kutlandı. Törenler, Edirne Valisi Ekrem Canalp, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutan Vekili Albay Yıldırım Pektaş, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı.

Törende konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp; “96 yıl önce Şakir Paşa dönemin valisi aynen böyle bir heyecan yaşadı. Ve ben biliyorum ki 96 yıl boyunca Edirnelilerin yaşamış olduğu bu heyecanı bugün onların torunları da aynı şekilde yaşıyor. Bizler hepimiz bugün bu gurur ve heyecanın içinde, bağımsızlığımızın birliğimizin bütünlüğümüzün bu devletin, bu milletin ve de bu vatanın bağımsızlığının en kutsal işareti olan bu bayrağı arkadaşlarıma göklere çektirmek üzere teslim ediyorum” dedi.

“Türkiye Cumhuriyetinin serhat şehri, Sınır kalesi şehirlerin sultanı sultanların şehri, yiğit Edirneliler, kahraman Edirneliler, Edirne’nin kurtuluşunun 96. yılı kutlu olsun.” diyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise konuşmasının devamında şunları kaydetti: ” Öyle bir şehir ki burası, her taşını her toprağını bir kahramanlık destanıyla anlatmak mümkündür. Bu şehirde sadece bu yüzyılda değil, binlerce yıldır Türkün ata yurdu kahramanlık yurdu olmanın haklı gururunu haklı kıvancını yaşayan bir şehir. Osmanlı İmparatorluğunun, bir imparatorluk olduğu şehir Edirne. Bir çağı açıp bir çağı kapatan Fatih Sultan Mehmed’in doğduğu topraklar bu şehir. Bütün işgallere, bütün savaşlara emperyalizmin bütün kanlı zulümlerine direnen direnen ve asla ve asla boyun eğmeyen bir şehir.  Edirnemizin güzel şehrimizin kurtuluşunun 96. yılı kutlu olsun”

Talat Paşa Asfaltı’nda devam eden törende, Edirne’nin işgalden kurtuluşu temsili olarak öğrenciler tarafından canlandırılırken, davulcular da Saraçlar Caddesi’nde  gezerek Edirne’nin kurtuluşunu kutladı. Makbule TUNÇ

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Önlüklü Tepki Kameralara Böyle Yansıdı

HIZLI YORUM YAP