a

“Edirne’nin Hoşgörüsü Ülkenin Her Yerine Ulaşabilmeli”

ad826x90

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan Edirne’ye ziyarete bulundu. Ziyareti sırasında HDP Edirne İl Örgütü Binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Akdoğan konuşmasında; “Edirne’nin hoşgörüsü ülkenin her yerine ulaşabilmeli ki bu ülke birçok şeyi değiştirebileceğimizi görmelidir. Ben inanıyorum ki ülkeyi yönetenler sadece Edirne’deki farklı insanların birlikte barış içinde yaşamasını örnek almış olsaydı biz birçok sorunumuzu aşmış ve ikide bir ülkeyi seçimlere götürmemiş olurduk. Edirne ülkemiz için bir umuttur” dedi.

“Birbirimizi en iyi anlayacak illerdeniz”

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan; “Hakkari ve Edirne belki birçok sorunu da ortaktır. Bazen devlete yönetimlerde iktidarlarda hiç çünkü diyorlar ya gözden ırak olanın gönülden de ırak olduğu bir durumla karşı karşıyayız. Biz aslında Hakkari ile Edirne uzaklığımız ile birbirimizi en iyi anlayacak olan iki illerden biriyiz. Yaşadıklarımız, yaşadığımız yoksulluklar, yaşadığımız geçimsizlikler, yaşadığımız sorunlarda ortak noktalarımızdır ama Edirne’de gördüğüm bugün arkadaşlarla gezerken Edirne’nin bir hoşgörü kenti olması benim için müthiş bir şey. Edirne’ye ilk defa geliyorum Edirne’nin bu hoşgörüsü sadece bugüne ait değildi. Daha önce birçok inancın yan yana yaşadığı bir il olması, bir serhat ili olması da çok önemlidir. Edirnelilerin bir kimliği bu.Bu kimlik benim açımdan çok önemli. Belki birçoğunu sonradaki yaşadığı süreçle birlikte birçoğu buradan gitti ama giden her insan bizim canımızdı. Bizi ortak yaşam alanlarında bir arada tutan değerlerimizdir” diye konuştu.

“Ben inanıyorum ki ülkeyi yönetenler sadece Edirne’deki farklı insanların birlikte barış içinde yaşamasını örnek almış olsaydı biz birçok sorunumuzu aşmış ve ikide bir ülkeyi seçimlere götürmemiş olurduk. Edirne ülkemiz için bir umuttur.”Farklı güzelliklerin olduğu bir yer umut olduğunu ifade eden Akdoğan, “Ülkeyi yönetenler, iktidar olanlar, hükumet edenler sadece Edirne’nin bu durumu dahi inançların birlikte yaşadığı farklı etnik unsurların birlikte barış içerisinde yaşadığı o kısa dönem mi dersiniz,  yüzyıl mı dersiniz bu dönemi dahi dikkate alsalardı biz birçok sorunumuzu aşmış olacaktık. Bugünkü o kadar al acele seçim sistemine de gerek kalmayacaklardı, iki de bir ülkeyi seçimlere de götürmemiş olacaktık. Edirne ülkemiz için bir umuttur. Ülkenin hoşgörünün egemen olduğu bir ülkede demokrasinin, hukukun üstünlüğünün olduğu, adaletin egemen olduğu bir  ülkede hiç kimsenin inancından değerlerinden, aile yapısından dışlanmadığı bir yerde bugün çok rahatlık içerisinde birçok şeyi karşılanıyor ama maalesef Edirne Avrupa Birliği diyor, Edirne insan hakları diyor, Edirne özgürlükler diyor bugünküler de bizi maalesef Orta-doğu bataklığına sürüklemek istiyor. Üzücü olan en büyük taraflardan biri bu. Biz ülkenin bugün sıradan vatandaşla da sohbet ettiğimiz de de vatandaşın ilk tarihlerinden bir tanesi ben ülkemin özgürlüklerin, insan haklarının, demokrasinin en gelişkin olduğu ülkelerden biri neden olmayı, neden ben bugünkü belki kısa bir süreçti 2013-2015 sürecinde dahil ülkenin umutlandığı bir yerde bu ortamın yeniden direltilmesi adına ben Edirne’den çok umutluyum. Edirne o muhalif kimliğiyle bu sürece de damgasını da vurabilir.En azından ülkenin yönünü değiştirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu ülkenin kurtuluşu, bu ülkenin birlikte yaşaması bunu samimiyetle belirtmek isterim ki Orta doğuya dönük siyaset yapmayla değil batıya yönelik ülkenin bir açılım yaptığı zaman bu ülkenin rahat bir nefes alacağını hepimiz görmekten müşade ediyoruz. Bugün Irak’ın, Suriye’nin, Lübnan’ın, Libya’nın, Fas’ın yaşadıkları ortada dolayısıyla ortada kötü örnekler varken, ortada geriye dönük belki de yüzyıllık  geriye giden ülkeler varken bizim bunlara dönük bir siyaset yapmamız sadece şu konuda olmalı ekonomik olarak insan hakları alanında müreffehiği yakalamış bir ülke olarak biz onlara örnek olmak durumundayız” şeklinde konuştu.

“Demokratik parlamenter rejim bizim için esastır”

“Toplumun bu kadar kutupsallaştırıldığı, başı açık olanla başı kapalı olanın bir arada durmak istemediği bir ülkede seçime gidiyoruz” diyen Akdoğan “Biz HDP olarak Türkiye’nin bütün renklerini, adaylarını dahi buradan seçerken kadına, gençlere, farklı topluluklara bakış açısıyla bunları ayrıştırmak değil birleştirmek istiyoruz. O yüzden de sizin varlığınız bizim için çok değerlidir. Bu ülkenin yarısını oluşturan kadınların bugün susturulması, kadın emeğinin  sömürülmesi elbette kabul etmemiz mümkün değildir. Bu toplumun geleceği olan gençlerin bu kadar sokaklarda işsiz olması bizleri üzmektedir. Biz yeni bir umut yeni bir gelecek için Edirne’de arkadaşlarımızı aday olarak gösterdik. Edirne’nin hoşgörüsü Yozgat’a da ulaşmalı, Hakkari’ye de ulaşmalı, Trabzna’da gitmeli Hatay’ da girmeli  kısacası ülkenin her yerine ulaşabilmeli ki bu ülke birlikte itiraz ettiğimizde birçok şeyi değiştirebileceğimizi görmek mümkündür. Ülkemizde paramızın bu kadar değer kaybetmesi, çiftçinin bu kadar yoksullaşması büyük bir sorun. Çiftçilerin sadece borçlandırılarak ayakta kalması da bizi üzen bir durum. Çünkü Edirne tarımla, hayvancılıkla ön planda olan bir şehirdir. Hepimiz birlikte ülkeyi yeniden dönüştürebiliriz. Tek kişi tarafından yönetilen bir ülkede bu kişinin kandırılmasıyla bütün ülkeyi kandırabilirsiniz. Dolayısıyla demokratik parlamenter rejim bizim için esastır. Özgürlükler, demokrasi, adalet bizim için esastır” dedi.

Akdoğan’ın konuşmasının ardından Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Edirne’lilere mesajı okundu. Demirtaş’ın mesajı şöyle: “Edirne halkına selam ve saygılarımı iletiyorum. İnanıyorumki bu seçimlerde de tüm Türkiye gibi Edirne halkı da demokrasiden, eşitlikten  ve barıştan yana tavır koyacaktır. HDP’nin barajı aşarak demokrasiyi güvence altına alabilmesi ve yeni bir yaşam için yeni bir Cumhurbaşkanı seçilebilmesi açısından Edirneli kardeşlerimi bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a demeye çağırıyorum. Saygılarımla.”

 

Makbule TUNÇ
+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dünyada 282 Milyon Çocuk İşçisi Var

HIZLI YORUM YAP