a

“Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, Çıksın Artık Bu Yasa”

ad826x90

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, EYT “Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, Çıksın Artık Bu Yasa” sloganıyla Çorlu’da bir araya geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Trakya Temsilciliği Trakya’da yapılan ikinci toplantısını büyük bir katılım ile Çorlu’da gerçekleştirdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Trakya Temsilcisi Erhan Öncü yaptığı konuşmasında “Bizim mücadelemizin amacı erken emekli olmak değil, elimizden alınan haklarımızı geri almaktır” dedi.

Öncü, Türkiye’deki EYT sayısı hakkında da bilgi aktararak;08.09.1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı yasanın, aleyhte geriye doğru işletilmesi sonucu elimizden alınan haklarımızı istemekteyiz. Biz kanunun aleyhte geriye işletilmesi ile mağdur olan kesimiz. Bunun üzerine Aylık Bağlama Oranlarının (ABO) düşürülmesi ile de mağduriyetimiz iyice artmıştır.

Derneğimizin Sosyal Güvenlik Uzmanları ile yaptığı çalışmalarda, 1 milyon civarı Emeklilikte Yaşa Takılanlardan, hemen emekli olabilecek kişi sayısının 150-200 bin civarı olduğu tespit edilmiştir. Çünkü daha prim gününü, hizmet yılını doldurmayanlar var. Bu hesaba göre maliyetimiz de 8-10 milyar lira civarı olacaktır. 30-35 sene çalışıp, devletine prim ödeyen bizlerin maliyeti istendiği taktirde karşılanamayacak kadar değildir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği olarak ülke genelinde bilgilendirme ve dayanışma toplantıları yapmaktayız. Tüm mağdur arkadaşlarımızı, yasaların bize tanıdığı haklar dahilinde, kendi davamıza sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu davada biz haklıyız, devletimiz de milletinin hakkını milletine verecektir diye düşünüyoruz.”

16 Aralık Pazar günü, saat 13.00 de İstanbul MKM Kültür Merkezi Akatlar/Beşiktaş adresinde yapılacak olan Büyük İstanbul Buluşması’na yurdun her yerindeki EYT mağdurları davetlidir. Toplantıya katılımın hak arayış mücadelemizde önemi çok büyüktür. Gelin haklı mücadelemiz içinde sizler de olun.” diye konuştu.

Katılımcılar “Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, Çıksın Artık Bu Yasa” sloganıyla haklarını alana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söylediler. Kadriye TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Değişti

HIZLI YORUM YAP