a

Edirne’de Selda Bağcan Rüzgarı

ad826x90

Bu yıl 657’incisi düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde Selda Bağcan  rüzgarı esti. Bağcan Sarayiçi’ndeki konserinde  “Yaz Gazeteci Yaz” türküsüyle Gezi Direnişi’nde öldürülen gençleri de unutmadı.

Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde ünlü türkücü Selda Bağcan Edirnelilerle Sarayiçi’nde buluştu. Güzel ve keyifli anların yaşandığı konserde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Selda Bağcan’a 657.Kırkpınar yazılı plaket taktim etti.

Gürkan plaket taktimi sırasında yaptığı konuşmasında; Selda Bağcan’ı dinlediğimizde o zaman bıyıklarım yeni terlemişti. Hüseyin geldi, Ulaş geldi, Deniz geldi. Sesiyle büyüdük. Bize verdiği sevgiyle büyüdük. Aşkıyla heyecanıyla ama en önemlisi memleket sevdasıyla büyüttü bizi. Bu insan sahneye çıksa sahneye çıkarılmasa da, zindanlara da tıkılsa memleket sevdalısının ilk sevdasını bitirilemeyeceğini gösterdi bize. Biz Selda Bağcan’ı öyle sevdik. Öyle izledik onu, gözlerimiz dolu dolu. Yüreğimizden taşan sevgilerle, gözlerimizden akan yaşlarla izledik. Belediye Başkanı olduğumda tek bir düşüm vardı. O bıyıklarımın yeni terlemeye başladığı dönemlerde bize bu ülkeyi sevdiren, bu ülkenin insanını sevdiren o kocaman devleri Edirne’ye getirmekti. Edip Akbayram’ı, Zülfü Livaneli’yi getirdik. Selda Bağcan’ı bir türlü getiremedik. Uğraştık didindik hep doluydu ki ama o öğrendiğimiz mücadeleci ruhumuzla, o devrimci ruhumuzla vazgeçmedik, geçmedik de. Ve bu akşam hepimizi yıllar öncesine getirdi. Hepimizi tekrar sevdalarımızla, hayallerimizle, geleceğimizle, düşlerimizle buluşturdu. Sağ olasın var olasın büyük insan hoş geldin.” dedi.

Selda Bağcan ise Gürkan’ın konuşmasının ardından öyle güzel şeyler söylediniz ki size teşekkür etmekten başka. Ağzım laf yapmazdı  benim ama son yıllarda yapar oldu.

Selda Bağcan’ın bütün türkülerine eşlik eden  halkın özellikle

“Şöhretten bunalmış dilleri yazma,

Kendi bahçendeki gülleri yazma

Haksız yere genç öldüren elleri yazma
Gezi’de can veren yiğitleri de “yaz gazeteci yaz” şarkı sözleriyle  Gezi Direnişi’nde öldürülen  gençleri de unutmadı. Makbule TUNÇ
+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Saraçlar’da Kimlik Kontrolü

HIZLI YORUM YAP