a

Edirne’de ‘Kukerlandia Festivali’nden Renkli Görüntüler

ad826x90

Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı “Yambol ve Edirne – Tunca’nın iki şehri” isimli proje kapsamında Kukerlandia Festivali Edirne’de düzenlendi.  Bulgaristan’dan gelen grup Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen ‘Kukerlandia Festivali’de  ‘kötü ruhların kovulması’ ile ilgili gösteri yaptılar.

Her sene Bulgaristan’ın Yambol kentinde düzenlenen ‘ Kukerlandia Festivali’ bu sene ilk kez Edirne’de düzenlendi. Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen festivalde Antik Çağ geleneği olarak bugünkü Trakya, Bulgaristan ve Yunanistan’da yaşayan Traklardan bugüne taşınan festivalde, el yapımı maskeleriyle ve renkli kıyafetleriyle oyunlarını sergilerken halkın yoğun ilgisiyle karşılaştılar.

“ Halklar arasındaki ilişkiler pekiştirmek istiyoruz”

Yambol Belediye Başkanı Georgi  Slavov festivalde yaptığı konuşmada, “Bugünkü etkinliği bir taraftan fotoğraf sergisini diğer taraftan  Kukerlandia  geleneğini Edirne halkına sergilemek için iki belediye başkanı olarak büyük emeğimiz var ve bunu başardık. Bugünkü etkinliğimiz iki belediye arasındaki dostluğun bir simgesiydi. En azından Yambol vatandaşları Edirne’yi ziyaret eder, alışveriş yapar, kültür turizmi yapmak için gelir ve bu iki belediye için çok güzel gelişmelerdir. Bu etkinlikle sınırların öneminin kalmadığını gösteriyoruz,  yeter ki insanlar iyi anlaşsınlar. Bu projemizle iki belediye olarak, bir tarafta dostluğumuz pekiştirmek istiyoruz, diğer tarafta gelecek nesillere olumlu bir gelişme bırakarak halklar arasındaki ilişkileri pekiştirmek istiyoruz. Proje sonucu olarak Yambol’da güzel bir köprü yapılacak ve Edirne’de güzel etkinlikler yapılacak. Bir de kültür ve turizm merkezi kurulacak.” dedi.

Slavov’un ardından konuşma yapan Edirne Belediyesi Recep Gürkan; “Biz bugün Edirne’de bu etkinliği gerçekleştirirken, elbette şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Ama burada bu kadar insan toplanarak bu festivali yaparak, bir taraftan da bütün teröristlere meydan okuyoruz. Size asla ve asla Türkiye’yi, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk vatandaşını teslim etmeyeceğiz diyoruz. Bu bunun mesajıdır.” dedi.

Edirne ve Yambol Belediyelerinin ‘kardeş’ belediye olarak birçok etkinlik gerçekleştirdiğini ifade eden Gürkan, “Çatısını oluşturduğumuz bu dostluk ve kardeşlik kapsamında Trakya’yı kuran ve Trakya’ya adını veren büyük Trak medeniyetinin 8 bin yıllık geleneği olan Kukerlandia Festivali’nin bir ayağını Edirne’de gerçekleştiriyoruz.” diye kaydetti.

Konuşmaların ardından “kötü ruhların kovulması” ritüelini canlandırıldı. Etkinliğin ardından grup giydikleri kıyafetleriyle ve çalgı eşliğinde Balık Pazarı ve Ali Paşa Çarşısı’nı gezmeleriyle halkın yoğun ilgisiyle karşılandılar. Makbule TUNÇ

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gönüllerince Eğlendiler

HIZLI YORUM YAP