a

Edirne’de Kadın Cinayetleri Protesto Edildi

ad826x90

Edirne Kadın Dayanışması, son günlerde giderek artan ‘kadın cinayetleri’ni protesto etti.

Edirne Kadın Dayanışması adına basın açıklamasını Edirne Belediye Meclis Üyesi Nuray Yılmaz Geldi okudu. Saraçlar’da PTT önünde bir araya gelen kitle ‘Yaşamak İstiyoruz’ pankartı açtı.

“BİR İNSAN HAKLARI İHLALİDİR”

Yıllardır kadınlar evli oldukları veya boşandıkları eşleri tarafından canice katledildiğini vurgulayan Geldi; “Türkiye’nin gündeminde yine kadın cinayetleri… Kırıkkale’de Emine Bulut boşanmış olduğu eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Emine Bulut’un “Ölmek İstemiyorum” ve kızının “Anne lütfen ölme” sözleri zihinlerden hiç çıkmayacak..

Devlet yeterli önlemleri almadığı gibi, hakimler de takım elbise giyen veya pişmanlık dile getiren katiller hakkında çoğu kez iyi hal indirimi uyguluyor. Kadına yönelik şiddet, bir insan hakları ihlalidir.” dedi.

İstanbul Sözleşmesinin kabul edilmesi gerekliliğini ifade eden Geldi; “Türkiye 2011 yılında İstanbul’da imzaladığı 2014 Ağustos ayında yürürlüğe giren  “ Kadına Karşı Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi-İstanbul Sözleşmesi” gereği kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek üzere tüm önlemleri almayı taahhüt etmiştir.

 Anayasamızın 90. Maddesi uyarınca kanun hükmünde olan İstanbul Sözleşmesi gereğince Devlet kadın cinayetlerini önlemek ve bu cinayetlere son vermek üzere her türlü tedbiri almak ve her tür düzenlemeyi yapmakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğün yerine getirmesi için kararlı bir devlet politikası uygulanması gerekir. Sürekli olarak yoksulluk nafakasının mağduriyet yarattığını dillendirenler Kadın cinayetleri konusunda sessiz kalmaktadırlar.

Kadınlar olarak;

Gittikçe hunharlaşan #KadınaYönelikŞiddet yapanları, göz yumanları, basında haber olarak görmekten öteye geçmeyenleri kınıyoruz.

Devletimiz başta olmak üzere siyasî partiler, bürokrasi, akademik camia, iş dünyası ve basın #kadıncinayetlerinedur demek üzere derhal harekete geçmelidir ve kurumlararası koordinasyon sağlanmalıdır

Kadın cinayetlerinde haksız tahrik ve iyi hal indirimi yapılmamalıdır.

Toplumsal şiddeti  ve Kadına yönelik Şiddeti özendiren diziler yayından kaldırılmalıdır.

İstanbul Sözleşmesi gereği, toplumun tüm kesimlerinde okulöncesinden başlayarak,

Toplumsal Cinsiyet Eğitimi, kararlılıkla uygulanmaya başlanmalıdır.” diye kaydetti.

Geldi son olarak şunları kaydetti: “İstanbul Sözleşmesi feshedilsin diyenlere, 6284 Sayılı Kanun yürürlükten kaldırılsın isteyenlere, kadınları şiddet gördüklerinde başvurabilecekleri mekanizmalardan yoksun bırakmak isteyenlere, kadın istihdamını arttırıcı politikalar geliştirmek yerine kadınların nafaka hakkına göz dikenlere, şiddeti, tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını engellemek yerine kadınların kazanılmış haklarını ellerinden almaya çalışanlara karşı hep birlikte #İstanbulSözleşmesiYaşatır diyoruz.”

Basın açıklamasının ardından kadınlar, ‘İstanbul Sözleşmesi’ni okuyarak ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ dediler. Makbule TUNÇ

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KESK ‘İnsanca Bir Yaşam İçin’ G(ö)revde

HIZLI YORUM YAP