a

Edirne Görünümleri Resim Yarışmasında Kazananlar Ödüllerini Aldı

ad826x90

Trakya Üniversitesi’nin sanat belleğine önemli çalışmalar kazandıran Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Deniz Gökduman ile Resim Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Kerem İşcanoğlu, Edirne Görünümleri Resim Yarışması düzenlediler. Yarışmanın sonucunda 7 kişiye ödül verilirken, 29 sanatçının ise çalışmaları sergilendi.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde ‘Edirne Görünüm Resim Yarışması’ sonucunda 7 sanatçıya ödülleri verildi, 29 sanatçının ise birbirinden ilginç resimleri sergilendi.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr.Görevlisi Dr. Deniz Gökduman yaptığı açıklamada; “90 yıla yakın bir süre Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, Osmanlı mimarisini doruk noktasına taşıyan görkemli dini yapıları ve sivil mimarlık örnekleri ile ön plana çıkmış olan Edirne, tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer alır. Aynı zamanda coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı niteliğindedir. Bu nedenle Edirne’de yaşayan bir sanatçı olarak Edirne’yi bir de sanatçıların gözüyle görmek ve göstermek amacıyla 13-20 Şubat 2018 tarihinde Edirne’de yaşamış veya yolu bir şekilde Edirne’den geçmiş sanatçıların eserlerinden oluşan juri üyelerimizden Deniz Karavit, Deniz Bayav, Deniz Gökduman, Kerem İşcanoğlu, Mustafa Orkun Müftüoğlu ve Veysel Kurucu’nun çalışmalarının da yer aldığı Edirne Görünümleri başlıklı bir sergi düzenledim. Söz konusu serginin gördüğü ilgi e kentin sanatçılar üzerinde bıraktığı tesrin resimlerdeki yansımaları edirne’nin sanatsal açıdan daha geniş bir çerçevede ele alınması gerektiği sonucunu doğurdu. Böylece daha kapsamlı çalışma yapmam gerektiğine karar verdim. Böylece Edirne Görünümlü konulu resim yarışması düzenleme fikri ortaya çıktı. Türkiye’nin pekçok kentinden ilgi gören yarışmaya 50 sanatçı başvurdu. Jurinin hayli zorlandığı değerlendirme aşaması sonucunda 7 kişiye ödül verildi. 29 sanatçının çalışmaları ise sergilemeye layık görüldü.Trakya Üniversitesi Edirne Görünümleri Resim Yarışması’nda dereceye giren ve sergilemeye değer bulan çalışmaların yer aldığı bu katalog, günümüz peyzaj sanatının bulunduğu noktayı da kayda geçirmsi bakımından önem arz etmektedir.” dedi. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Tatil Düzeni ile Çocuklar Tarikatlara mı Yönlendirilecek?

HIZLI YORUM YAP