a

EDİRNE DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİ BİRLİĞİ’NDE GERGİN SEÇİM

ad826x90

Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 9’uncu Olağan Genel Kurulu’nda 3 listenin yarıştığı ve tansiyonu oldukça   yüksek geçen kurulda kazanan 345 oyla Ahmet Turgay ve ekibi oldu.  Birlik üyelerine söz verilmemesi üzerine kürsüye yürüyen bir üye yaptığı  “Biz burada olacağız kaçmayacağız. Ben bu birliğin kurucularındanım. Burada konuşmazsak nerede konuşacağız? Biz buraya neden geldik? Şu an Birlik batmış durumda. İnsanlar burada konuşsun, meramını anlatsın. Bu gemi bizim gemimiz. Bu gemi batarsa, hepimiz batarız” dedi

Toplamda bin 14 üyesi olan Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 9’uncu Olağan Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen seçimlerde 796 üye oy kullanırken, pembe listeyle seçime katılan Oğuz Akkuzu ve ekibi 196 oy, sarı listeyle mevcut Başkan Tuncay Aytın ve ekibi 254 oy aldı. Seçimlerin kazananı 345 oyla Ahmet Turgay ve ekibi oldu.

Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 9’uncu Olağan Genel Kurulu, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ve Birlik üyelerinin katılımıyla Edirne Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile CHP Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu’nun da konuşma yaptığı Genel Kurul’da Birlik üyeleri kendilerine söz verilmemesine tepki gösterdi. Divan Heyeti’ne “Hep siyasiler mi konuşacak?”, “Ben bu Birlik’in temeliyim. Söz vermeniz lazım” diyerek itiraz eden üyelere Divan Başkanı Erdal Akgün, kendilerine daha sonra söz vereceğini söylerken Genel Kurul’da sinirler iyice gerildi.

Ardından gündemde yer alan maddeler açık usul oylamaya sunulurken, bazı üyelerin oy vermemesine rağmen tüm maddelerin oyçokluğuyla değil, oybirliğiyle kabul edilmesi de bazı üyelerin tepkisini topladı.

“Birliğimiz her geçen yıl kan kaybediyor”

Ardından adayların konuşmalarına geçilirken seçime pembe listeyle katılan Oğuz Akkuzu; “Birliğimiz her geçen yıl kan kaybediyor. 8 yıl önce bin 800’lerde olan üye sayımız maalesef bin 14’lere düşmüş ve birlik üyelerine de fayda sağlayamaz hale gelmiştir. Damızlık Birliği kendi adına düve ihalelerine giremiyor. Başkası adına düve toplamak düve ihalesi almak anlamına gelmiyor. Bu da üye sayısının azalmasında önemli etkenlerden biridir. Şimdi de duyduk ki et işine giriyoruz. 3 aydır dükkan tutuldu, kirası da bizlerin cebinden çıkıyor. Sahadaki veteriner sayılarımıza çok azalma oldu. Bu sebeple üyelerin ihtiyaçlarına da cevap veremez hale geldi. Kaldı ki çalışan sayısı azaldığı halde bunların da maaşları maalesef ödenemiyor. Birliğin durumu şuna benziyor; cebimizde 2 kişiye bayramlık alacak paramız var. Bunlar, kendilerini giydirdi, çocuklar çıplak kaldı. Sizi köylerde tanımayan üyeler var. Hedefimiz üye sayısını kısa zamanda arttırmak. Bu arada kapanan şubelerden Enez, Uzunköprü ve Lalapaşa’ya şube açacağımıza dair söz veriyoruz. Birliğin mali durumunu herkes biliyor. Bunların hesabını soracağız. Sadece yöneticilerin yönettiği değil, bütün üyelerin ortak hareket ettiği yönetim anlayışı içerisinde olacağız” dedi.

Görevde iken hiçbir parti rozetini taşımayacağını belirten Ahmet Turgay ise yaptığı konuşmada; “Birliğimizin ilimizin hayvancılığında en lider ve yetkili konumda olması gerekmektedir. Maalesef şu anda bu konumdan çok uzaktayız. Amacımız bu nedenle birliğimizi layık olduğu yere çıkarmak olacaktır. Birlik üyelerimizle ortaklaşa sorunları gidererek birliğimizi daha iyi noktalara taşıyacağız. Üyelerimizin daha fazla destek alması için çaba göstereceğiz. Üretim maliyetini düşürmek ve kaliteli kaba yem üretimini arttırmak için yem bitkileri tohumu satışı gerçekleştireceğiz. Ayrıca bu görevde iken herhangi bir partinin rozetini taşımayacağıma, ilçe başkanı, İl Genel Meclisi üyeliği gibi görevlerde bulunmayacağıma ve ayrıca hiçbir üyeme ayrım yapmadan herkese eşit mesafede davranacağıma söz veriyorum” şeklinde konuştu

“Bu karabulut 81 ilde var”

Birliğin mevcut Başkanı Tuncay Aytın ise; “Amerika’yı tekrar keşfetmemizin anlamı yok. 2010 yılında göreve geldiğimizde bin 100 olan üyemizi 2016’da bin 800’e çıkardık. Bu net rakam. 2016’ya kadar tek bir kuruş istendi mi? Damızlık Birlikleri kanser olmuş durumda, yönetimler değil. Bunu görmek zorundayız. Ama bu durumda Birlik’i kapatalım mı? Bazı birlikler gibi kapatmak yok. Sonuna kadar devam. Sizlere 24  ay sıfır faizle senet yaptık. Şu anda ödenmeyen 600 bin TL’lik senet var. Seçim sonucunda da her kim gelirse gelsin, sistem değişmediği sürece böyle devam etmek zorunda. Bu kara bulut sadece Edirne’de değil, 81 ilde var. Ama bunu Tuncay Aytın, Ahmet Turgay ya da Oğuz Akkuzu çözemez, hep birlikte çözebiliriz” şeklinde konuştu. Konuşması sırasında bazı üyeler “Kendinize simental getirdiniz. Bize Holstein getirdiniz”, “Ne hizmet veriyorsunuz?”, “Bize de söz verin” diyerek Aytın’a tepki gösterirken, Genel Kurul’da sinirlerin gerildiği anlar yaşandı görüldü.

“ Bu gemi batarsa hepimiz batarız”

Aday konuşmalarının ardından seçimlere geçileceğinin söylenmesi üzerine bazı Birlik üyeleri kendilerine söz verilmemesine tepki göstererek Divan Heyeti’nden söz istediler. Divan Heyeti ile Birlik üyeleri arasında sözlü tartışma yaşanırken, bazı Birlik üyelerinin Divan Heyeti’nin bulunduğu sahneye yaklaşması ile tansiyon iyice yükseldi. Daha sonra  bir üyenin de sahneye çıktığı görülürken, kendilerine söz verilmesine isyan eden bir üye kürsüye geçerek Birlik üyelerine seslendi. Birliğin battığını söyleyen üye yaptığı konuşmada;  “Biz burada olacağız kaçmayacağız. Ben bu birliğin kurucularındanım. Burada konuşmazsak nerede konuşacağız? Biz buraya neden geldik? Şu an Birlik batmış durumda. İnsanlar burada konuşsun, meramını anlatsın. Bu gemi bizim gemimiz. Bu gemi batarsa, hepimiz batarız” ifadelerini kullandı.

Aytın, yapılan bu konuşmaya tepki gösterirken, Genel Kurul seçimlerle devam etti.

Seçimleri 345 oyla Ahmet Turgay ve ekibi kazanırken, buna göre Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:  Rami Dademir, İsmail Taşkın, Mesut Pişkin, Adem Yeğitoğlu, Sedat Zengin, Hüseyin Ekrem Kut. Denetim Kurulu; Nizam Kuş, Ender Sar ve Hasan Dağlar. Ankara Delegeleri ise; Ahmet Turgay, Rami Dademir, Sami Kafa, Selçuk Ceylan, Ehad Demirel, Ender Aslan, Akgün Kaya, Ömer Yılmaz. Haber Merkezi

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ETUS GÜZARGAHLARI DEĞİŞTİRİYOR

HIZLI YORUM YAP