a

Edirne 7.Kitap Fuarı Başladı

ad826x90


Edirne Belediyesi’nin bu yıl 7’incisini düzenlendiği ve 11-20 Ekim 2019 tarihlerinde Öztaş Global Garden’da gerçekleştirilecek olan Edirne Kitap Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Törene Edirne Vali Vekili Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Esra Gürkan, Onur Konuğu Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, bürokratlar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı

Kitap fuarı açılışında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne Kitap Fuarı; Edirne’nin kültür ve sanat yaşamında gerçekten de önemli bir yer, önemli bir kazanım edindi. Bundan 2 yıl önceki rakam ile ifade etmek gerekirse, yani 5’inci kitap fuarında ziyaretçi sayımız 45 bindi. Bu Edirne nüfusu ölçeğine göre oldukça iyi sayılabilecek bir rakam. Ve gözlediğimiz kadarıyla Edirneliler, gerçekten de Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir kitap okuma sayısına sahip. Günümüz teknoloji, internet çağı. Her ne kadar elimizdeki akıllı telefonlardan, tabletlerden, bilgisayarlardan artık dünyanın bütün kütüphanelerine, bütün kitaplarına erişim şansımız olsa da o kitabın sayfalarının çıkardığı ses, o verdiği koku hiçbir şeyle değişilecek bir değer değildir. Hem görevim gereği hem de tanıdıkların vasıtasıyla birçok kitap hediye gelir. Gelen kitaplar masamın arkasındaki bölümde birikince doğru evdeki kütüphaneme gider. Bana diyorlar ki; ‘Başkanım niye bu kadar yer işgal ettiriyorsun. Yüzlerce, binlerce kitabınız var. Açın interneti istediğiniz kitabı okuyunuz.’ Ama mesele bu değil sadece. O kitabı elinize almanız, hissetmeniz, tutmanız, dokunmanız, görmeniz dünyada çok az şeyin size verebileceği bir keyfe sahip. O yüzden özelikle gençlerimiz ve çocuklarımızın kitap okumaktan, kitabı eline almaktan vazgeçmemesi lazım” dedi.

Bu yıl yer darlığı nedeniyle fuara başvuran birçok yayınevini alamadıklarını ifade eden Gürkan;” Bu yıl yer darlığı nedeniyle 70’in üzerinde başvuru yapan yayınevlerinden sadece 48 tanesini fuara alabildik. İsterdik ki tümüne yer açabilelim. Kısa bir süre içerisinde hem kitap fuarını hem de diğer fuarları yapabileceğimiz Edirne Fuar Merkezi’ni umuyorum ki kentimize kazandıracağım. ETSO, Valilik ve diğer yerel dinamikler ile bunu mutlaka Edirne’ye kazandırma kararlılığında ve azmindeyiz. Bu olduğunda 48 değil, 78, 98, 108 yayınevi; inanıyorum ki Edirne gibi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve ideallerinin peşinden koşan bir kentin çağdaş insanlarına yayınlarını tanıtmak için mutlaka Edirne’ye geleceklerdir” diye konuştu.

Edirne 7. Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu Gazeteci/Yazar İsmail Saymaz da “Birçok kez kitap fuarına katıldım ama ilk kez bir kitap fuarının Onur Konuğu olarak davet ediliyorum. Bu yüzden her zamankinden daha da heyecanlıyım. Onur Konuğu nasıl olunur, onu da pek beceremiyorum, ne yapmak gerekir onu da pek bilmiyorum. Aslında ailem Erzurumlu ama ben Rize’de doğdum, büyüdüm. Maalesef ki geçen yıl Erzurum’daki kitap fuarına Sayın Başkanın özel gayreti ile gidemedim. Rize’de ise Kültür Sanat Sarayı’nı vermediler bize. Ne mutlu bana ki şuan bulunduğum memleketin tam tersi bir noktada Batı’da, Edirne’de yazdığım haberler ve yazdığım kitaplar takip ediliyor ve bana bu onur, bu şeref layık görünüyor. Umarım anamın babamın memleketi Erzurum’a böyle kıymetli bir valimiz atanır; kendi memleketim Rize’ye de Recep Ağabey gibi iyi bir belediye başkanı seçilir de kendi toprağımıza rahat rahat girer, çıkarız. Bu tür engellerle karşılaşmayız, diye umuyorum” dedi.

Edirne Kitap Fuarı’na neredeyse her yıl katıldığını belirten İsmail Saymaz, “Ben yıllardır gazetecilik yapıyorum. Hangi ilden nasıl haber geleceğini az çok tahmin edebiliyorum. Kimse yanlış anlamasın. Mesela bizim Erzurum’dan 4 haber geldiyse bir tanesi kesin ayı insanı boğdu haberidir. Rize’den bir haber geliyorsa, kesin o kavga haberidir. Bunu belirtmek zorundayım. Edirne, ne zaman ajansları tarasak ve yüzümüz gülerse, içimiz ısınırsa, o gün masadan moralle kalkıyorsak Edirne’den ve Trakya’dan gelen haberler sayesindedir. Yaşam standardımızı yükselten, bizi ayakta tutan, köklerimizi diri tutan gelişmelerin ucu illaki Edirne’ye, Trakya’ya dayanmaktadır. Zaten bizi 100 yıldır bağımsız bir vatan, bağımsız bir devlet sahibi yapan iradenin buraya ve buraya gelenlerin çocuklarının eseri değil midir? O nedenle de 100 yıllık ödenmeyecek bir teşekkürü de hakkettiğinizi vurgulamak isterim. “diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan daha sonra Onur Konuğu İsmail Saymaz’a günün anısına hediyeler takdim etti.

Edirne 7. Kitap Fuarı, 11-20 Ekim 2019 tarihlerinde Öztaş Global Garden’da ziyarete açık olacak.

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Çeltikte Kurutma Mesaisi Başladı

HIZLI YORUM YAP