a

EÇGD’den T.Ü.’ye cevap

ad826x90

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği öncülüğünde Trakya Üniversitesi’ne yapılan cami inşaatında sökülen ağaçlar için Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Edirne Şubesi, Edirne Kent Konseyi, Edirne Tabipler Odası , Edirne Diş Hekimleri Odası, TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kent Konseyi’nde basın açıklaması yapmıştı. Buna istinaden T.Ü. de yaptığı açıklamada çevrecilerin açıklamalarının asılsız olduğunu ifade etmişti. Bununla ilgili çevreciler araştırma yaparak T.Ü.’ye cevap verdiler.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Edirne Şubesi, Edirne Kent Konseyi, Edirne Tabipler Odası , Edirne Diş Hekimleri Odası, TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu (İKK) yaptığı ortak açıklamasında; “ Geçtiğimiz günlerde Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Balkan Yerleşkesi’nde tekniğine uygun yapılmayan ağaç söküm ve dikimi üzerine yaptığımız basın açıklamasına karşı üniversite tarafından yapılan cevabi açıklamada, kentimiz kamuoyunun sesi olan STK ve meslek odalarının hassasiyetlerinin, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nce tartışılır hale getirilmesi talihsiz bir yaklaşım olmuştur. Bizler, ister dünyanın diğer ucunda olsun, ister sokağımızda olsun aynı hassasiyetlerle yeşil alanlara, ağaçlara, yanlış yapılmış uygulamalara karşı çıkmış halkın temsilcileriyiz.” dedi.

Sorulan sorulara bir yanıt verilemediği vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği (EÇGD) olarak 29.12.2017 tarihinde Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne yazılmış bilgilendirme taleplerimizde eskiden spor amaçlı olan bu yeşil alanın nasıl kullanılacağı, kaç ağaç olduğu, ağaçlara ne olacağına dair bilgi edinme hakkımıza istinaden sorularımıza gayriciddi bir geri bildirim yapılması üzerine, 22.01.2018 tarihinde basın yoluyla sorularımızı tekrarlamış ve bir yanıt alamamıştık. Bir kurumun saygınlığı, demokrasi anlayışı, bulunduğu kentin kamuoyunu ne kadar önemsediği, sivil toplum kuruluşlarının düşüncelerini ne kadar dikkate aldığıyla ilişkin tutumuyla da ilgilidir.

Günümüze gelindiğindeyse inşaat alanında ağaçların sökümünün ve başka yere taşınmasının usulüne uygun olması taleplerimizi görüşmek üzere başta Rektörümüz, sonrasında genel sekreterlerimiz aranarak taleplerimiz iletilmiş ve asla bize geri dönüş yapılmamıştır. En son bir muhataplık sırasında EÇGD’nin de taşınma sırasında gözlemci olarak çağırılacağını söylemişlerse de asla bir bildirim yapılmadan ağaçlar ‘yangından mal kaçırılırcasına’ sökülerek yeni yerine dikilmiştir. Bu tutum, T.Ü. yönetiminin kamuoyu ve STK’ları ne kadar muhatap aldığının bir göstergesidir.

Amacımızda art niyet arayarak iletişimi kesen bir tutum yerine dinleme, anlama, muhatap alma yollarını açmanız çağdaş, bilimsel bir yaklaşım olacaktır. En kötü iletişimin bile iletişimsizlikten daha iyi olduğu düşüncesiyle, çevreye duyarlı tüm kesimlerle bir araya gelerek konunun kamuoyuna daha doğru aktarılması için gerekli adımları atacağınıza inanmak istiyoruz.

Sadece kentimizin üniversitesini yönetenlerle değil, tüm kurum yönetimleriyle, idarecileriyle değerlerimiz çerçevesinde ilişkilerimizi sürdürmeye kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ancak yine bilinmelidir ki eleştiri hakkımızı da sözümüzü sakınmadan sonuna dek kullanmaya da devam edeceğiz. Bir kez daha saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.”

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Baca Kazanını Su Bastı: Yönetim de Sakinler de Mağdur

HIZLI YORUM YAP