a

“Boşanmada Çocuklar Silah Değildir” Paneli

ad826x90

Edirne Çocuk Hakları Derneği,  “Boşanmada çocuklar silah değildir’ isimli panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak katılan Dr. Erkut Erdoğan; “Türkiye’de çocuk kişisel tercihlerinin çocuk hazmiyle yapılan her dava dosyasının devlet eliyle yapılan duygusal istismardır. Buna sebebiyet veren ebeveyn de bu duygusal tacize sebebiyet vermektedir” dedi.

Edirne Çocuk Hakları tarafından Edirne Barosu’nun Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen panelde Edirne Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Çağatay açılış konuşması öncesinde  Edirne Baro Başkanı Alper Pınar’ın önceden planlanmış programından dolayı  Gaziantep’e gittiğini söyleyerek Pınar’ın mesajının okudu. Ardından panelin açılış konuşmasını Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş yaptı.

Panale Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Şengül Çildam, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ve baroya bağlı avukatlar ile Edirneliler katıldı.

Panelin moderatörlüğünü yapan Avukat Fatih Altun; “1960 yılında evliliklerin yüzde 12’si boşanmayla sonuçlanırken, günümüzde yüzde 44’e kadar yükselmiş durumda. Tabi bunun çeşitli etkileri var. Boşanmanın ülkelerdeki durumuna bakalım; Lüksenburg’tan başlayan Kanada’ya kadar giden, batı kültürüyle ilgili yüzde 80’lere varan boşanma oranları bulunmaktadır. Boşanma oralarının en az olduğu ülke yüzde 1 ile Hindistan. Bu da Hindu dininden kaynaklanan bir durumdur.” diye konuştu

Ardından söz alan konuşmacı Dr. Erkut Erdoğan; “Boşanmalarda ebeveyne yabancılaşma sendromu’ hakkında bilgiler aktardı.

ÇOCUKLAR SİLAH OLARAK KULLANILIYOR

Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti: “Özellikle çocuklu boşanmalarda ortaya çıkan çocukların silah olarak kullanılması benim ilgi alanım. Bu bir çocuk hakları ihlalidir. Çocuk hakları ihlali nerede başlar? Ebeveyenler çatışmaya başladığı, çocukların taraf olmaya itildiği andan itibaren başlar. Bunun sonucunda ortaya çıkan sendromun adına ‘ebeveyne yabancılaşma sendromu’ adı verilir.Yabancılaşmanın ilk tanımı, Karl Marx tarafından 1700-1800 yıllarda yapılmış. Daha sonra sosyolojik anlamda ‘yabancılaşma’ şeklinde tanımlanmış bir tabirdir. Yabancılaşma kendi ile toplumla veya aile içerisinde yabancılaşma, öteleme tanımama, varolduğu değer yargısının dışında rol modelini kaybetme anlamına gelir. Ebeveyne yabancılaşma ise bir ebeveyn tarafından diğer ebeveyn tarafından çocuğun zihninde varlığını kaybetmesi anlamına gelir. Bunun için uygulanan bütün yöntem ve yollar yabancılaştırıcının kullandığı yollardır.

Yani, ebeveyne yabancılaşma sendromu, çocuğun velayeti elinde olan, velayeti elinde bulundurmayan tarafa silah olarak kullanılması sonucu çocuğun beyninde diğer ebeveyni rol modeldir. Babaysa baba, anneyse annenin ortadan kaldırılması ve boş bırakılması sonucu ortaya çıkan bir sendromdur.”

“DEVLET VELAYET HAKKINA SAHİP OLAN TEK VARLIKTIR”

Erdoğan; “Çocuklar bizim tarafımızdan, toplum tarafından yetiştirilmeye ve koruma altında tutulmaya muhtaçtır. Çocuklar devletin geleceğidir. Devlet her ne kadar beni eleştirse de velayet hakkına sahip olan tek varlıktır ve bu velayeti evlilik süresi içerisinde anneye ve babaya nasıl veriliyorsa; boşanma ve sonrasında da kontrol etmesi gerekir. 12 haftalık gebelikten itibaren gebe takip sistemiyle devlet çocuğun velayetini takip eder. Şayet doğumunda çocuk ölmüş ise ve bu ölümünde bir kusur varsa doğuma şahitlik eden herkes belirli bir suçla itham edilir. Türkiye’de çocuk kişisel tercihlerinin çocuk hazmiyle yapılan her dava dosyasının devlet eliyle yapılan duygusal istismardır.Buna sebebiyet veren ebeveyn de bu duygusal tacize sebebiyet vermektedir. Şahsi olarak savcılığa bunun suç duyurusunu yaptım. Ama herhangi bir dava açılmadı.” diye konuştu

“BOŞANMALAR ÇOCUKLARDA KAYGIYA NEDEN OLUYOR”

Edirne Adliyesi Psikoloğu Öznur Şahin ise; Boşanma sürecinde çocukların nasıl etkilendikleri hakkında bilgi aktararak şunları dile getirdi: “Boşanmalar nasıl olursa olsun, bu durum çocuklarda bir kaygıya sebep oluyor. Hem de normalin üzerinde bir kaygıya sebep oluyor. Boşanmış ya da boşanma sürecindeki tartışmayı yaşayan ailelerde yetişen çocuklar, yaşamayanlara göre daha dezavantajlı olarak ortaya çıkıyor. Eşler bu süreci yaşarken, bu çatışmalar o kadar yoğun oluyor ki; tabi zaman zaman bazen çocukları ihmal edebiliyorlar.” diye konuştu.

Ardından Edirne Adliyesi Pedagogu Şükrü Belkız ise çiftlerin ayrılık süresince çocuklarla olan  ilişkileri hakkında konuşma yaptı. Panel konuşmaların, soru ve cevapların ardından sona erdi. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gümrükte Tek Durak Sistemine Geçilecek

HIZLI YORUM YAP