a

Edirne Valiliği, Dünya Su Gününde Saros’a Kalker Ocağı Projesinin ÇED Sürecini Başlattı

ad826x90

Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Trakya’nın incisi olan Saros Körfezi, Mecidiye, İbrice Liman’ının zarar göreceği Kalker ocağı ve kırma-eleme kapasite artışı ile ilgili ÇED sürecinin başladığını açıkladı.

Edirne’nin Keşan ilçesinin Saros Körfezi’ne, Mecidiye ve İbrice Limanlarına zarar verecek kalker ocağı-kırma ve eleme kapasite artışı ile ilgili projenin ÇED süreci başladı. Konu ile ilgili sosyal medya hesabından tepki veren Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, “Edirne Valiliği’ne 2018 yılında dilekçe ile sunulan resmi bilirkişi raporu ve Edirne İdare Mahkemesi’nin tebliğ edilen iptal kararı doğrultusunda Keşan ilçesi Mecidiye köyü İbrice Mevkii’nde faaliyet gösteren tüm taşocaklarının, kalker ocaklarının, kırma-eleme tesislerinin derhal tüm faaliyetlerinin ivedilikle durdurulması gerekmektedir.” dedi

 

 

 

Av. Kaçar açıklamasında; “Bugün 22 Mart Dünya Su Günü. Dün 21 Mart Dünya Ormancılık Günüydü. Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bugün Saros körfezinin, Mecidiye’nin, İbrice Limanının, ormanlarımızın, tarım alanlarının, su varlıklarımızın büyük zarar göreceği, yaşamımıza bir kez daha kastedecek yeni bir KALKER OCAĞI VE KIRMA-ELEME TESİSİ KAPASİTE ARTIŞI projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan ÇED Başvuru Dosyasını uygun bulmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlatmıştır.

Edirne İdare Mahkemesi 2018 yılında idarece aynı bölgeye açılmak istenen Kalker Ocağı projesine verilen Edirne Valiliği kararını hukuka aykırı bulmuştu. Mahkemeye sunulan bilirkişi heyet raporu ile bölgedeki taş ocaklarının Saros Körfezi’ne, turizme, canlı sağlığına, kültüre, tarıma, ormanlara yani yaşama büyük zarar verdiği kanıtlanmıştı.

Kamu idareleri hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde yargı kararlarındaki uyarılara ve gerekçeli iptal kararlarına uygun davranmak zorundadırlar.

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yöre halkına rağmen hukuka, kamu yararına aykırı, Saros Özel Çevre Koruma Bölgesini ve Kültür Turizm Koruma Bölgesi’ni yok sayan, ormanları, denizi yok edecek bir faaliyete dair ÇED başvuru dosyasını kabul edip uygunluk kararı vermesi Anayasa ve Çevre Yasasına açıkça aykırıdır. Anayasanın 56.maddesine göre yetkililer yaşamımızı, doğayı korumakla görevlidirler.

Taş Ocağı faaliyeti, Türkiye Cumhuriyeti devletinin Barselona Sözleşmesi kapsamında imzaladığı Akdeniz’de Özel Koruma Alanlarına İlişkin Protokole aykırıdır. Bölgenin mevcut durumunun zaten olumsuzluk içerdiği yeni sahaların bu olumsuzluğu daha da arttıracağı çok açık bir gerçektir.” dedi.

 

Saros bölgesinde yapılan maden faaliyeti ile orman bütünlüğü bozulmaktadır” diyen av.Kaçar tepkisinin devamında şunları kaydetti: “Çıkan gazlar, tozuşma, atıklar ve gürültü ekosisteme olumsuz etkiler yapmaktadır. Halen faaliyet gösteren mevcut taş ocaklarının toz kontrolünü sağlamadığı, oluşan tozun bitki örtüsü üzerinde olumsuz etkiler yarattığı ve bu tozların Saros körfezine, ormanlara, tarıma ve Mecidiye beldesine de bu olumsuzluğu taşıdığı resmen saptanmıştır.

Edirne Valiliği’ne 2018 yılında dilekçe ile sunulan resmi bilirkişi raporu ve Edirne İdare Mahkemesi’nin tebliğ edilen iptal kararı doğrultusunda Keşan ilçesi Mecidiye köyü İbrice Mevkii’nde faaliyet gösteren tüm taşocaklarının, kalker ocaklarının, kırma-eleme tesislerinin derhal tüm faaliyetlerinin ivedilikle durdurulması gerekmektedir. Edirne Valiliği’nce mahkeme iptal kararı ve hukukun üstünlüğü ilkesinin uygulanarak Trakya halkının doğal, ekolojik ve kamusal zararlarının önüne geçilmesi için gereğinin yapılması şarttır.

Edirne Valiliği, müdürlük internet sayfasından duyurulan Mecidiye İbrice Kalker Ocağı Kırma Eleme Tesisi Kapasite Artışı ÇED sürecini, yukarıdaki gerekçeler, bilirkişi heyet raporu ve Mahkeme kararı gereğince ivedilikle sonlandırmalıdır.” Makbule TUNÇ

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Japon Başkonsolos Nıshımakı’den Vali Canalp’a Ziyaret

HIZLI YORUM YAP