a

DP, Edirne’nin Tansu Çiller’ini Buldu

ad826x90

Demokrat Parti Edirne Örgütü, Edirne Belediye Başkanı adayı karmaşıklığına son vererek Edirne’nin Tansu Çiller’ini açıkladılar. Konu ile ilgili açıklama yapan DP Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, “Parti olarak Edirne’mize bir kadın başkan yakışacağını düşündük. Bu müddet içerisinde 7-8 tane kadınla görüşmelerimiz oldu. Geçmişi anlatarak kimseyi yormak istemiyorum çünkü geçmişteki dedikodular bizi de oldukça yordu. Demokrat parti olarak Belediye Başkanı Adayımız Sibel Barshan’ dır.”

Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, “Diğer partilerde olduğu gibi bizim için de uzun bir süreç oldu. Yola çıktığımızda Edirne’ye bir belediye başkanı adayı ararken kendi kendimize Edirne’nin Tansu Çiller’ini arıyoruz dedik. Bizim partimizin geçmişinde bir genel başkanımız ve başbakanımız oldu. Tansu Çiller, Türkiye’de bir ilki yaşattı. Partimiz Atatürk İlke ve İnkılâpları’na, Cumhuriyetimizin değerlerine, çok partili sisteme ve tek kişiliğe son vermiş bir partidir. Parti olarak Edirne’mize bir kadın başkan yakışacağını düşündük. Bu müddet içerisinde 7-8 tane kadınla görüşmelerimiz oldu. Geçmişi anlatarak kimseyi yormak istemiyorum çünkü geçmişteki dedikodular bizi de oldukça yordu. Demokrat parti olarak Belediye Başkanı Adayımız Sibel Barshan’ dır. Kendisi bir iş kadınıdır. İnşallah bu bizim için bir başarı olacaktır. Edirne’ye kadın eli değmesini istiyoruz. Bunun yanında Meriç İlçesi Subaşı Beldesi Belediye Başkan Mustafa Çetin gelerek partimize kaydını yaptırdı. İnşallah kendisi Subaşı Beldemizde bize başarılı bir sonuç getirecek. Genel merkezin tüm desteklerini yanımıza alarak başarılı bir çalışma yapacağız.” diye konuştu.

“BİZ BURADAYIZ”
DP Edirne Belediye Başkan Aday adayı Sibel Barshan ise yaptığı konuşmasında; “Ben hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inananlardanım. Ben laik, demokrat bir Türk kadını olarak, adaylığımı söylemekten gurur duyuyorum. Ben 1970 senesinde babam Yalçın Barshan’ın Selimiye Camii’ni restorasyonunu üstlenmesi üzerine geldim. O zaman 6 yaşındaydım. Babam beni Edirne’ye geldiğinden birkaç ay sonra Selimiye Camii’nin şerefesine çıkarttı. Edirne’yi bana yüksekten gösterdi. Ve şunu dedi; ‘Kızım, bundan sonra bu şehirde yaşayacağız.’ 6 yaşında olmama rağmen Edirne’ye baktığımda, inanılmaz bir huzur ve dinginlik gördüm Edirne’de. O zaman Edirne sevdası yüreğime düştü. Gün oldu devran döndü ve ben Edirne’de her şeyimi, üniversite hayatımı, spor hayatımı, her şeyimi Edirne’de yaptım. Bugünler bana Edirne sevdasını katmerleyerek geldi. Ve ben bu şehre belediye başkan adayı oldum. Gurur verici. Bu inancımızla, gücümüzle Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda, biz Demokrat Parti ile gücümüzü birleştirdik. Biz varız, biz hazırız, biz buradayız. Yaşasın laiklik.” dedi.

 

SİBEL BARSHAN KİMDİR?

1973 İstanbul doğumlu olup, abisi Mimar Burhan Barshan ve ablası Serap Barshan ALP ile beraber üç kardeşli ailenin en küçüğüdür. Babaları Mimar Yalçın Barshan’ın Selimiye Camii Restorasyonu Projesini üstlenmesi nedeniyle; 1979 yılında ailecek Edirne’ye taşındılar. Merhum Yalçın Barshan Selimiye Camii Restorasyonundan sonra Edirne’ye aşık olup; iki köprü arasında Barshanlar Mermer Firmasını açarak Edirne’de yaşamaya başlamış, vefatına kadar kentin sevilen esnaflarından biri olarak tanınmıştır.

Sibel Barshan Edirne’de okumuş ve büyümüş, lider ve proaktif özellikleriyle sürekli ön plana çıkmıştır. 1985 yılında İstiklal İlkokulu, 1988 yılında Atatürk Ortaokulu, 1990 yılında da Edirne Lisesi’nde mezun olmuş, okuduğu dönemlerde Babasının işinde destek olmuş; 1996 yılında Trakya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Maden Bölümünden mezun olarak Baba mesleğiyle bağlantısını sürdürmüştür. Tüm öğrenim hayatı boyunca aktif sporculuk yapmış, 1985 – 1996 yıllarında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Havalı-Ateşli Silahlar dalında Milli Takım seviyesinde sporcu ve sonrasında Antrenör olarak hizmet vermiştir. 13 Altın, 1 gümüş madalya sahibidir.

Kendini bildi bileli bağımsız bir kadın olarak çalışmaktadır. Aile şirketi dışında 1994 – 96 yılları arasında tüm Trakya çapında reklamcılık, 1996 – 2000 yılları arasından Edirne GİMA Mağazasında yöneticilik yapmıştır. Bu dönemde evlenip 2 çocuk sahibi olmuştur.

2001 – 2007 yılları arasında hem çocuklarını büyütüp hem de sırasıyla Büfe, Okul Kantini ve Kafe işletmiş, aynı dönemde ablası Serap Barshan’ın açtığı tarihi ve turistik Melek Anne Ev Yemekleri Restoranı işine destek olmuştur. 2007 yılından sonra Ablasının işine tamamen dahil olmuş, sonrasında işi devralıp 2014 yılına kadar sürdürmüştür. Melek Anne Ev Yemekleri Türk Mutfağı ve vejeteryan menüsüyle yerli müşteriler kadar yabancı turistlerin de gözde mekanı olmuş, yurt içi ve yurt dışı turistik yayın organlarında yüksek reyting ve övgülerle anılmış bir mekandır. Sibel Barshan buradaki başarısıyla TRT, Star TV, Kanal D gibi Ulusal kanallarda pek çok TV programında yer almış, yemek programlarına konuk olmuş, Melek Anne tariflerini izleyicileriyle paylaşmıştır.

2014 yılında aynı zamanda mesken olarak kullandığı Melek Anne Restoranını ve tüm malvarlığını yangın sonucu kaybetmiştir.

Başına gelen bu büyük felaketten sonra tekrar ayağa kalkmış, Pastacılık öğrenmiş; Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi sıfatıyla Aşçılık ve Pastacılık kursları vermiştir.

Sibel Barshan, 10. sınıf öğrencisi 15 yaşında Sezin ve 18 yaşında Lise son sınıf öğrencisi Aşan adında iki çocuğuyla beraber yaşamaktadır. Çocuklarına verdiği isimlerden de anlaşılacağı üzere, hayat felsefesi “Sezmek” ve “Aşmak” üzerine kurulu olup, tüm mal varlığını kaybettiği yangından sonra küllerinden yeniden doğmak üzere yaşamaya ve çalışmaya devam etmektedir.  Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

Sokakta Sağlık Var Bilim Şenliği İçin İmzalar Atıldı

HIZLI YORUM YAP