a

Demirtaş’a Ziyarete Giden HDP’li Vekillere Polis Müdahalesi

ad826x90

Edirne F Tipi  Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde  tutuklu bulunan HDP Eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer HDP’li vekillerinin tutukluluğunun ikinci yıldönümü dolayısıyla cezaevi önünde basın açıklaması yapmak isteyen HDP’li  vekillere polis ekipleri müdahale ederek izin vermedi daha sonra ise cezaevine 5 kilometre uzaklıkta vekiller basın açıklamasını gerçekleştirdiler.

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP Mardin Milletvekili Turna Çelik, HDP İstanbul milletvekili Zeynel Özen ve TİP milletvekili Erkan Baş’ın basın açıklaması yapmasına izin verilmedi. Polis,  gerekçe olarak valilik kararını gösterdi.

Cezaevine 5 kilo metre uzaklıkta yapılan açıklamada HDP Milletvekili Turna Çelik, “Bizlere saldırmak, susturmak, bize geri adım attırmaya çalışmak aksine güç katar. Zindanda olan arkadaşlarımıza, bütün halkımıza söz veriyoruz ki bu mücadele kazanacak. Şu an gücünü hukuk ve yasalardan almayan ama iktidarın gücüne dayanan bir klik yönetiyor Türkiye’yi. Bunun da hesabını mutlaka verecek” dedi.

İstanbul milletvekili ve TİP Genel Başkanı Erkan Baş da, “Burada 4 Kasım’ın siyasi darbe olduğu, ahlaki bir yanının olmadığı açığa çıkmıştır. Siyasi darbenin ikinci yıl dönümünde Türkiye’nin bir çok cezaevi önünde olduğu gibi Edirne Cezaevi önünde arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu ve dayanışma içinde olduğumuzu söylemek için geldik. Bugün yaşadıklarımız tek başına 4 Kasım’ın siyasi darbe olduğunu ve hukuk dışı olduğunu gösteriyor. Önce cezaevinin 4 kilometre uzağına açıklama yasağı getirildi. 4 kilometre sınırının dışına çıktığımızda yeni bir yasak geldi ve sadece vekillerin açıklama yapabileceği bir karar çıktı. Bu karara rağmen bir darp ile karşı karşıya kaldık. Bugün olduğu gibi her ne yaparsa yapsınlar barış, kardeşlik, eşitlik, özgürlük mücadelesini Türkiye’nin her yanına yayma kararlığımız var. Türkiye’de direnen insanlar bu tarz saldırılar ile çokça karşılaştı fakat bunu uygulayanların başarılı olduğu bir tarih yoktur. Direnenler mücadele edenler tarihi yazmıştır. İki yıl önce başlattıkları darbeyi başarıya ulaştıramayacaklar. Barış ve kardeşçe yaşama talebi daha güçlü biçimde açığa çıkmış durumda” diye konuştu.

Milletvekili Zeynel Özen ise, “Onlarca milletvekilimiz içeri alındı, belediye başkanlarımız tutuklandı, 10 bini aşkın parti üyemiz rehin alınmış durumda. Ne yaparlarsa yapsınlar, anti-demokratik faşizan yaklaşımlar ile bastıramayacaklar. Burada haddini ve hakkını bilmeyen bir güç ile karşı karşıyayız. Hiçbir şiddet olmadığı halde milletvekilleri tartaklandı. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan ucube bir başkanlık sistemi ile yönetiliyoruz. Yargının, yürütmenin tek adamın elinde olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bilsinler ki tüm çabaları boşuna” ifadelerini kullandı.

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Şevki Arman’a Belediye Önünde Tören Düzenlendi

HIZLI YORUM YAP