a

“Cumhuriyet Aslında Bir Kadın Devrimidir”

ad826x90
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Partisinin  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde kadınlarla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu buradaki konuşmasında ; “Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir. Cumhuriyet ile beraber kadın erkek eşitliği sağlanmıştır” dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen programa katılan Kılıçdaroğlu Özellikle kentlerde kadınların dört duvar arasında sıkışıp kaldığını ve kadın-erkek eşitliğinin kalmadığını ifade ederek; “Kırsalda kadının erkekten çok daha fazla çalıştığını biliyorum. Anadolu’nun her tarafında bunu görmek mümkün. Kente gelince kadın dört duvarın arasında kalıyor, çalışma ortamı, üretme ortamı bulamıyor. Dolayısıyla kadın-erkek eşitliği dediğimiz o eşitlik kalmıyor. Ama bunu sağlamak erkeklerden çok sizin göreviniz. Siz mücadele edeceksiniz, siz hak isteyeceksiniz, birlikte mücadele edeceksiniz. “ dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Kadın Kolları Başkanı ETSO’daki toplantıda çok sayıda kadın ve partinin il örgütü karşıladı. ETSO fuaye salonunda Kadın Emek Pazarı’nda çalışan emekçi kadınların açtığı standı gezen Kılıçdaroğlu daha sonra toplantının yapıldığı salona geçti. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Kılıçdaroğlu ilk iş olarak ön tarafta bulunan tüm erkek katılımcıları salonun arka tarafına davet etti ve sadece kadınların önlerde oturmasını istedi. Kılıçdaroğlu’nun bu jesti salonda büyük alkış topladı. 
Özellikle kentlerde kadınların dört duvar arasında sıkışıp kaldığını ve kadın-erkek eşitliğinin kalmadığını ifade ederek; “Kırsalda kadının erkekten çok daha fazla çalıştığını biliyorum. Anadolu’nun her tarafında bunu görmek mümkün. Kente gelince kadın dört duvarın arasında kalıyor, çalışma ortamı, üretme ortamı bulamıyor. Dolayısıyla kadın-erkek eşitliği dediğimiz o eşitlik kalmıyor. Ama bunu sağlamak erkeklerden çok sizin göreviniz. Siz mücadele edeceksiniz, siz hak isteyeceksiniz, birlikte mücadele edeceksiniz. Eğer birlikte olup birlikte mücadele ederseniz sonuç alırsınız. Buradan özellikle geçen seçimlerde Ak Parti’ye oy vermiş değerli kadın kardeşlerime de seslenmek isterim; sizler gerçekten seçme ve seçilme hakkını güçlendirmek istiyorsanız, hayatın her alanında var olmak istiyorsanız bütün kadınların biraraya gelip ortak mücadele ettiği bir platformun içinde olmak zorundasınız. Böyle olursa o zaman daha güçlü bir Türkiye’yi inşa etmiş olursunuz” dedi. 
DÜNYADA KADIN HAREKETİNE ÖNEM VEREN İKİNCİ BİR LİDER TANIMIYORUM”
Atatürk’ün kadınlara en fazla değer veren lider olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu toprakların yetiştirdiği dünyaya var olan ender devlet adamlarından birisidir ve kadınlara onun kadar değer veren ikinci bir başkan var mıdır, emin olun bilmiyorum? Onun kadar değer veren yoktur. Cumhuriyeti kurduktan sonra 3 Nisan 1930’da belediye kanununda değişiklik yapılıyor ‘kadınlar belediye başkanlığına ve meclis üyeliklerine seçilebilirler’ diye. 3 yıl sonra kadınlar muhtar olabilirler, ihtiyar heyeti üyesi olabilirler kararı alınıyor. 1 yıl sonra 1934’te kadınlar milletvekili seçilebilirler kararı alınıyor. Mustafa Kemal kadın hareketini ve kadının siyasal yaşamda ne kadar önemli olduğunu bilen bir insandı. Dünyada kadın hareketine onun kadar değer veren ikinci bir lider tanımıyorum, bilmiyorum
Ben bir Salı toplantısında çöpten bir şeyler toplayan bir kadının fotoğrafını göstermiştim. 21’inci yüzyılın Türkiye’sinden bir örnek göstermiştim. Kadının yüzü görünmüyor ama böyle binlerce insanımız var. Bu insanlarımız sokak ekonomisi dediğimiz o alanda birşeyler kazanmaya çalışıyorlar. Bu fotoğrafı gösterdim, bir gün önce gazetelerde yer aldığında hiç kimsenin kılı bile kıpırdamadı. Bunu olağan bir şey gibi görüyorlar. 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde bu olağan değildir. Hem diyeceksiniz ki ben dünyaya meydan okuyorum, hem diyeceksiniz ki bizim ülkemiz çok hızlı büyüyor, peki bu çöpte bir şeyler arayan kadın, bu hayatın gerçeği nedir?” dedi.
HER ŞEYİ DEĞİŞTİRMEK KADINLARIN ELİNDE”

Kılıçdaroğlu, işsizlik ve yoksulluk konusuna da değinerek; Türkiye’de 6 milyon kişinin sokaktan geçimini sağladığını söyleyerek, “İşsizliğin ve yoksulluğun olduğu bir yerde en büyük acıyı çeken kadınlardır. Daha geçenlerde Uşak’ta mitingimiz vardı. Konuşmayı yaptım ayrıldım, arabaya binmeden önce bir kadın el işaretiyle gel dedi. Hasta yatağından kalkıp senin için geldim dedi ve elimi sıkı sıkı tuttu. Benim bir çocuğum var, Türkçe öğretmeni dedi ama bir türlü tayini çıkmadı, niye çıkarmıyorsunuz diye bana sitem etti. Ben o çocuğu nasıl okuttum sen biliyor musun? Boğazımdan kesip onu okuttum sen biliyor musun? dedi. Onbinlerce çocuğumuz var böyle üniversiteyi bitirmiş. Bunları anlatıyorum çünkü hayattan ve gerçeklerden kopuk bir siyasi anlayış Türkiye’yi yönetiyor. Saray’da oturarak siz gerçekleri halktan gizleyemezsiniz. Her yeri saray gibi sanıyorlar. Her ortamı saray gibi görüyorlar. Sarayda herkesin işi gücü var, herkesin çocuklarının bir eli yağda bir eli balda. Hayatlarında yoksulluk, fakirlik nedir hiç görmediler. En iyi okullarda okudular, çocuklara okullara özel arabalarla gitti geldi. Onlar sizi anlayamazlar. Sizler de onları anlayamazsınız. Ama bu tabloyu değiştirmek sizin elinizde, kadınlar elinde” şeklinde konuştu. 
ONLAR ARTIK HALKTAN KOPMUŞTUR”

Kılıçdaroğlu, “Bay Kemal, bir halk adamıdır, sizden birisidir, fakir fukaradan yanadır. Niye diyoruz ’emekliye 2 maaş ikramiye’, ‘asgari ücret en az 2 bin 200 lira olsun’ diye, niye diyoruz ‘taşeron işçiye kadro verin’ diye, fakirin fukaranın hakkını savunduğumuz için söylüyoruz bunu” diye konuştu

GÜRKAN’DAN SÖZ ALDI

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın söz alan Kılıçdaroğlu; “Her gittiğim yerde belediye başkanlarından 2 şey istiyorum. Birincisi; seçildiğin andan itibaren artık bütün beldenin belediye başkanısın. ‘Bu mahalle bana oy vermedi, oraya hizmet götürmeyeyim’demeyeceksin herkese eşit götüreceksin. Ama bir yerde ayrıcalık istiyorum. Eğer bir mahallede yoksullar varsa o mahalle yoksul mahallesiyse oraya daha iyi hizmet götüreceksin. Bir şey daha istiyorum. Belediye başkanı yatırım yapar. Kimi parasını harcıyor sizlerin parasını. Demek ki bir görevi daha var, harcadıkları her kuruşun hesabını vatandaşa vermek. Bir şey daha istiyorum, her mahalleye en az bir kreş yapacaksın. Neden kreş? Bir anne güven içinde çocuğunu bıraksın, hem çocuğu hem de kendisi sosyalleşsin” ifadelerini kullandı. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Baskı ve Şiddetin Olmadığı Bir Yaşam Hakkımız”

HIZLI YORUM YAP