a

Çorlu’da Tren Faciasında Hayatını Kaybedenler Karanfillerle Anıldı

ad826x90

Edirne- Halkalı seferi yapan yolcu trenin 8 Temmuz 2018 tarihinde 5 vagonun devrilmesi sonucu yaşanan faciada 25 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralanmasının ardından 64 gün sonra faciada hayatını kaybedenlerin yakınlarının çağrısıyla Sarılar Köyünde karanfillerle anıldı.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasında yakınlarını kaybedenler ve yaralananların aileleri, olay yeri yakınlarındaki raylara karanfiller bırakarak, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

P Yaşanan tren faciasında  kardeşi ile kızını kaybeden Zeliha Bilgin  açıklama yaptı.

“Kaza değil cinayet ” diyen  Bilgin acısını şöyle dile getirdi:  “Söze başlamadan önce burada bizimle olup, acımızı paylaştığınız için hepinize
teşekkürlerimizi sunuyoruz.  Bugün burada toplanma sebebimizi hepiniz biliyorsunuz. 8 Temmuz Pazar günü  tren kazası adı altında burada bir “cinayet” işlendi. Bizler 25 canımızı  kaybettik.318 yaralımız bu yaralılar içinde de uzvunu kaybedenler var. Öncelikle ülkemizin başı sağ olsun, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.8 Temmuz şehitlerini
anmak adına bu etkinliği düzenledik.  Biz burada, meleklerimizin canlarını teslim ettiği yerde çiçeklerimizi bırakarak
şehitlerimizi sevgi ve özlemle anacağız.  8 Temmuz bizim için büyük bir kıyamet.8 Temmuz da büyük bir cinayet işlendi.  Cinayet diyorum bu sizlere ağır gelebilir, bu cinayette sadece ihmal değil,  ihmalsizlikler zincirini bildiğim için cinayet diyorum. Şimdi sizlere bu
ihmalsizlikler zincirlerini maddeler halinde açıklamak istiyorum;
1-En büyük neden menfez.
2- Kazaya neden olan menfezin bakım/onarım ihalesinin iptal edilmesi 6
Haziran ihale gündeme geliyor. 20 Haziran da yeterli ödenek olmadığı için ihale
iptal ediliyor.
3-Meteoroloji Müdürlüğü haftalar öncesinden yağış ve şiddetini bildiriyor.
4- Yol bekçilerinin de görevlerine son verilince yollar tamamen kaderine
bırakılmış oluyor.
5-Ray hattının yağış nedeniyle boşalması ve rayların yükü taşıyamaması hava
muhalefeti, toprak kayması bu olayın asla nedeni olmaz.
6-İşin ihmal edilmesi, çağın teknolojisinden yararlanılmaması, maliyet hesabıyla
işin ertelenmesi en önemlisi de denetimsizlik.
Bu süreçte insan hayatının içe sayılıp önemsenmemesi de başlıca  sebeplerindendir. Önce insan hayatı dersek olaylara insan ve toplum merkezli  bakarsak ülkemizde böyle üzücü bir olayın bir daha yaşanmasını önleyebiliriz. Olaylara para ve rant dürbününden baktığınız sürece üzücü olayların ne yazık ki sonu gelmeyeceğe benziyor.

Bir de bu cinayetin sonrası var. Zamanın da sağlık ekibi yok. Hava, kara ambulansı geç geldi. Olay yerine yakın bir çiftlik vardı yaralılar Sarılar Köyünün yardımıyla traktörlerle oraya taşındı. Daha erken müdahale edilmiş olsaydı bu kadar canlar yanmazdı.
Yayın yasağı geliyor ama arkasından yas ilan edilmiyor. Daha hukuki süreçlere başlamadan bu konunun üzeri kapatılmaya çalışılıyor.
Bir Adnan Oktar’ın kedicikleri kadar, menemen soğanlı mı soğansız mı olur, tartışması kadar ulusal kanallarda bizim kaybettiğimiz canlarımız gündeme gelmedi. Acaba neden? Sadece ben 4 can kaybettim. Kızım Bihter Bilgin(14 yaşında),kız kardeşim Emel Duman (36 yaşında),kardeşim Derya Kurtuluş(30 yaşında),yeğenim Beren Kurtuluş (6 aylık).Bakın say say bitmiyor birde bunların acısını düşünün. Adli tatil dediler, bayram tebrik mesajları gönderdiler. Soruyorum size bir ülkede bu kadar tatil olabilir mi? Şunu da dile getirmek istiyorum. TCDD siz tatilinizi yaparken ben 64 gündür her gün “ 4 mezar ziyaret ettim her gün aynı acıyla aynı yangınla.”Elinizi vicdanınıza koyun diyorum tabi eğer vicdanınız varsa.
Benim dile getireceklerim şuan bu kadar acımı görüyor ve hissediyorsunuz çünkü buradasınız.
Bihter bana diyordu ; “ Anneciğim seninle gurur duyuyorum iyi ki benim annemsin, bir daha dünyaya gelsem yine senin kızın olmak isterim.” Bende Bihter’ e sesleniyorum; “ İyi ki benim kızımsın bende seninle gurur duyuyorum ve hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sizler gibi vicdan sahibi olan insanlarla burada beraber olmaktan ayrıca büyük gurur duyuyorum. İyiki varsınız. Kazanın 1.ayında sesimizi duyurmak ve ihmalleri ortaya koymak için basın açıklaması yapan Devrimci Demokratlar ve Tekirdağ Demokrasi Platformu’na teşekkür ederiz” dedi.
Diğer ailelerden de söz alarak sitemlerini dile getirdiler.

Programa katılan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise Meclis’te takipçi olduklarını belirterek, kazada ihmali olanlara gereken cezanın verilmesi için çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.
Konuşmaların ardından köy yakınından geçen rayların bulunduğu bölgeye gidilirken, yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Rayların üzerine karanfiller bırakılırken, ölenlerin yakınları, gözyaşları döktü. Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden kalkan ve İstanbul Halkalı’ya giden yolcu trenine de karanfiller atıldı.Kadriye TUNÇ

 

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

” Durmak Yok İthalata Devam”

HIZLI YORUM YAP