a

Çorlu Tren Katliamı Ailelerinden ‘Adalet Nöbeti’ Çağrısı

ad826x90

Çorlu Tren Katliamı Aileleri, 8 Temmuz 2018 yılında  Edirne-Halkalı seferini yapan yolcu trenin Çorlu’da devrilmesi sonucu 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin yaralandığı faciada esas sorumlular hakkında bir şey yapılmamasına karşı 19 Nisan Cuma (yarın) gününden itibaren her gün Çorlu Adliyesi önünde adalet nöbeti tutacaklarını duyurarak herkesi ‘Adalet Nöbeti’ne davet etti.

Çorlu tren faciasında sadece 4 kişi hakkında dava açılmasına ve esas sorumlular hakkında bir şey yapılmamasına isyan eden aileler Çorlu Adliyesi önünde 19 Nisan Cuma gününden itibaren adalet nöbeti tutacak.

Gerçek sorumluların gizlediğini, aklanmaya çalışıldığını söyleyen aileler, “Buna sessiz kalmayacağız, bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz” diyerek destek için herkesi 19 Nisan Cuma gününden itibaren hafta içi her gün saat 10.00 -12.00 arasında Çorlu Adliye’si önüne davet etti.

Çorlu Tren Katliamı Aileleri tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

“8 Temmuz 2018’de Çorlu’da gerçekleşen 25 canımızın ölümüne, 328 canımızın yaralanmasına sebep olan kazanın/katliamın üzerinden yaklaşık 9 ay geçti. Kaza nedeniyle başlatılan soruşturma sonucunda en alt düzeyde sorumluluğu bulunan sadece 4 kişi hakkında dava açılmasına karar verilirken; diğer tüm sorumlular için takipsizlik kararı verdi. Bu durum adalet arayan adalet beklentisi olan biz aileleri derinden sarsmış ve acımıza bir daha eklenmiştir.

Acısını içine gömüp mahkeme koridorlarında adalet arayan tüm sorumluların tespit edilip yargılanmasını isteyen bizler açısından bu kararın kabul edilmesi mümkün değildir. Bu karar gerçek sorumluları gizleme ve aklama anlamına gelmektedir.Buna sessiz kalmayacağız, bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz.

Çorlu tren katliamında yaşamı yitirenlerin, yaralananların aileleri olarak; hukuka ve vicdana aykırı bu kararın değerlendireceği ve kaldırılacağı güne kadar her gün Çorlu Adliyesi önünde adalet taleplerimizi, beklentilerimizi, haykıracağız. Bu işin peşini bırakmayacağız. Acımıza ortak olacak bu zamanda yanımızda  olmak isteyen herkesi 19 Nisan Cuma gününden itibaren hafta içi her gün saat 10.00 -12.00 arasında Çorlu Adliyesi önünde bekliyoruz”

Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Bulgaristan Türkleri ve Göçler: Bulgaristan Komünist Partisi Gizli Belgeleri” Adlı Kitabı Çıktı

HIZLI YORUM YAP