a

‘Çöküşten Çıkışa Türkiye’ Formu Düzenlendi

ad826x90

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Katılımcı Demokrasi Platformu, “Çöküşten Çıkışa Türkiye” başlıklı bir etkinlik düzenledi. Çorlu’da siyasi partiler, sendika ve bağımsız kişilerden oluşan Katılımcı Demokrasi Grubu “Çöküşten Çıkışa” konulu forum düzenledi. Sosyolog Veli Saçılık, Milletvekili Barış Atay, Gazeteci-Yazar Can Soyer ve Teori ve Eylem Dergisinden Arif Koşar’ın katılımcı olarak bulunduğu forum Menduh Şevket Esendal Salonu’nda gerçekleşti.

Katılımın yoğun olduğu foruma, direnişte olan Aygün Alüminyum işçileri ile birlikte deri, tekstil ve metal iş kollarından işçiler de katıldı. Forum öncesi sahneye çağrılan Aygün Alüminyum işçileri, mücadelelerini anlatarak dayanışma çağrısında bulundu.

Forumların ve katılımcı demokrasinin öneminden bahseden Korkmaz, kısaca Katılımcı Demokrasi Grubu’nu anlattıktan sonra, 120 günden fazladır Çorlu’daki Aygün Alüminyum fabrikasının önünde ekmekleri için direnen işçileri kürsüye davet etti. Direnişçi işçiler kürsüden direnişlerini anlatarak forum katılımcılarının alkışları ile uğurlandılar. Daha sonra etkinlik moderatörü Betül Ağca tek tek konuşmacıları sahneye davet etti. 

SOSYALİSTLER YANYANA DURMALI”

Forumda ilk konuşmayı yapan Can Soyer, Türkiye’nin mevcut siyasi durumunu analiz ederek, Saray Rejimi’nin nasıl bir mücadele perspektifi ile yıkılacağını anlattı. Sosyalistlerin yan yana durmasının öneminden bahseden Soyer, Türkiye’nin ilerici güçlerinin cepheleşmesi gerektiğinden söz etti.

Soyer, AKP’nin Türkiye’de kendisine muhalif olan kesimleri üç parçaya böldüğünü ve bu kesimleri birbirlerine düşürerek iktidardaki ömrünü uzattığını savunurken, AKP’ye karşı muhalefet eden kesimlerin ise birleşmesi gerektiğini söyledi.

KÜÇÜK VE YEREL DİRENİŞLERİN YAN YANA GELMESİ ÖNEMLİ”

Can Soyer’in konuşmasından sonra söz alan Veli Saçılık Türkiye’deki sosyalist hareketin mücadele yöntemlerinden ve AKP diktatörlüğünün saldırılarından bahsederek tüm demokrasi güçlerinin yan yana durması gerektiğini anlattı. Küçük ve yerel direnişlerin bir araya getirilmesinin önemine vurgu yapan Saçılık, sol içi tartışmaları bir yana bırakarak diktatörlüğe karşı ortak mücadelenin yollarının aranması gerektiğini söyledi. Saçılık, bugün sosyalistlerin eski Türkiye’ye öykünmediğini, daha iyisini kurmak için mücadele ettiklerini belirterek, eski Türkiye’nin sağ kolunu kopardığını, yeni Türkiye’nin ise her gün tutuklamalar, gözaltılar ve fiziksel saldırı ile büyüdüğünü anlattı.

HER TÜRLÜ KAZANIM ÖNEMLİ”

Ekonomik kriz ve krizin işçi sınıfına etkisinden söz ederek konuşmasına başlayan Arif Koşar, hak mücadelesinin öneminden bahsederek, her türlü kazanımın bugün iktidarı sarsacağını anlattı ve iktidarı yıkmanın tek yolunun işçi sınıfı mücadelesinden geçtiğini vurguladı. İşçilerin ortak bir mücadele programına ihtiyacı olduğunu söyleyen Koşar, demoratikleşmenin burjuvaziyi zayıflatmak anlamına gelmediğini, tek mücadele yolunun sınıf mücadelesinden geçtiğini belirtti.

ORTAK MÜCADELE PLATFORMLARI YARATMALI”

TİP Milletvekili Barış Atay, konuşmasına sosyalistlerin birliğinden söz ederek sosyalistlerin arasında farklı düşüncelerin olmasının doğal olduğunu, önemli olanın ise ortak mücadele platformları yaratmak olduğunu söyledi. Türkiye’de toplumsal mühendisliğin televizyon aracılığı ile yapıldığını söyleyen Atay, iktidar dizilerinde onlarca yalan söylendiğini belirtti.

“Bu yalanlar sadece televizyondan değil, doğrudan burjuvazi tarafından da söyleniyor” diyen Atay, AKP’nin sinema/sanat alanı ile halkın uyutup gerçek dışı fikirleri topluma empoze etmeye çalıştığını anlattı. Atay, devrimci demokrat kesimlerin bir araya gelerek AKP iktidarına karşı ortak mücadele yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İŞÇİLERE BİR DARBE DE YEREL YÖNETİMDEN

HIZLI YORUM YAP