a

Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismarın Artık Son Bulmasını İstediler

ad826x90

Edirne Çocuk Hakları Derneği ve Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Samsun’un Vezirköprü ilçesinde evinin önünde oyun oynarken kaybolan 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz’ın amcası tarafından cinsel istismarda bulunduktan sonra öldürülmesi ile ilgili iddialara yönelik ortak açıklama yaparak; “Olayları sapık ruhlu, hasta kişilerin yaptığını düşünüp toplumsal bir sorun olduğunu görmezden gelirsek çocuklarımızın istismarını önlemek mümkün olmayacak.”ifadelerine yer verildi.

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av.Nebahat Çavuş ve Edirne Barosu Çocuk Hakları komisyonu adına Av.Gökçe Çiroz yaptığı ortak basın açıklamasında; “Kaybolduktan sonra ölü bulunan 8 yaşındaki Eylül, 4 yaşındaki Leyla’dan sonra Samsun’un Vezirköprü ilçesinde kaybolduktan 21 gün sonra dün ayakkabı ve kıyafetleri bulunan 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz hakkındaki haberleri endişe ile takip ederken bebeğin parçalanmış cesedi bulundu. Henüz netleşmemekle beraber bir yakını tarafından cinsel istismara uğradıktan sonra vahşice öldürüldüğüne dair haberler var. Bebek yaştaki bu çocuklarımızın cansız bedenleri bulunduktan sonra ortaya çıkan istismar ve vahşet bulguları hepimizi dehşete düşürüyor.” ifadelerine yer verildi.

Çocuklara yönelik isitmar vakalarının son on yılda yüzde 700 arttığına vurgu yapılan açıklamada; “Ne yazık ki çocuklara yönelik istismar vakaları azalmak yok olmak yerine son 10 yılda %700 artmıştır. Adliyelerde gizli kalanlar daha fazla olmakla beraber çocuğa yönelik cinsel istismar davaları artmaktadır.

Gitgide artan çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının toplumsal bir sorun olarak ele alınması kaçınılmazdır. Olayları sapık ruhlu, hasta kişilerin yaptığını düşünüp toplumsal bir sorun olduğunu görmezden gelirsek çocuklarımızın istismarını önlemek mümkün olmayacak.”denildi.

Abdullah Şevki’nin yazdığı ‘Zümrüt Apartmanı’ isimli kitabın içeriğini de sert dille eleştirildiği açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Birkaç gündür, kadın örgütleri ve Çocuk Hakları savunucularının Abdullah Şevki isimli kişi tarafından yazılmış “ZÜMRÜT APARTMANI” isimli kitap içeriğinde, çocuğun cinsel istismarına ilişkin, suçu ve suçluyu öven ve özendiren mahiyette çirkin içerik barındıran kitabın toplatılması, yazarı ve basımevi hakkında yasal işlem yapılması için çaba sarf ediliyor.

Bu çabayı göstermek devlet organları dahil, kamu ve özel eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları, aileler, yani hepimizin yükümlülüğüdür.

Çocuk yaştaki özellikle kız çocuklarına karşı cinsiyetçi söylemler, çocuk yaştaki kişilerin evlenip evlenemeyeceğine dair tartışmalar ve normalleştirmeler çocukları savunmasız bırakmaktadır. Çocuklara yönelik her türlü istismarın önüne geçilmesinin bir devlet politikası olarak benimsenmesi, daha fazla vakit geçirilmeden istismara zemin hazırlayan tüm faktörlerin ortadan kaldırılması için topyekün hareket etme zorunluluğu var. TBMM’ de ayrı bir Çocuk Bakanlığının kurulması, Uluslararası sözleşmelerde yer alan ve ülkemizce de kabul edilen çocukların üstün yararının temel alındığı kanuni düzenlemelerin yapılması, yetişkin ve çocuklara farkındalık yaratıcı çalışmalar yanında istismar davalarında çocuğun beyanının esas alınması ve yargılama sürecinde defalarca istismar vakasını yaşamak zorunda bırakılmamasına dair yasal düzenlemelerin yargı safhasında dikkate alınarak uygulanması, istismarı istismar faillerinin iyi hal indiriminden istifadesi yada evlendirme v.b cezasızlık halinin tartışmalardan çıkarılarak ortaya çıkmasına engel olarak yargılamanın kısa sürede sonuçlanması gerekmektedir.

Edirne Çocuk Hakları Derneği ve Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak Çocuklarımızın sağlık, esenle yaşayabilmeleri için çalışmaya devam edeceğimizi beyan ederken , çocuklara yönelik her türlü istismarın son bulmasını diliyoruz. Saygılarımızla.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Edirne Barosu’ndan Hakim Mehmet Yoylu’ya Tepki

HIZLI YORUM YAP