a

Çiftçinin Zararını Kim Karşılayacak?

ad826x90

Geçtiğimiz Nisan ayında yağışların etkisiyle Meriç Nehri taşmış, birçok köy zarara uğramış ve Tarihi köprüler taşkından dolayı trafiğe kapatılmıştı. İşte yağışların etkisiyle Meriç Nehri’nin taşması sonucu Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’ne bağlı Kiremitçisalih Köyü 2 bin 200 dekarlık çeltik arazisi zarara uğradı. Bunun üzerine Uzunköprü Kiremitçi Salih Köyü Tarımsal Kalkınma Muhasip Üye ve Köy Muhtarı Semih Günay, İl Özel İdare ve DSİ’ye zarar tespiti için dilekçe yazdıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını dile getirdi.

 

192 kooperatifin bileşiminden oluşan KÖY-KOOP, 475 ile 500 arasında delegeyle gerçekleştirmesi beklenen genel kurul seçimini yeterli çoğunluğa ulaşamadığı için gerçekleştiremedi. Ahmet Erken’in Başkanlığında KÖY- KOOP Edirne Birliği Genel Kurul seçimleri için gerçekleştirilecek toplantı 1 Temmuz 2018 tarihine ertelendi. KÖY-KOOP Başkanı Ahmet Erken; “1 Temmuz 2018 tarihinde ETSO’da yapılacak olan KÖY- KOOP Genel Kurul’da çoğunluk sağlanamadığı takdirde de genel kurul seçimleri yapılacaktır.” dedi.

Toplantıda konuşan Uzunköprü Kiremitçi Salih Köyü Tarımsal Kalkınma Muhasip Üye Semih Günay, geçtiğimiz ay Meriç Nehri’nin taşması sonucu ve setlerin patlaması nedeniyle 500 metreye yakın çeltik sulama kanallarının zarar gördüğünü belirterek; Edirne İl Özel İdaresi ve Edirne Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne zararlarının giderilmesi için dilekçe yazdıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını ifade etti.

Uzunköprü Kiremitçisalih Köyü Tarımsal Kalkınma Muhasip Üye Semih Günay çeltik tarlalarındaki zararlarla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Meriç Nehri’nin taşması ve setlerin patlaması nedeniyle çeltik sulama kanallarımızın 500 metreye yakın bölümü heba oldu. Zarar gören sulama kanalını kooperatiflerimizin maddi imkânlarının olmamasından dolayı yaptıramadık. 2 bin 200 dekar arazide çeltik ekimi yapılamadı. 2 bin 200 dekar arazide çeltik ekimi yapılamaması üreticiye zarar olduğu gibi, ülke ekonomisine de zarardır.”

Semih Günay, İl Özel İdare ve Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ne kooperatif olarak oluşan zararı yerinde tespiti ve destek sağlanması için müracaat ettiklerini belirterek; “Bugüne kadar herhangi bir destek veya bilgi tarafımıza verilmemiştir. Bundan dolayı da bu yıl kooperatifimiz çeltik ekimi yapamadı, mağdur durumda kalınmıştır. Bir dahaki yılın çeltik ekimine kadar Özel İdare ve DSİ tarafından afet nedeniyle doğan zararın devlet tarafından giderilmesini istiyoruz” ifadelerinde bulundu. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Edirne’de 10 Bin Kişilik İftar

HIZLI YORUM YAP