a

Camii İnşaati İçinSökülen Ağaçlar Nereye Nakledildi?

ad826x90

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, “Kurumunuzun konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek konusunda bir çaba içine girmesini talep etmekteyiz. Aksi takdirde Trakya Üniversitesi de dünyada, Türkiye’de ve Edirne’de ağaç katliamına ortak olan bir kurum olarak tarihte ve akıllarımızda yerini alacaktır.”dedi.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği öncülüğünde  Trakya Üniversitesi’ne yapılan cami inşaatında sökülen katledilen ağaçlar için Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Edirne Şubesi, Edirne Kent Konseyi, Edirne Tabipler Odası , Edirne Diş Hekimleri Odası, TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kent Konseyi’nde basın açıklaması yaptı.

T.Ü’de yaşanan ağaç katliamıyla ilgili açıklama yapan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri üniversite yetkililerine de seslendiği açıklamada şunlar yer aldı: “Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde bulunan merkez kütüphanenin yanında, Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü’nün hemen karşısında, spor alanı olarak ayrılmış, öğrencilerin ve hastaların altında dinlendiği ağaçlık alana cami inşaatına başlandı. Konu ile ilgili Edirne çevre Gönüllüleri Derneği’nin Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne, bu alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesi, öğrenci ve hastaların ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmesi, üniversite bünyesindeki yüksekokullar, fakülteler, yaşam merkezi dahil olmak üzere çok sayıda mescit bulunduğu, yapılması düşünülen cami için başka bir alanın seçilebileceği belirtildi.
Eğitimin, bilimin, tıbbın, akılcı düşünmenin ve davranmanın temel yeri olduğunu düşündüğümüz üniversitede, böyle bir durumun ortaya çıkması bizi son derece üzmüştür. Hatırlatmak isteriz ki; Penceresinden ağaç gören hastalar, görmeyenlere göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla iyileşmektedir.

Edirne’de yaşayan vatandaşlar olarak tarihe not düşmek istiyoruz. Hemşerisi olduğumuz Fatih Sultan Mehmet Han’ın ‘Ormanlarımdan bir dal kesenin, başını keserim’ fermanı çok anlamlıdır.
Ağaçlar, ormanlar yaşamın asli unsurlarıdır ve biz onları ömürlerinin sonuna kadar korumak ve yaşatmaya mecburuz ki, bunu bizlerden daha çok sahiplenmesi gereken üniversitemizin, ağaçları acımasızca söküp inşaata başlaması kabul edilemez. Bunların kesilmeyip nakledildiği söylense de karşımızda bir muhataplık bulamadık ve inandırıcı bilgiye halen ulaşamadık.
Kurumunuzun konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek konusunda bir çaba içine girmesini talep etmekteyiz. Aksi takdirde Trakya Üniversitesi de dünyada, Türkiye’de ve Edirne’de ağaç katliamına ortak olan bir kurum olarak tarihte ve akıllarımızda yerini alacaktır.

T.Ü yetkililerine sesleniyoruz; bu alandan kaç ağaç söküldü, nereye nakledildi? Kuruyan her ağaçta vebal altında lütfen yapmayınız, çocuklarımıza daha yeşil bir dünya bırakmak önce bilim insanlarının, sonra tüm insanlığın görevidir. Ama biz her şeye tanığız, çok üzgünüz, utanıyoruz, sizi durduramadık. Kamuoyuna danışmadan kamuoyu bilgilendirmesi olmadan bir süreç işledi ve ağaçların Eczacılık Fakültesi’nin yan tarafına taşınıyor diye kurum içinden haber verildi.”

Edirne Tabip Odası Çevre Komisyonu Onur Kurulu Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise “Üniversite’nin yapılaşması ve kampüsleşmesi için üniversitenin içinde olan Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı her hangi bir öngörüsü yok mu? Yeni yapılan fakülteler, yaşam alanları, menza, anfiler sanki bir akılıma geldi buraya yapayım şeklinde oluyor. Oysa akıl ve bilim geleceği planlamakla ilgilidir. Biz gördük cinayete tanığız” dedi.
“BİLİM YUVASININ İLK İŞİ CAMİ OLMAMALI “
TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu (İKK) adına Harita Kadastro Yüksek Mühendisi Yılmaz Eren de “Üniversitenin binlerce dönümlük yeri ve cami yapacak daha uygun yerleri var. Teknik eleman olarak üzülüyorum. Bilim yuvasının ilk işi cami olmamalı. Trakya Üniversitesi ilk 500 üniversite arasına girmek için mücadele vermeli, cami yarışıyla değil” dedi.
“TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE BİLİMİN YERİNE DİN GİRDİ”
Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük de, “Yeşil alanları katlettiler. Asıl önemli olan cami yapılacak yer spor alanıydı gençlerimiz oynuyordu. Hemen yanında kütüphane var ve 24 saat açık, sessizlik içinde olmalı. Üniversitenin iki yıl sonra büyük ihtimalle kalkması gerekecek. Çünkü ezan okunacaktır ezandan sonra namaz kılınıyor dışarıya anonslar yapılıyor. Kütüphanedeki öğrencilerimiz de rahatsız olacak. Bilim de din de lazım yeter ki birbirlerinin yerlerine konmasın. Trakya Üniversitesi’nde bilimin yerine din girdi. Bu çok tehlikeli” dedi. Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

15 Yaşın Altında Cinsel İstismara Uğrayan Çocuk Sayısı 15 Bin 937

HIZLI YORUM YAP