a

Büyük Kadın Buluşması Gerçekleşti

ad826x90

Trakya Kent Konseyleri Birliği Kadın Meclisleri’nin 1’inci buluşması Edirne Barolar Birliği konferans salonunda gerçekleştirildi.

Edirne Kadın Meclisi, Malkara Kadın Meclisi, Havsa Kadın Meclisi, Ergene Kadın Meclisi, Lüleburgaz Kadın Meclisi, Çorlu Kadın Meclisi, Keşan Saray Kadın Meclisleri, Uzunköprü Kadın Meclisleri, Çerkezköy Kadın Meclisi, Kapaklı Kadın Meclisi,  Süleymanpaşa Kadın Meclisi, Kırklareli Kadın Meclisi, Tekirdağ Kadın Meclisi, Silivri Kadın Meclisi olmak üzere toplamda 17 kadın meclisinin bir araya geldi.  Türkiye Kadın Meclisleri Üyesi Melek Önder,tüm kadınları mücadeleyi birlikte yürütmeye davet ederken, Eşitlik İzleme Kadın Grubu (EŞİTİZ) kurucu ve sözcülerinden Av. Hülya Gülbahar da “Biz ‘eşitlik’ derken sadece kadınlarla erkeklerin eşitliğinden bahsetmiyoruz. Eşit yurttaşlıktan bahsediyoruz. Etnik kimlik, dini inanç, siyasi görüş, engellilik, medeni hal, yaş gibi ayrımlar olmaksızın tüm vatandaşların eşitliğini savunuyoruz. O yüzden Türkiye’de öyle ya da bir yeni anayasa yapılacak. ” dedi.

17 Kadın Meclislerinin bir araya geldiği panel öncesi açıklamalarda bulunan Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi  Başkanı Şahide Ağaoğlu, “Edirne’de Trakya Kent Konseyleri Kadın Meclisleri Buluşmasının birincisini gerçekleştiriyoruz. Bu bizim için de çok anlamlı ama gelen kadın meclisi yöneticileri de aynı şekilde heyecanlı ve istekliler. 17 Kadın Meclisimiz var, her bir yönetici düzeyinde 3 kişi katıldılar. Bundan sonra yapacaklarımızı birleştirmek, ortaklaştırmak ve birbirimize aktarmak amacıyla buluştuk. Bu hem kadın dayanışmasını güçlendirecek hem de bizim yapmak istediklerimizin gerçekten kadın bakış açısıyla daha nasıl olması gerektiğini hedefledik. Katılımcı 17 Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, İstanbul ve Çanakkale’den kadın meclisleri var. Güzel bir beraberlik oldu. Bu güçlenme diliyoruz hepimizi daha ileri seviyelere götürsün. Kent Konseyi Kadın Meclislerini Türkiye Kadın Meclisleri ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Kadınların sorunlarının ortak olduğunu ifade eden Türkiye Kadın Meclisleri Üyesi Melek Önder, “Türkiye’nin çeşitli illerinde geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kurulmaya başladık. Kadınların mücadelesinin içindeyiz. Kadın cinayetleri, her türlü şiddete, çocuk istismarına, kadınların yaşadığı her türlü hak gasplarına uğradıkları haksızlıklara karşı eşit bir yaşam için mücadele ediyoruz. Yaklaşık 30 ilde kadın meclisleri çalışmalarını sürdürüyor ve birçok il ve ilçelerden başvuru alıyoruz. Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şahide Ağaoğlu’nun daveti üzerine Edirne’ye konuşmacı olarak geldik. Kadınların mücadelesi, yaşadığı sorunları ki esas derdimiz şu; kadınların yaşadığı sorunlar aslında ortak. Her ne kadar farklı sınıflardan milliyetlere mensup da olsanız kadın olarak ezilmişliğimiz yüzyıllardan beri geldiği için ve hala günümüzde sahneden indirildiğimiz, her türlü ayrımcılığa uğradığımız, çocuk istismarının çok fazla arttığı bugünlerde bizim mücadele etmekten başka yolumuz kalmıyor. Var olan yasalar hiç bir şekilde uygulanmıyor. Koruma kanunları uygulanmıyor. Çocuk istismarına karşı gerekli tedbirler alınmıyor. Ortak sorunlarımız varsa çözümlerimizde ortak olmalı diyoruz ve meclislerde neler yapacağımızı birlikte konuşuyoruz. Asla hiç bir kadın yalnız yürümeyecektir. Kadın meclisleri var diyoruz ve tüm kadınları da bu mücadeleyi birlikte yürütmeye davet ediyoruz.” diye konuştu.

 

” Türkiye’de öncelikli sorun eşitlik sorunu eşitlik meselesi”

“Bizim toplantılarımızın ana konularından bir tanesi Türkiye’de kadınların herkes için eşitlik talebiyle kendi mücadelelerini birleştirmeler” diyen Eşitlik İzleme Kadın Grubu kurucu ve sözcülerinden Av. Hülya Gülbahar, “Edirne’deki bu toplantı çok önemli. Çünkü, Trakya’dan Kent Konseyi Kadın Meclisleri bir arada ve dolayısıyla değişik il ve ilçeler kendi deneyimlerini paylaşıyorlar. Ben de şu anda onlara Türkiye’deki kadın hareketinin gündeminde neler var? Kadına karşı şiddet, kadının siyasal hayatta, ekonomik yaşamda eşit olarak yerini almasının önündeki engeller neler, bu engelleri nasıl aşabiliriz anlatacağım. En önemlisi de Türkiye kadın hareketinin şu ana kadar yaptığı, başardığı işleri anlatacağım. Çünkü bunlar çok önemli ve dünya için önemli şeyler yapıyoruz. Bunu kamuoyu ya da Türkiye medyası çok bilmese de örneğin 8 Mart, 25 Kasım kadına karşı şiddetle mücadele günleri dünyanın en önemli eylemleri olarak Türkiye’de gerçekleşiyor. Tüm dünya kadınlarına umut veren bir şey bu sadece Türkiye’de ki kadınlara değil. Umutsuzluğa hiç gerek yok. Yapılan araştırmalar ortada. Türkiye basınında olmasa bile dünya basınında çıkan tebrik takdir mesajları ortada. Kadınlara birlikte güçlü olduğumuzu, asla pes etmememiz gerektiğini, tehdit altındaki haklarımızın hiç birisini vermeyeceğimizi örnekleriyle anlatmaya çalışacağım. Türkiye’de öncelikli sorun eşitlik meselesi. Onun için ‘EŞİTİZ’i kurmuştuk zaten. Biz ‘eşitlik’ derken sadece kadınlarla erkeklerin eşitliğinden bahsetmiyoruz. Eşit yurttaşlıktan bahsediyoruz. Etnik kimlik, dini inanç, siyasi görüş, engellilik, medeni hal, yaş gibi ayrımlar olmaksızın tüm vatandaşların eşitliğini savunuyoruz. O yüzden Türkiye’de öyle ya da bir yeni anayasa yapılacak. Bizim toplantılarımızın ana konularından bir tanesi Türkiye’de kadınların herkes için eşitlik talebiyle kendi mücadelelerini birleştirmeleri. Onun için Türkiye’nin her yerinde kadınlarla buluşmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Alpullu 150 Milyona Satıldı

HIZLI YORUM YAP