a

“Buğdayda Tehlikeli Bir Süreçteyiz”

ad826x90

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, buğdayda yaşanan hastalık tehlikesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak,“Sararmalar artarsa verim kayıpları % 20-30’ları bulabilir.” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Eğer belirgin bir toparlanma görülmezse ve sararmalar artarsa verim kayıpları % 20-30’ları bulabilir. CHP olarak her zaman üreticimizin yanındayız. Gıdanın artık çok önemli olduğu bir dönemde önceliğimiz üreticimizin alın terinin karşılığını almasını sağlamaktır. “ifadelerine yer verdi.

Gaytancıoğlu yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “Edirne’mizin neredeyse tüm ilçelerinde, ancak Keşan, İpsala ve Enez’de özellikle erkenci buğday çeşitleri ekili tarlalarda yer yer sararmalar görmekteyiz. Erken yapılan ekimler ve ekim zamanında yağmur yağmamasından ötürü kurağa ekilen çeşitlerde sararmalar daha fazladır. Bu sararmalar “kök afidi” diye adlandırılan yaprak bitlerinin köklerde görülmesidir. Yani kök biti olarak diyebileceğimiz bu zararlılar aslında buğdayda pek sık görülmez. Kök bitleri ile birlikte fusaryum dediğimiz kök ve kök çürüklüğü de bazı çeşitlerde vardır. Bu yıl yeterince soğuk geçmemesi ve kurak geçen bir kış ve son günlerde yağan yağışlar birde gece ve gündüz ısı sıcaklık farklılıklarının fazla olması da bu sararmalara etken olmuştur. Bu sararmalar verimi düşürür mü? Evet. Pekiyi ne yapmak lazım. Meteorolojik veriler bu hafta sağanak yağış göstermektedir. Bu haftayı beklemek gerekmektedir. Yağmur sonrası takipler yapılarak bitkiyi güçlendirici mücadeleler yapılmalıdır. Eğer belirgin bir toparlanma görülmezse ve sararmalar artarsa verim kayıpları % 20-30’ları bulabilir. CHP olarak her zaman üreticimizin yanındayız. Gıdanın artık çok önemli olduğu bir dönemde önceliğimiz üreticimizin alın terinin karşılığını almasını sağlamaktır. Bu konuyu yakından takip edeceğim.” Haber Merkezi

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DSÖ: “Türkiye Huzurevleri ve Bakım Kuruluşlarında Alınan Önlemlerle Dünyaya Örnek Oluyor”

HIZLI YORUM YAP