a

‘’Bocce sporu için tesislere ihtiyaç var’’

ad826x90

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Edirne İl Temsilcisi Ahmet Erdin Nurel ile Bocce Sporu’nun, Türkiye’de ve Edirne’deki durumu üzerine konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Beden Eğitimi öğretmeniyim,1999 yılı, Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezunuyum.2002 yılından bu yana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Edirne İL Müdürlüğü’nde beden eğitimi öğreetmeni olarak on altı yıldır görev yapmaktayım.

Bocce sporuyla nasıl tanıştınız?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bocce-Dart-Bowling Federasyonu ile işbirliği çerçevesinde geçen yıl ’65 Yaş Üstü Yetişkin Gençler Bocce Ligi’ kuruldu. Bunun için de kendi personellerinden antrenör ve hakem ihtiyaçlarını karşılamak için bizi 2016 yılında Eylül ayının sonunda Ankara’ya antrenörlük ve hakemlik kurslarına gönderdiler. Bocce ile orada tanıştım. Bocce antrenörü olarak döndüğümüzde Gençlik Spor Müdürlüğü’nde Bocce İl Temsilcisi olmam istendi, kabul ettim. Zaten ligimiz geçen yıl başladı. Okullar arası maçlar yaptırdık. Bu lig, bu yılda devam edecek. Federasyonun il temsilciliği toplantılarına gitmeye başladım. Bocce Trakya’da gelişmeyen spor. Aralık ayında göndermiş olduğum yıllık faaliyet programında, bu yıl ilk defa mart ayında Yerel Bocce Ligi’ni Edirne’de başlatacağız. Aynı zamanda nisan ayında il şampiyonasını düzenledik. Her yıl nisan ayında Antalya-Kemer’de yapılmakta olan Türkiye Petank Şampiyonas’ına da sporcu götürmeyi düşünüyoruz. Özel günlere turnuvalar koyduk. Eylül ayı gibi dartla ilgili de ligimizi oluşturacağız. Geçen yıl turnuvalara katılım mecburi olduğu için, katılan sporcu sayısı artmış oldu. Beden eğitimi öğretmeni arkadaşlar da bu spora karşı yabancı olduğu için ben onlara da sahada bocce ile ilgili bir eğitim hazırlayıp, bocceyi tanıttım. Bu yılda Gençlik Spor Müdürlüğü’nün görevlendirmesi ile İpsala İlçesi’ne gittik ve oradaki arkadaşlara da bocce ve dart hakkında eğitim verdik. Bu yıl daha fazla katılım olacak. Bu yıl ilk defa yerel lig turnuvalarına başlayacağımız için birkaç yıl içinde yayılacağını düşünüyorum. Ama tesis de önemli.

Bocce kendi içinde petank, raffa ve volo olmak üzere üçe ayrılıyor. Petank için uygun olan sadece iki tane petank sahası yaptırabildik. Raffa ve volo için saha yerlerimiz yok ve bayağı pahalı. Öğrenmesi ise zor ve karışıktır.  Ama yavaş yavaş bu seneden itibaren petank ligimizi oluşturup birkaç yıl içinde söz sahibi olmaya başlarız.

Bocce nasıl keşfedildi kısaca tarihçesinden bahseder misiniz?

MÖ 5000’li yıllarda Mısır’a dayandırıyor. Birkaç bin yıl sonra ise, Eski Yunan’da topların bir güç gösterisi olarak en uzağa atılmaya çalışıldığı biliniyor. Orta Çağ’a gelindiğinde; Bocce, Fransa ve İtalya’da birçok şehrin meydanında oynanan yaygın bir oyun haline gelmiştir. Daha çok İtalya’ a gelişiyor, tabi İtalyanlar petank disiplinini Fransızlar ise raffayı çıkarmış ve onu oynamaya başlamışlar. Almanlar da volo disiplinini çıkarmış ve oynamaya başlamışlar. Türkçe’de ise bocce, ama boccenin 3 ayrı disiplini var bunlar uluslararası ligde oynanırken petank ayrı, raffa ayrı, volo disiplini ayrı oynanıyor. Ama genelde bocce denildiği zaman genelde petank kolay ve her yerde oynanabilir olduğu için boccenin sadece o olduğunu düşünüyorlar. Bir de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ’65 Yaş Üstü Yetişkin Gençler Bocce Ligi’ huzurevine yönelik, onun da federasyon biraz kurallarını değiştirdi. Komple halı üzerinde oynatıyor. Aslında o da ilerleyen dönemde dördüncü disiplin olarak federasyona girebilir. Bakanlık sayesinde biraz Türkiye’de yayılmaya başladı. Geçen yıl yapılan ligde 78 takım katıldı. Bu yılda aşağı yukarı 100 takımı geçti. Mart-Nisan gibi başlayacak.120 takım olması bekleniyor. Tabii bu ligin sonunda da gruplarına göre birinci, ikinci bitiren takımlar için Fethiye Muğla’da beş yıldızlı otelde bir hafta şampiyona oluyor. Orada birinci olarak bitiren takımda Avrupa’da ülkemizi temsil ediyor. Bakanlığımızda kendi çalıştırıcı ve hakem ihtiyacını gidermek için federasyonla işbirliği yaparak antrenör ve hakem kursları açıyor. Böylelikle daha fazla yayılıyor.

Peki, bu oyun nasıl oynanıyor?

Genelde en çok bilinen ve oynanan petanktır. Teke tek, ikiye iki, takım halinde oynanabiliyor. Takım halinde olunca güçlü oluyor takımlar. Altı tane top var her takımda, her oyuncu ikişer top kullanıyor. Aşağı yukarı 600 gr. ağırlığında sıkıştırılmış ve metalden yapılan toplar var. Küçük ‘pallino’ dediğimiz misket büyüklüğünde top var. Amaç ona yakın kalmak. İki takımın elindeki toplar bittiğinde, hangi takımın topları pallinoya yakınsa o kadar sayı alıyor. Bir elde, bir sayıda alabiliyor altı sayıda.15 puan alan maçı kazanıyor. Tabii bu federasyonun ya da okullar arası organizasyonlarda komitenin alacağı kararlar ile değişebiliyor. Bizim Yetişkin Gençler Liginde 12’de bitiyor mesela.

Bu spor kimlere hitap ediyor, herkes oynayabilir mi?

Fiziksel bir güç gerektirmiyor. Genelde el-göz koordinasyonu üzerine olduğu için herkes oynayabilir.

Edirnelilerin bu spora ilgisi nasıl?

Özellikle okul sporlarında bocce ve dart’a ilgi müthiş arttı. Bu da eğitim sisteminden kaynaklanıyor. Çocuklar daha çok okul, dershane, ders yarış atı gibi çalıştırıldıkları için genelde okul takımlarında ya da spor kulüplerinde futbol basketbol, voleybol gibi fiziksel güç gerektiren sporları tercih ettikleri zaman aileler karşı çıkıyor. Çünkü öğrencinin haftada iki üç antrenmana gitmesi gerekiyor. Bir iki saat bu spor dallarından birinde antrenman yapıp geldiklerinde ders çalışamıyor, aileler de buna karşı çıkıyor. Fakat bocce, dart öyle değil. Stres atmış, biraz spor yapmış oluyor, çok da yorulmadığı için eve gidip ders çalışıyor. Hem bunlar yeni gelişen sporlar olduğu için, bu sporlardan milli sporcu olup ilerlemek daha kolay oluyor. Daha çok tercih edilmeye başlandı.

Federasyon Trakya’nın iyi bir potansiyel olduğunu fakat buradan sporcu yetişmediğini söylüyor. Buralara el atmamız gerekiyor. Tabii bu şununla da alakalı; biz burada ligleri başlatırsak, maçlar yaparsak, daha güzel şeyler çıkacağını temenni ediyorum. Çocukların önünü açmak çok kolay çünkü çok çabuk milli sporcu olabiliyorlar; Balkan Şampiyonası’nda dereceye girip milli sporcu olup; oradan sınavsız spor akademisine(BESYO) geçebiliyor ve sınavsız beden eğitimi öğretmeni olabiliyor. Antalya, Ankara gibi liglerin olduğu yerlerde yönlendiren oyuncuların çoğu böyle yapıyor. Ankara Kazan Belediyesi tesisleri çok iyi ve tüm sahaları var, oradan çok iyi sporcular çıkıyor.

Trakya ve Edirne de bu sporun gelişmemesinin sebebi nedir?

Bu zamana kadar bu sporun bilinmemesi, bu işi bilen birisinin olmaması, bu işi iyi bilen il temsilcilerinin olmaması ve gerekli tesislerin açılmamasıdır. Ben geçen sene başladım; iki tane petank sahası yaptırdım, istediğimiz yerlere olmasa da yaptırdık. İleriki yıllarda İl Spor Müdürlüğü destekleyip kapalı tesisler yaptırabilirse, 12 ay çalışabileceğiz, o zaman biz de Antalya’daki turnuvalara gidebiliriz. Biliyorsunuz sporun yayılması biraz da skorsal sonuçlarla da oluyor.

Bu spora başlamak isteyenlere neler önerirsiniz?

Öncelikle bu spora başlamanın temeli okullarda atılmalıdır. Zaten okullarda biz maçlar yapıyoruz orada zaten antrenörlük belgemle beş tane spor kulübüne bocce branşı açtırdım. Oradan da yerel ligler de başlatacağız.

 Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kapalı tesislerimizin olmasını temenni ediyorum, eğer bu isteğim gerçekleşirse; ben de bu yıl Antalya’ya sporcu götürmek istiyorum. Kadriye TUNÇ

 

+ posts
ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

”Kentsel dönüşüm için Menzilahır riskli alan”

HIZLI YORUM YAP