a

“Bilimsel ve Pedagojik Dayanağı Olmayan Protokol İptal Edilsin”

ad826x90

Edirne Laik Bilimsel  Eğitim Çalışma Grubu,    4-6 yaş çocukların zorunlu dini eğitim verilmesine tepki gösterdi.

4-6 yaş arasındaki çocuklara okullarda ‘Kura’n Kursları Öğretim Programı’ kapsamında dini eğitim verilmesine Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, PTT önünde biraraya gelerek bu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında imzalanan protokolün iptal edilmesini istedi.

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu adına basın açıklamasını okuyan Mustafa Aytekin; “Kentimizde 4-6 yaş grubu anaokulu öğrencilerine kuran kursu dayatması Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Edirne İl Müftülüğü arasında imzalanan protokolle hayata geçirilmektedir.

Edirne İl Müftülüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, anaokullarına ve anasınıfları bulunan okullara, konu ile ilgili yazı gönderilmiş ve gerekli çalışmaların yapılması istenmiştir. Buna göre, 4-6 yaş arasında çocuklara okullarda ‘ Kura’an Kursları Öğretim Programı’ uygulanacaktır. Müftülüğün belirlediği eğitim görevlisi adı verilen bu kişiler okul öncesi dönemdeki 4-6 yaş grubundaki öğrencilere haftada 10 saate kadar dini eğitim vereceklerdir.” dedi.

İlgili protokolle okullara gönderilen veli izin forumlarında, tek seçenek varmış gibi gösterildiğini ve veliler yönlendirilmeye çalışıldığının altını çizen Aytekin;  “Bu protokolde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verilen görev ise, fiziki şartların hazır hale getirilmesi, okul öğretmenleri tarafından gerekli duyuruların yapılması ve öğrencilerin belirlenmesi şeklindedir. Sonrasında ise öğretmen, okul idaresi, okul öncesi öğretmeni devre dışı bırakılarak, 4-6 yaşındaki çocuklar müftülüğün belirlediği kişiye teslim edilerek, içerisinde belirsizlikler bulunan dini eğitimlerin verilmesi amaçlanmaktadır.

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu bileşenleri olarak, konularla ilgili defalarca yetkileri uyardık bu uygulamanın çocuklarımızın yaşantısında telafisi mümkün olmayacak sorunlar doğurabileceğini belirttik. Bugün bir kez daha uyarılarımızı yeniliyoruz.”ifadelerini kullandı.

Çocuk eğitiminde temel ölçüt çocuğun üstün yararı olduğunu vurgulayan Aytekin şunları kaydetti:” Tüm eğitsel etkinlikler çocukların bedensel, zihinsel ve duygusal gelişimlerini sağlayacak düzey ve içerikte olmalıdır. 4-6 yaş gurubu çocuklar, soyut kavramları anlamlandıramaz. Dini soyut kavramların çocuk dünyasında karşılığı yoktur.Bu kavramları bazıları çocukları korkutur ve çocuğun zihinsel duygusal ve sosyal gelişimine zarar verebilir.Bu gerekçelerle erken çocukluk döneminde eğitimin dinselleştirilme dayatması kabul edilemez.

Ayrıca Kuran Kursu Eğitim Programını isteyen ve istemeyen ayrışması ile eğitimin bütünlüğü bozulacak, öğrenciler ve veliler arasında dostluk ve yardımlaşma duyguları zara görecektir. Bu uygulama toplumu ayrıştırmaya hizmet edecektir.

Velilerimize bir kez daha seslenmek istiyoruz,  okul öncesi öğretmenliği uzmanlık gerektiren  bir alandır. Çocuğunuzun zihinsel ve psikolojik

gelişimine uygun olmayan  dayatmalar, çocuklarımızın geleceğini karartabilir.

Anayasamızın 42. Maddesinde ‘Eğitim ve öğretim,Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre yapılır.’ denmektedir. Edirne İl Mili Eğitim Müdürlüğünü asli görevi olan çağdaş demokratik, laik bilimsel eğitimin gereklerini yerine getirmeye, MEB okul öncesi eğitim programının temel ilkelerine aykırı olan, bilimsel ve pedogojik dayanağı olmayan protokolü iptal etmeye çağırıyoruz.”

Aytekin son olarak, “Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak sürecin takipçisiyiz, protokolün iptal edilmemesi halinde demokratik, meşru hukuki tüm haklarımızı sonuna kadar kullanarak çocuklarımıza sahip çıkacağız.” Makbule TUNÇ

+ posts

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DP, Sedefçi’ye Kapılarını Tamamen Kapattı

HIZLI YORUM YAP